• $15,9114
  • €16,8508
  • 942.719
  • 2383.28
17 Ekim 2011 Pazartesi

Karaborsa geri döndü

Başbakan Erdoğan'ı kızdıracağım biliyorum ama... Ne diyor Başbakan 'Sigarayı içmezsin olur biter, alkolü biraz daha az tüketirsin olur biter.'
Vallahi ben sigaramı tüttürmeye devam edeceğim.
Tek amacım var cari açık sorununa çözüm bulmaya çalışan devlet büyüklerimizin yeni gelir kaynağı bulma arayışında yardımcı olmak.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek demiyor muydu:
'Tütün ve tütün ürünleri üzerinden alınan maktu vergiler 2010 yılı başından beri güncellenmedi. Bu süre içinde kümülatif enflasyon yüzde 15 oldu. Bunu vergi artışı, zam olarak görmemek lazım.'
Ben de vergimi peşin peşin ödeyip, sigaramı içmek istiyorum. Ne mümkün!
Anlaşılan birileri Başbakan Erdoğan'ın sözünü dinledi, biz sigara içenleri, bize rağmen korumaya karar verdi. (Zam fırsatçıları demeye dilim varmıyor!)
İki gündür sigara yok. Bakkallar, marketler 'Tükendi' diyor. Çoğu, tezgah altına almış. Bu arada 'kafasına göre' zammı uygulayıp satanlar da var. Ey sigara üreticileri ne olur, zam yapıp yapmayacağınızı hemen açıklayın da, bizler de rahat rahat devlet kasasına para yatırmanın mutluluğunu yaşayalım.

Hani mutluyduk, TÜİK?
Türkİye İstatistik Kurumu (TÜİK) 'Türklerin yüzde 61.2'si mutlu' istatistiğini karşımıza koyduğunda şaşırmıştık. 'Çoğunluk mutluysa sokaktaki insanların yüzü niye bu kadar asık, patlamaya hazır bomba gibi sinirli, hiddetli?' diyorduk. Neyse ki kuşkularımızı OECD giderdi.OECD'nin 'hayat nasıl?' araştırmasına göre 40 ülke arasında Türkiye memnuniyet listesinde 32. sırada.'Bugün nasıl hissediyorsunuz?' sorusuna menfi yanıt veren birinci ülke Türkiye.
TÜİK her ne kadar biz Türkleri mutlu olarak değerlendirse de, araştırmasında şu başlık, durumumuzu ele veriyordu: Hane halkının gelirinin, ihtiyaçları karşılama durumu için halkın yüzde 33'ü 'Zor', yüzde 40'ı da 'Orta' yanıtını veriyordu.

Müritler ondan medet umuyor
İbrahİm Tatlıses'in taburcu olduğu, Darüşşafaka Maltepe Fizik Tedavi Merkezi'nde sıhhatini arayan biri daha vardı yakın geçmişte:
Mahmut Efendi olarak bilinen Mahmut Ustaosmanoğlu.
Fizik tedavi merkezinin ünü Türkiye dışına taşmış, öyle olmasa İbrahim Tatlıses'e Alman doktorları tavsiye etmezdi.
Bu arada Tatlıses'e Darüşşafaka için epey tavsiyede bulunuldu ama şimdilik ses vermiyor.
Hele bir çalkantılı hayatında taşlar yerine otursun, belki babasız, çocuklara fırsat eşitliği sağlayan Darüşşafaka'nın da, okula gelir kapısı olan fizik tedavi merkezinin de farkını fark eder.
Neyse gelelim Mahmut Efendi'ye. Bir gün Mahmut Ustaosmanoğlu adıyla, fizik tedavi merkezine başvuru gelir. Mahmut Efendi epey hasta o sıra, tedavi merkezinin dışı da müritlerle dolu. Mahmut Efendi hekimlerden, müritleri de şıhlarından medet umuyor. Misal, hasta bir bebek, kollarda yukarı kaldırılmış Mahmut Efendi'nin okuması bekleniyor. Okusun ki sağlığına kavuşsun.
Geçenlerde cemaatin Facebook'taki 'İsmailağa Gönül Dostları' adlı grubunda 'Ecdadın lanetine uğradılar' başlığı altında, Muhteşem Yüzyıl ekibi için yorum yapıyorlardı. Sevgili Meral Okay'ın kanser tedavisi görmesi, oyunculardan birinin vefatı ve bazılarının da kaza geçirmesi üzerine. İnsanların hayatıyla ilgili yapılan yorumları okudukça, Mahmut Efendi'nin müritlerine ilişkin anlatılanlar aklıma geldi.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister