• $13,2373
  • €14,9973
  • 756.526
  • 1857.4
16 Eylül 2013 Pazartesi

İstanbul’un yükünü Kocaeli almaya aday

Eskiden İstanbullu olmayanlar, söze güzelliklerden başlardı. Boğaz’ı, balığı, tarihi binaları, sokakları. Dert çok olunca güzellikler de geri planda artık. Söze başlayan, ‘trafik’ten yakınıyor.  Ne diyelim, içi bizi her gün, günün her saati yakıyor. 
Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ile Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ da “TÜYAP’ta fuar olduğunda insanlar Beylikdüzü civarında konaklasa, İstanbul’u görmüş olmuyorlar. Şehir merkezinde konaklasalar fuara gitmek trafikte kâbus. Kocaeli’ne gelmeleri daha kolay” deyince zaten İstanbul’a psikolojik darbeyi indirmiş oldular. 
İşin şakası bir yana çok nadir yaşadığımız birlik ve beraberliğin o leziz mücadelesine tanık olduk. Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Sanayi Odası, Ticaret Odası, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı birlik olmuş, yanlarına da Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün desteğini almışlar ilk uluslararası fuarı düzenlemek için gün sayıyorlar. 
Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı 24-27 Eylül’de. 150 dolayında firmanın katılacağı ‘karma’ fuara şimdiden epey yurtdışından katılım teyidi de gelmiş. Bu ilk uluslararası fuardan sonra amaçları otomotiv ihtisas fuarını düzenlemek. 
İstanbul’un Avrupa yakasında konumlanan fuarlarla rekabet etme hedefleri olmasa da, İstanbul’un Asya kıtasında bulunmayan fuar alanı olmaya talipler. 

Birlik oldular uçmaya hak kazandılar

İstanbul gibi bir devin komşusu olan iller için avantajlar da bol, dezavantajlar da. Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ anlatıyor: 
“Cengiz Topel Havaalanı zarar ettiği gerekçesiyle kapanmıştı. Bölgedeki tüm ticaret ve sanayi odaları, işadamı örgütleri bir araya geldik, Anadolu Jet ve Borajet’i davet ettik.” 
İkna da ediyorlar, Anadolu Jet bu ayın başında Ankara aktarmalı Türkiye’nin her yanına ve hatta yurtdışı bağlantılı uçuşlara başlamış. Murat Özdağ, “Doluluk garantisi istemediler. Zaten tüm uçuşlar dolu” diyor. 

Bakarsınız Pirelli kızlarını da getirirler

Kocaeli’nin iki oda başkanı anlatıyor: 
“İmalat sanayiinin yüzde 13’ü Kocaeli’nde. Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde Kocaeli merkezli 92 firma var. Kimya sanayiinin yüzde 27’sini, otomotivin yüzde 32’sini biz yapıyoruz. 34 iskelemiz var, liman merkezi algısını oluşturmaya çalışıyoruz. Bir Barselona, bir Hamburg niye olmayalım?” 
Peki, fuar işi? 
“36 bin metrekarelik kapalı alan, 130 bin metrekarelik otopark alanı var. Belediye kitap, eğitim fuarları düzenliyordu ama bizimki ilk uluslararası fuar olacak. Artık konaklama sorunu da yok. Son iki yılda 6 otel hizmete girdi. Kaplıca oteli bile yapıldı. Bu karma fuardan sonra amaç otomotiv fuarı.” 
Otomotiv ihtisas fuarının işaret fişeğini yakacaklardan biri karma fuara katılacak olan Pirelli’ymiş. Formula 1 simülasyonu yapacakmış. Biz de esprisini yapıyoruz: Kocaeli’ni dünya fuarcılık arenasına çıkarmak için Pirelli takvim kızlarını belki getirtmeniz gerekebilir.” 
İki başkan da karşılık veriyor: “Takvim fotoğraf çekimlerini Kerpe sahilinde yaptırırız.” 

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı