• $13,2514
  • €15,1262
  • 759.762
  • 1857.4
10 Temmuz 2013 Çarşamba

İlk özel arkeoloji müzesi

Müteahhitlik sektörünün kıdemlilerinden GMT İnşaat’ın sahibi Yüksel Erimtan uzun süredir Ankara’da özel arkeoloji müzesi kurmaya çalışıyor. Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin hemen yanında harabe halindeki birkaç binayı bundan dört yıl kadar önce restore ettirmeye soyundu. 
Ankara’da karşılaştığımızda sordum gidişatı. 
Müze çalışmasını Koleksiyonerler Derneği başlatmıştı, sonuçta Yüksel Bey’in hamiliğine kalmış. Bürokrasiden de az çekmediğini anlatıyor. Tam bitti diye düşündüğünde, Milli Emlak Maliye’ye, Maliye müsteşarlığa, müsteşarlık da filancaya yazı yazacak, onay verecek denilmiş. Ve ardından proje yedi, sekiz ay daha durmuş. 
Daha sonra da yeni bir talimat gereği Başbakanlığın onayının zorunlu kılındığı haber verilmiş. İnsan dinlerken yoruluyor, bürokratik süreci. 

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ OLAMAYACAKTI...

Başbakan Erdoğan da ‘bürokratik engellerden’ yakınmıştı yakın zamanda. Aslında ‘bürokrasi sorunu’ bu ülkenin her daim bir parçası. Geçenlerde bir araya geldiğimizde Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Mustafa Aydın hatırlattı. Kadir Has da üniversite kurmak için bürokrasiyle epey uğraşmıştı. O dönemlerde Cumhurbaşkanı olan Demirel çok çok yakını olmasına rağmen. 
Bilenler bilir, Süleyman Demirel “Ağa” diye çağırıp, mütemadiyen Kadir Has’a okul, yurt yaptırıyordu. Her açılışta da “Bundan iki tane daha yapacaksın” dediğinde, Kadir Has yeni vazifesini öğreniyordu. 
Bürokratik engeller nedeniyle üniversitesini yapamadığına kızıp, “Ben kurmuyorum” diyerek dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz’a ‘kanunla verilen üniversite hakkının kanunla geri alınmasını’ istemişti. Kanun çıktı ama Cumhurbaşkanı Demirel’den de vetoyu yedi. 
Derken Cibali Tütün Fabrikası tahsis edildi, Kadir Has Üniversitesi 2002’de buraya taşındı. Öğrendik ki devredilme süreciyle ilgili olarak Milli Emlak ile Başbakanlık arasındaki dava henüz sora ermiş. 11 yıl sonra hukuken engel kalmadan Kadir Has kiracılığına başlayabilmiş. 

BÖCEKLER ESKİDEN TUHAFA KARŞILANIRDI

Yıllar, yıllar sonra Botaş’ın eski genel müdürlerinden Gökhan Yardım ile Ankara’da Türkiye Müteahhitler Birliği’nin toplantısında karşılaştım. Gökhan Yardım artık Angoragaz İthalat Toptan Satış şirketinin Genel Müdürü.  “Bakın ne kadar vizyonermişim, 12 yıl önce diye” esprisini yaptı.  
Haftada en üç gün köşe yazısı yazan biri olarak önce hatırlayamadım, ne yazdığımı. Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu’nun raporunu belge göstererek, şunları aktarmışım: “Genel müdürün makam odasına montaj yapılmak üzere Osgar elektronik güvenlik kontrol cihazının 50 bin dolar bedelle satın alınması genel müdürlükçe verilen 12 Şubat 2001 tarihli onay ile kararlaştırılmıştır... Genel müdürün görevden alınmasından sonra cihaz sökülerek, depoda muhafaza edilmek üzere iade edilmiştir. Esasen böyle bir cihazın özel olarak alınmasına neden ihtiyaç duyulduğu anlaşılamamıştır...” Gökhan Yardım da daha sonra gönderdiği açıklamada, dinleme cihazı olmadığını, aksine böcek tespit cihazı olduğunu söylüyordu.  Vizyonerlik konusuna gelince yanlış da değil, ABD bile böcekleriyle yakalanması karşısında hiçbir şey olmamış gibi tutum takınmadı mı? 

 

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı