• $15,6669
  • €16,3539
  • 906.414
  • 2403.56
10 Haziran 2013 Pazartesi

Kirletmek doğal hak değildir

Deniyor ya, “Gezi Parkı’ndaki ‘imece’ kültürüyle İstanbullular birbirine karşı daha özenli, saygılı olmaya başladı. Artık trafikte insanların birbirine yol vermesine tanık oluyoruz.” 
Gençlerin hele bir de ellerine çöp torbası alıp, Gezi Parkı’nı, Taksim Meydanı’nı temizlemesi, ‘büyüklere örnek olmuştur. 
Kültür ve Turizm Müsteşarı Özgür Özaslan anlatıyordu: 
“Bizim bakanlığın en çok Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte çalışması gerekiyor. İçim yanıyor, Mercedes’teki de, Murat 124’teki de camdan dışarı çöp atıyor. Makamım ve forsum var ya, ben de çevreyi kirleten arabaları şikayet ediyorum.” 
Müsteşar Özgür Özaslan, şunları vurguluyordu: 
“Tahsillisi de, eğitimsizi de aynısını yapıyor. Kirletmek doğal hak değildir, kimsenin de doğal hakkı olamaz. Bunlar sadece ülkemize gelecek turistler için değil, hepimiz için geçerli. Bizler medeni kurallara riayet eden bir toplumda yaşamayı hak ediyoruz. Kursalsız yaşamayı kimse bana dayatamaz.” 

Nesil farklılığı buymuş 
Hazırlık mı, orta 1 mi hatırlamıyorum, okuduğumuz bir kitapta vardı: ‘Jeneration gap’ nesil farklılığı. Çocuk aklımla “İnsanlar yaşlanınca sabit fikirli olur, gençleri anlamaz” diye düşünmüştüm. 
Sokaklardaki ‘öncüler’ 20’li yaşlarındakiler. Y kuşak ile ilgili ‘dogma’lara girecek değilim. Tek doğru var ki ‘onları anlamaya çalışmayan’ ‘otoriter tavır’ içinde bulunan anneye de, babaya da, öğretmene de, siyasilere de tepki gösteren bir nesil. 
Y kuşağı tanımak için hangi kitapları okuyabilirim acaba diye bir arkadaşıma sordum. “Kolayı var, iki-üç 18 yaşındakiyle kanka ol, çözersin” dedi. Anlaşılan twitter sayesinde yeni nesli en iyi anlayanlardan biri yine twitter’da gençlerin ‘Vali amcası’, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu.   

Erteleme, erteleme, erteleme
26 yıllık gazeteciliğim boyunca maalesef ki çok kriz gördüm. Bir ekonomi gazetecisinin aldığı ilk sinyaller hep aynı oluyor: 
İş âlemi önce ‘beklemeye geçiyor.’ 
Ardından mı? Allah korusun, geri çekilmeler başlıyor. 
Kriz çığırtkanlığı değil bu. Sokağın sesine karşı ‘yeniçeri ayaklanması-kelle vermeyiz’ gibi konuyla alakası olmayan tuhaf tutum takınıldığı sürece gelecekten endişe duymak da bizim hakkımız. 
E-posta kutusuna gelen bildirimlerin çoğunluğu’nun konusu ‘erteleme.’ 
Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı’nın (MAREV), Antakya Korosu’ndan çok daha başarılı olduğunu iddia ettikleri (ki bu güzel bir rekabet) kültürlerarası koronun etkinliği ileri bir tarihe ertelendi. 
41. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konseri yine ertelendi. Ulaşımda yaşanabilecek güçlükler nedeniyle ekim ayına ertelendi. 
Filanca projenin lansmanı ileri bir tarihe ertelendi. 
Falanca spor organizasyonu ‘ülkenin içinde bulunduğu durum’, yaşanan olaylar ve güvenlik şartları nedeniyle belirsiz bir tarihe ertelendi. 
Feşmekan otel, haftalar önce duyurduğu davetini ileri bir tarihe erteleme kararı aldı. 
Ekonomi belirsizliği sevmez. Hele hele uzun süreli belirsizliği.

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Ormanların kralının zor anları! Hayatta kalmak için her şeyi yaptı...

Farkında olmadan evinizi kirleten 8 eşya

Hayali pilot olmaktı! Hevesini gidermek için bakın ne yaptı?