• $13,4759
  • €15,2816
  • 799.952
  • 1945.07
13 Mart 2013 Çarşamba

Kısmette İstanbul'a gelmek varmış

Paris'te kaldığımız 'yüksek ücretli' otel Le Meridien'di. Paris'in geleneksel evleri küçüktür de otelin odası ve tuvaletini kullanmak için özel 'akrobatik' hareketler yapmak gerekiyordu. Pisliği ise cabası. Tişörtümü geçirmiştim, yastık kılıfı niyetine.
Yıllar sonra Makyol İnşaat'ın sahibi Çebi ailesi Etiler'de otel inşa edip de, Le Meridien ile anlaştığında şaşırmıştım.
Danışmanı Şule Kadak Aksoy, Le Meridien'in de çatısı altında olduğu Starwood Oteller Grubu Türkiye Bölge Direktörü Sabine Dorn Ağlagül ile tanıştırmak istediğinde biraz da 'hatır' duygusu devreye girdi.
Otelin kapısından girdiğim anda önyargılarım silindi. Otelden öte bir sanat galerisi. 'Standart' bir odayı gezmek istedim. '5 yıldızlı' bir otel odası. Her odanın camına yazılmış bir ünlünün sözü. Gezdiğim odada Petrus Gyllius'un şu sözü "Diğer bütün şehirler kaderine terkedilmiş ama insanlar var olduğu sürece İstanbul da var olacak."
Sabine Dorn Ağlagül'ün de Türkiye sevdası eskiye dayanıyor. Kariyerinin başlangıcında Fransa, Almanya, Avusturya'dan sonra Adana'da 5 yıldızlı bir otelde yöneticilik yapıyor. O dönemde de Türkçe öğreniyor.
'Niye Türkçe?'
"Dünyada önemli bir dil" diyor.
Bu arada Türkçe öğretmeni 'görümcesi' oluyor.
"10 yıl önce burası benim ülkem demezdim, diyemezdim. Kısmette ülkeme geri gelmek varmış"diyor ve ekliyor: "Son 10 yılda Türkiye'nin marka değeri çok arttı. Uluslararası tüm otel zincirleri Türkiye'nin önemini fark etti, gelmek istiyor."

Bursa'ya iki marka
Paris'teki Le Meridien Oteli hatıramı anlatınca Sabine hanım gülüyor: 
"Le Meridien zincirini Starwood Grubu altı yıl önce satın aldı ve tüm konsepti değiştirdik."
Starwood Hotelsand Resorts, dünya çapında St. Regis, The Luxury Collection, W, Westin, Le Meridien, Sheraton, Four Points, Aloft ve Element (SM) olarak dokuz markaya sahip. Tüm dünyada 100 ülkede, bin 134 otel ve 171 bin çalışanı bulunuyor.
Türkiye'de ise grup, dördü İstanbul'da olmak üzere Le Meridien Etiler, W Hotel, Sheraton Maslak, Sheraton Ataköy,  Sheraton Ankara Oteli ve Kongre Merkezi, Sheraton Çeşme, The Lugal Luxury Collection Oteli toplam yedi otel işletiyor. 
Sheraton, İstanbul, Adana, Ankara ve İzmir'in ardından beşinci otelini haziran ayında Bursa'da açacak.
Aloft markası da, Amerika, Kanada, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan ve Belçika'nın ardından, Türkiye'deki ilk otelini cuma günü Bursa'da açacak.

Hayali 5 yılda 10 otel açmak
Sabine Dorn Ağlagül, "5 yılda otel sayımızı 5'ten 10'a çıkardık. Gelecek 5 yılda da en az 15 otelimiz olacak" diyor ve ekliyor: 
"Gerçekçi rakam 15 ama benim hayalim 20 otele ulaşmak."
Planda Mersin, Samsun, Gaziantep yer alıyor.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar