• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
20 Şubat 2013 Çarşamba

İstanbul şantiye olmaya devam edecek

'Fıkra'ya göre, Özal, Çin Devlet Başkanı ile buluşur. İki lider ülkelerin nüfusunu söyler. Çinli lider Özal'a döner, 'Ne kadar şanslısınız, herhalde tüm vatandaşlarınızı tek tek, isim isim tanıyorsunuzdur' der.
Nüfusu 300-500 bin olan şehirlere gittiğimde 'ne kadar şanslılar' diye düşünürüm. İstanbul artık daha da kalabalık. Bir önceki yıla göre geçen yıl nüfusu yüzde 1.7 artmış ve 13 milyon 854 bin 740 kişiye ulaşmışız. 66 ilden daha kalabalık İstanbul. Deniyor ki, "Antalya, Adana, Mersin, İzmir, Manisa, Denizli gibi göç alan kentler de olmasa İstanbul'un nüfusuna 6 milyon kişi daha eklenirdi."
İstanbul'un yeni bir özelliği daha oldu: Şantiye şehir.
Her ne kadar Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "İstanbul'da büyük gelir elde etme devri bitti" diyerek, müteahhitleri Anadolu illerine yönelmeye davet etse ve İzmir, Bursa, Antalya, Denizli ve Gaziantep'i adres gösterse de, İstanbul revaçta.
ABD merkezli dünya çapında faaliyet gösteren ERA gayrimenkul danışmanlık şirketinin Türkiye ağını kuran Can Ekşioğlu, sohbetimizde söylüyordu:
"İstanbul şantiye şehir olmaya devam edecek."
Bir yanda kentsel dönüşüm diğer yanda üçüncü köprü, yeni havaalanı, Kanal İstanbul yeni uydu kentleri de beraberinde getiriyor, getirecek.

Her dört çalışandan biri uykusuz

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan ile birlikte Living Kitchen Fuarı için Köln'e gittiğimizde sokakta rastladık bir avuç eylemciye.
Fotoğraftaki eylemciler 'Haftada 30 saat çalışıp, 60 yaşında emekli olmayı' istiyordu.
Türkiye'deki çalışanlar için Almanların talepleri hayal dahi edilemez. Biz tabii ki güldük, geçtik.
Esnek çalışma mekânları sağlayıcısı Regus, 90'ın üzerinde ülkede toplam 24 bin iş insanıyla görüşerek bir küresel anket gerçekleştirmiş.
Sonuç:
Türkiye'de, her dört çalışandan biri kişisel veya işle ilgili sorumluluklarını yerine getirebilmek için daha erken kalkarak veya gece geç yatarak, uykularından feragat ediyor.
İstanbul'daki iş insanlarında 'uykusuzluk' oranını merak ettim doğrusu. Yoğun çalışma temposunun yanı sıra, trafikte kaybedilen zamanı da uykudan feragat ederek, kazanmaya çalışıyor insanlar.

Ne zaman uyuyorlar?

Colgate Palmolive Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Pura bir sohbetimizde söylüyordu: "Teknoloji geliştikçe çalışanların mesaisi hiç bitmiyor."
Hemen hemen tüm beyaz yakalılar yaşıyordur: Akşamın bir yarısı yönetici 'rapor' istiyor. Çalışan da gecenin yarısında raporunu hazırlıyor.
Akıllı telefonlar, bilgisayarlarla 'bağlantı' devam ediyor. Bu sürecin adı da evde, dinlenme saatleri oluyor.

 

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı