• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
31 Ekim 2014 Cuma

Mardin Müzesi Sabancı’nın şubesi

Fikir Sofrası’na katılan kimi işkadını ve işadamları ilk defa gidiyordu, Mardin’e. Ve çoğunun ağzından da aynı kelimeler dökülüyordu: “Hiç böyle düşünmemiştim.”
Mardin özel bir kent, şehrin tamamı müze gibi. Elbette ‘eski Mardin’den söz ediyorum.” Dağın eteğine kurulan bire bir TOKİ mimarisi olan yeni Mardin’den değil.
Mardin’de bir inci, Sabancı Müzesi.
Mesleğimin avantajıyla sayısını hatırlamadığım kadar gezdim, Mardin Müzesi’ni. Fikir Sofrası ekibindeki kimilerinin ‘Mardin ve Sabancı’ isimlerinin yan yana gelmesini şaşkınlıkla karşılamasını ve ilk defa duymuş olmalarını da işlerinin yoğunluğuna verdim.
Mardin büyükşehir olunca, Büyükşehir mülkiyetine geçmeyen mülkler için Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk’ün “Bin 682 arsadan sadece 1’i bize verildi” şeklindeki yakınmasını bir önceki seyahatimde sizlere aktarmıştım.
Mardin Müzesi’nin ‘sahiplik’ durumu da belirsizdi. Sabancı Vakfı, Müze’nin yaşaması için tüm sorumluluğu üstlenmeyi talep etti ama bir süredir sonuç alınamıyordu.
Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ile Fikir Sofrası’nda karşılaşınca müzenin durumunu da sordum:
“Sorun çözülüyor. İstanbul’daki Sabancı Müzesi’nin şubesi olacak” diye müjdeyi verdi.

‘Vali Paşa senden bana hayır yok’

Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, valiliği döneminde İstanbul’dayken Kandilli Kız Lisesi’nin yeniden ayağa kaldırılması için rahmetli Sakıp Sabancı’nın kapısını çalmıştı. Mardin’deyken Muammer Güler hatıralarını anlattı:
“Sakıp Bey, Vali Paşa nasıl işler diyordu. O sıra maliyeti beraber üstlenmiştik. Sonunda Vali Paşa senden bana hayır yok dedi, tüm maliyeti üstlendi. İstanbul valisiyim ama Mardin de benden bir şeyler bekliyor deyip yine kapısını çaldım.” Başlarda proje okuldu, projenin hayata geçirilmesini görmeye Sakıp Bey’in ömrü vefa etmedi.
Güler Sabancı’nın desteğiyle müze hayata geçirildi, Sakıp Bey’in kızı Dilek Sabancı da sanat galerisini üstlendi. Mardin’e gidenler, dini, kültürel zenginlikleri geziyor, müzede de Mardin’in tarihini öğreniyor. Türk Hava Yolları’nın dergisi Skylife 3. Mardin Bienali’ni duyuruyordu. Maalesef ekim ayı başındaki olaylar nedeniyle iptal olmuş. Tam da bu yüzden Mardin gibi çok özel bir yerde Sabancı’nın varlığı büyük önem taşıyor. Yol kazalarına rağmen, yoldan çıkmamak için.

Beklentileri 5 milyon turist

Mardin, Güneydoğu son 30 yıldır neler neler yaşadı. Bugünler de geçecek yine Mardin’in turizm potansiyelinden söz edeceğiz. Vali Mustafa Taşkesen, “5 milyon turist hedeflediklerini’ söylüyor, sohbetimizde. Ekim ayı başından beri turlar iptal edilmiş olsa da, yılda 1 milyon kadar turist ağırlıyor.
Yerli yabancı daha çok turist gitsin de, maalesef kalifiye iş gücü çok büyük sorun.
Turisti memnun edecek hizmet kalitesinin olduğu yerler bir elin parmakları kadar bile değil. Burada Ebru Baybara Demir’in kurduğu Cercis Murat Konağı restoranını hariç tutuyorum. Ebru Baybara Demir’in tek sırrı var: Eğitim ve çalışan memnuniyeti. Belki de şu bekleyiş dönemini turizmde personel yetiştirmek için değerlendirebilirler.

<p>Başkan Erdoğan, cuma namazı sonrası bir gazetecinin 'Aşısızlara kısıtlama gelecek mi? ' sorusunu

'Aşı olmayanlara kısıtlama gelecek mi?' sorusunu yanıtladı

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi