• $17,9284
  • €18,242
  • 1023.53
  • 2913.3
17 Şubat 2015 Salı

Kayağı halka açan başkan

Erciyes’te tam bir şenlik havası. Kızağa binenler, kayak yapanlar, temiz dağ havası almaya gelenler. Rehberliğimi yapan arkadaşım, işkadını Berna İlter anlatıyor: “Eskiden Erciyes’te iki kamu binası, bir de otel vardı. İnsanlar gelmezdi.”

Şehir merkezi ile Erciyes arası en fazla 20 dakika. Zaten evlerin arasından geçerken birden kendinizi dağda buluyorsunuz. Kimi yerde üç şeritli, çoğunlukla iki şeritli yolda konforlu seyahat ediyorsunuz.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mehmet Özhaseki’nin projesinden ağızbirliği etmişçesine herkes “Müthiş” diye bahsediyor.
Uludağ’daki keşkemeş, yetki karmaşası veya birçok dağdaki gibi ‘can güvenliği’ sorunu Erciyes’te yok. Dağdaki işletmeciliği üstlenen Erciyes, Berna İlter’den istemiş, kızak alanını güvenlik ağları BRN yataklarıyla kaplanmış. Yataklı bariyere çarpmak daha da eğlenceli. Berna İlter, “Başkan, dağı halka açtı” diyor. Şehirden belediye otobüsleri seferi varmış. Dağ havası almak için özel arabayla para harcamaya da gerek yok.
Kayseri’nin yatırımları da karşılık buluyor ki, kayak kamuoyu oluşturma amacıyla farklı organizasyonları Türkiye’ye getirmeye çalışan Türkiye Kayak Federasyonu, Uluslararası Kayak Federasyonu ile birlikte ‘Snowboard Avrupa Kupası’ yarışmasını Erciyes’te düzenliyor.
Türkiye Kayak Federasyonu yönetiminin ‘kayağı halka açma’ hedefiyle, Başkan Özhaseki’nin hedefi tam da örtüşüyor.

Davos’tan da ötesi olacak

Yerel yöneticiler arasında Meclis yolu açılan tek siyasetçi olan Mehmet Özhaseki’nin projesini meslektaşlar ‘Davos’ ile karşılaştırıyor. Başkan Özhaseki’ye göre Erciyes’teki proje tamamlandığında, Davos küçük kalacak.
Bugüne kadar 157 milyon euro harcanmış.
21 otel yeri satılmış, tamamlandığında 6 bin yatak kapasitesi olacak.
Mehmet Özhaseki karşılaştırma yapıyor:
Avusturya’nın Ihnsburg kenti, 2009’da 7 milyar euro kayaktan gelir elde ederken, Kayseri’nin o tarihteki 2 bine yakın fabrikasının yaptığı ihracat 2 milyar dolar.
Bu noktada Türkiye Kayak Federasyonu’nun verilerini aktarmam gerekiyor.
Türkiye’de 3 binden fazla dağ var ancak 10 tanesinde kış sporları yapılıyor.
Oysa Türkiye’deki dağlar kayak yapmaya çok elverişli. Kayak yapılabilecek 48 il tespit edilmiş.
Sadece Doğu Anadolu Bölgesi’nin yüzölçümü, kış sporlarında öncü ülkelerden biri olan Avusturya’nın iki katına eşit.
Ve maalesef ki potansiyelimizi değerlendiremiyoruz. Kayak Federasyonu’nun bütçesi sadece 2.5 milyon euro.
Elbette Türkiye’nin en önemli sorunu kış sporlarında çok geride olmamız. Türkiye’de yeterli sporcu yok, sporcuyu yetiştirecek hoca yok.

Ne iş verilirse yaparım

Bir not daha: Ankara yolu açılan ‘ayrıcalıklı’ siyasetçi Mehmet Özhaseki’ye yeni yolundaki hedeflerini, beklentilerini sormamak olmaz! Kayseri Büyükşehir Belediyesi başkanlığından ayrılıp, seçimlere hazırlanmaya başlayan Mehmet Özhaseki’nin kabinede yer alacağı konuşulurken, o sadece “Ne iş verirlerse, onu yaparım” diyor.

<p>Mükemmel Eşleşme dizisi, TRT1'in yaz sezonunda yayınlanan iddialı işlerinden birisi. Dizinin ana

Mükemmel Eşleşme'nin Fadime'si Ayşegül Günay: 'Karadenizli kadınların damarlarında dominantlık vardır'

Sular çekilince ortaya çıktı! Bölge sit alanı ilan edilebilir

Lise öğrencileri yaptıkları dronla TEKNOFEST'te yarışacak

TEM'in ortasına çıktı kazaya neden oldu! Korku dolu anlar