• $9,2399
  • €10,7973
  • 530.262
  • 1432.8
19 Nisan 2013 Cuma

İşadamından 'bürokrasi' tavsiyeleri

Başbakan Erdoğan defalarca 'bürokrasi'yi topa tuttu. "Geldiğimden beri en büyük kavgam bürokratik 
oligarşiyle" dedi, "Bürokratın havası hep şudur. 'Bugün git yarın gel', alır dosyayı koyar rafa. Yani bir kere şu olmuş, bu olmuş yatırımcı geliyor, 
gelecekmiş, umurunda değil. Ve bir de özel bağlantılar kurma gayreti içerisine girerler" dedi, "Sistem düzenli 
kurulmamış. Düzgün kurulmadığı içindir ki umulmadık yerde, umulmadık şekilde bürokrasi karşımıza dikiliyor" dedi.
Kimi yorumlarına 'bürokratlar' karşı çıkar diye beklediğimiz anlar oldu ama hiç tepki görmedik.
Başbakan bir yana, 'sıradan' bir vatandaş olarak 'bürokrasi çarkında' kaybolduğumuz, ezildiğimiz olmuyor mu? Başıma gelmişliği vardır.
Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, yılların iş hayatı birikimiyle 'bürokratlarla sağlıklı ilişki kurma' maddelerini sıralayınca aklıma Başbakan Erdoğan'ın eleştirileri geldi. Bakın nasıl sıralıyor İbrahim Aybar: "Güvenilir olacaksın, mütevazı olacaksın, 'ben senin, benden akıllı olabileceğini kabul etmeye hazırım' tavrında olacaksın, davanda küsmeden mücadelene devam edeceksin."

Akrostiş ticaret kuralları
Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, İTÜ Makine Mühendisliği uçak bölümünden mezun olduğu günlerde bir arkadaşının babasının Perşembe Pazarı'ndaki dükkanına ziyarete gidiyor. Arkadaşının babası 'ticaret'in kurallarını akrostiş ile anlatıyor. Aybar bu tavsiyeyi kendisine 'ilke' yapıyor:
Teşebbüs
İlim
Cesaret
Akıl
Risk
Emek
Talih
En önemlisi 'talih' mi? İbrahim 
Aybar, "Diğerleri yoksa talihin de 
anlamı yoktur" diyor.

'Fantastik Makineler'de bir kadın olsaymış!
Renault Fransa'da 1960'larda sanatçılara 'mekan' yaratmaya başlıyor, sanatçılar da 'sanat' ve 'öncü endüstriyel üretim' arasında bağ kurup, eser yaratıyor. Renault Sanat Koleksiyonu'nda bugüne kadar 300 eser oluşturulmuş. Bunlardan küçük bir bölümü 'Fantastik Makineler' sergisiyle İstanbul Modern'de. Önceki akşam açılış töreni vardı. Dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini 'incelerken' aklıma 'Keşke burada bir kadın sanatçı olsaymış' fikri düşüyor.  İbrahim Aybar'a düşüncemi söylüyorum: "Renault, Türkiye'den de bir sanatçıyı koleksiyona eser katması için seçecek. Yazsanıza bu fikrinizi, bir Türk kadın sanatçı olsun" diyor. Ben de dahil kadınların çoğunluğu arabanın motor aksamı ile ilgili değiliz, bilumum 'teknik' otomotiv kavramları hiç bilmediğimiz bir dil gibidir.
Başıma gelmişliği var. Bir gün kalkmayan uçakta pilot anons yapmıştı: "Krank milindeki arıza nedeniyle" Ben tam "iki vidayı sıkarlar, sorun biter" diye düşünecekken, pilot anonsun İngilizcesini yaptı: "Engine starter." O an yolculuğumu iptal etmeye karar verdim. İbrahim Aybar ve İstanbul Modern'in Genel Müdürü Çiler Yıldız gülerek bu yorumlarımı dinlerken, Çiler Hanım ekledi: "Ben vidaları küçük insanlar, çarkları da yaşam mücadelesi olarak algıladım."

<p> </p>

Arabeskin 'Babası' kim?

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor