• $8,4008
  • €9,9763
  • 488.979
  • 1408.81
5 Ağustos 2013 Pazartesi

Kredi kartı yararlı mı zararlı mı?

Başbakan Erdoğan ‘Kredi kartı kullanmayın’ çağrısında bulundu geçenlerde. Son tavsiyesinde ‘lobinin ekmeğine yağ sürmeyi engelleme’ yatıyordu ama daha önce de kişisel borçlanmaya dikkat çekmeye çalışmıştı. 
Harika bir kitap aldım, geçen ay yayımlanan: Kartlarınla Mucize Yarat.’ 
Benim için harika bir kitap çünkü tam da güncel bir konuya parmak basıyor. Daha da önemlisi Doğuş Holding yöneticisi olan yazarı Özlem Denizmen, kitabını nisan ayında hayatını yitiren, finansçı Özlem İmece’ye ithaf etmiş. Rahmetli Özlem İmece meğerse soyadı gibi bir imece peşindeymiş. Anne-babasını kaybetmiş çocuklar için bir fon kurma hayalindeymiş. Kitabın geliri de şimdi Özlem İmece anısına Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlanacakmış. Bir Daçkalı olarak ben bu kitabı alıp, sizlere tanıtmayayım da kim tanıtsın? 
Kitabı bu satırları yazmadan birkaç saat önce elime aldım, su gibi akıp gitti. Bu arada kendi adıma da dersler çıkardım. 
Önümüz bayram, Ramazan sonrası tatile çıkanlar olacak, sonbahar, okulların açılması derken yine çoğumuz bol kredi kartı kullanacağız. Özlem Denizmen de diyor ki, “Kanınız, canınız olan çocuklarınızın karakteri bile size benzemezken, inanın paranızın karakteri hık demiş burnunuzdan düşmüş. Kredi kartı ise sizin ‘plastik’ haliniz gibidir… Siz ne kadar savruksanız, o da etrafa öylesine uçuşur.” 
Kredi kartı için “Dönem için yaptığınız harcamaları 10-40 güne kadar toplu şekilde geç ödeme imkanı sunan bir araç” diyor, yazar. 
Toplu şekilde kısmına bol bol dikkat çekerek. Kredi kartları borçlanma değil ödeme aracıdır. Kart ekstresindeki tutarın tamamını ödediğiniz, ödeme gününü geciktirmediğiniz sürece hiçbir sorun yok. Faiz çukuruna düştünüz mü, eyvah ki ne eyvah. 

İki kartınız olsun

Cüzdanınızda taşıdığınız kredi kartı karşısında kontrol sizde olduğu sürece sorun yok. Ancak kartlar kontrolü ele geçirdiği zaman ki, o tehlike her zaman var, o zaman faiz çukuruna düşmeniz kaçınılmaz. 
Özlem Denizmen’in tavsiyeleri okudukça kendimle de hesaplaştım. 
Sadece iki kredi kartım var. Birinde ‘teknik arıza’ olursa diğeri yedekte. 
Her ay mutlaka ekstremi kontrol ederim. Bazı aylar ben de alışverişi abartıyorum. Ekstreyi inceledikçe bir sonraki ay kendimi dizginlemeyi beceriyorum. Büyük konuşmayayım ama daha hiç tamamını ödeyemeyeceğim borç yapmadım.  Özlem Denizmen, “Büyük alışverişler dışında taksiti tercih etmeyin” diyor ama galiba eski yüksek enflasyon yıllarından kalma alışkanlıkla taksitlerle en azından ben kârlı çıktığımı hissederim hep. Tek kural var burada taksitli alışverişlerim hiçbir zaman kartopu gibi büyümez. 

Kart borçlanma aracı değildir 

Kimileri diyebilir ki, insanların geliri düşük, temel ihtiyaçlarını bile kredi kartından borçlanarak yapıyor. Sorun da burada. Kredi kartı borçlanma aracı değildir. Kredi kartındaki borca işlenen faiz tüm ihtiyaç kredilerinin faizinden kat be kat fazladır. Bir kere o borç-faiz sarmalına girildiğinde gelen faiz ile borcunuz ödeyemeyeceğiniz kadar büyür, büyür. 

Kayıtsız ekonominin baş düşmanı 

Kredi kartlarının faydaları da var: Tüm alışverişler, harcamalar kayıt altına girer. Bu sayede mal satan vergi kaçıramaz. Kartlı ödeme sistemi bir yandan kredi faizlerinin düşürülmesinde, diğer yandan tasarrufların artırılmasında etkin olabilecek bir araçtır.

<p class='MsoNormal'>'Help  Turkey' etiketinin gerçek yüzü... Kara propagandayla kim neyi hedefledi?

'Help Turkey' etiketinin arka planında ne var?

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor