• $9,2427
  • €10,79
  • 530.14
  • 1432.8
1 Kasım 2013 Cuma

Kurduğu markaya yönetici olarak döndü

1980’lerin sonu, 1990’larda Home Store sadece ekonomi sayfalarında yer almıyor, cemiyet sayfalarında da cafe’sini ‘buluşma adresi’ olarak kullanan sporcular, sanatçılarla fotoğraf karesi oluyordu. 
Dünyada nam salmış Armani için bile Levent Penso, “Armani Cafe’yi benden sonra yaptılar. Mağaza içinde cafe fikri, ilk benim fikrim. Çağlayan’daydı ilk cafem, ilk müşterim de rahmetli Sakıp Sabancı’ydı” diye anlatıyor. 
1986’da kurduğu Home Store’u, 2007’de bıraktı. Veysel Kadayıfçıoğlu’dan sonra, yine ekonomi sayfalarından çok, magazin sayfalarında yer bulan işadamı Erdal Acar satın aldı. Eşi Emel Acar koleksiyonu hazırlarken, son yıllarda sık haber geliyordu, mağazaların mülk sahiplerine yükümlülükleri yerine getirilmiyor diye. 
Geçen aylarda, Home Store bir kez daha el değiştirdi ve Esra Tekstil adına Adnan ve Serdar Top kardeşler satın aldı. Levent Penso da, kurucusu olduğu markaya geri döndü, bu sefer CEO koltuğunda. 
Markanın yeni sahipleri hazır giyimde yetkinler. Calvin Klein, Quick Silver, Guess gibi dünya markalarına üretim yapıyorlar. Levent Penso da, “Hayatımda hiçbir şeyden pişman olmadım, hata yapmış mıyım bilmiyorum. Home Store üçüncü çocuğumdu, büyümesini yarım bırakmıştım, çocuğuma kavuştum. Şimdi atılım dönemine geçtik. 4 yeni mağaza açıp, sayıyı 20’ye ulaştıracağız” diyor. 
Dünyada da benzeri çok sık rastlanan bir süreç, Home Store’un da yaşadığı. Farklı bir konsept ile marka yaratmak işin sadece başlangıcı. Doğru yönetilmediği zaman kan kaybı kaçınılmaz oluyor. 

‘SEÇTİĞİM YERLER HEP YANLIŞTI’

Levent Penso Home Store’dan sonra da sıkıntılı süreç yaşamaya devam etmişti. Clementine adlı cafe zinciri kurdu. Kurdu ama cafe markası da uzun soluklu olamadı. “Dünya para kaybettim. Seçtiğim lokasyonlar (yerler) hep yanlıştı” diye anlatıyor. Genç girişimcilere ders olacak şu sözleri ekleyerek: 
“Bir alışveriş merkezinde yatırım yaptığınızda, o AVM cumartesi, pazarları yüksek iş yapmıyorsa, cironun üçte biri gidiyor, masrafınız aynen kalıyor.” 

KOPYA ETMEYECEKSİN AKLINA YAZACAKSIN

Levent Penso ile sohbet etmek için Akmerkez’deki Home Store’da buluşmuştuk. Sohbet ettik, ayrılmak üzereydim ki, sırt çantamı rica etti. Başladı askı, toka kısmının fotoğrafını çekmeye. “Üretimde kopya çekmeyeceksin, aklına yazacaksın” diye anlatmaya başladı: “Bire bir çanta yaparsam kopya olur ama ben bu askı kısmını kadın tişörtünde kullanacağım.” 

 

<p> </p>

Arabeskin 'Babası' kim?

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor