• $13,5482
  • €15,3468
  • 789.462
  • 1979.83
17 Ağustos 2011 Çarşamba

İHH baskısı istifayı getirdi

Kızılay Başkanı Tekin Küçükali, cuma günü İstanbul'da Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde Başbakan Erdoğan ile 'program dışı' görüşme yaptı ve çıkışta cep telefonunu kapatıp, Trabzon'daki köyüne gitti. Kızılay'ın üst düzey yöneticisine 'perde arkasını' soruyorum, şunları söylüyor:
'Küstüm, bırakıyorum diyen çocuk gibi bıraktı gitti.'
Yanlış anlaşılmasın, Tekin Küçükali'ye yönelik 'çocuksu' davranış eleştirisi yok. Aksine koltuğu bırakma pahasına, tutumundan taviz vermeme tavrı var. Tekin Kaçükali'nin yaşadığı sorun büyük mü büyük. Elbette gerçek, istifasının resmi gerekçesi olan 'yoğun çalışma temposu' ve 'sağlık sorunları' da değil.
'Yoruldu' diyor, Kızılay yetkilisi 'Bir sürü olayın üst üste birikiminin sonucu.'
Olayların en büyüğü de hükümet kanadından gelen İHH başta olmak üzere AKP döneminde adları öne çıkan bazı yardım kuruluşlarının Kızılay'a eklemlendirme baskısı.
'Mavi Marmara gemisinde Kızılay'ın da olması için epey baskı gelmişti' diyor yetkili.
Tekin Küçükali, karşı çıkmış, Kızılay'ın kurumsal kimliğini ayakta tutmak için epey mücadele vermiş.
Son dönemin Somali'ye yardım kampanyası gibi birçok kampanyada özellikle İHH ile birlikte hareket edilmesine yönelik 'hükümetten' gelen baskılara da 'Türk Kızılay'ı uluslararası tanınırlılığı ve güvenirliliği olan bir örgüt. İHH ise uluslararası alanda 'aktivist örgüt' olarak biliniyor' diyerek, karşı çıkmış.
Bu sözler 'politik cevap.'  Cümle arasında da şu fikir yatıyor: 'Aktivist bir örgüt ile hareket edilirse, Kızılay misal İsrail'e, Filistin'e artık gidemez.'
Dahası da var: Mavi Marmara gemisi olayından sonra İsrail, ABD'den İHH'yı yasaklı örgüt listesine almasını rica etmişti. Geçen yıl haziran ayında 87 ABD senatörü, 'İHH için terörist tanımlamasının uygun olup olmadığının incelenmesini' istemişti. Bu yıl temmuzda da yine ABD'li senatörler Başkan Obama'dan İHH'yı resmen terörist örgüt ilan etmesini istedi.

Kızılay çalışanlarına da sürpriz oldu
Dün bizim gazetenin de manşetindeki haberde yer alıyordu; istifasından bir gün önce AKŞAM Gazetesi'ni ziyaret etmiş ve Somali'ye ilişkin, geleceğe dair planlarını heyecanla anlatmıştı.
Bir gün sonra 'Yoğun tempo, sağlık sorunlarım var' diyecek bir insan, bir gün önce uzun vadeli planlarını konuşur mu?
İstifa ettiği cuma gününe kadar sabah 9, gece 12 çalışan, çalışmayı seven ve çalışmaları karşılığında Kızılay'dan bir gelir elde etmeyen yöneticiydi Tekin Küçükali.
Kızılay çalışanlarına da bu istifa sürpriz olmuş.
Kızılay'ın üst düzey yetkilisi 'Mümkün olsa da Dolmabahçe'de Başbakan ile ne konuştuğunu öğrenebilsek' diyor ve ekliyor:
'Yaşadığı başka sorunlar da vardı. AKP'li Ömer Çelik, Adana şube başkanının görevden alınmasını istedi. Tekin Bey, 'Kızılay'ın geleneği, tüzüğü var. İnceleriz, suçu varsa görevden alırız' diyerek karşı çıktı. Bildiğim kadarıyla Ömer Çelik buna çok sinirlendi. Malum Ömer Çelik, Başbakan Erdoğan'a yakın bir isim.'
Dün görüştüğüm CHP'liler de, Tekin Küçükali'nin istifa gerekçesini öğrenmek için konuyu gündemde tutmaya devam edeceklerini söylüyordu.
Somali'ye gidecek olan Başbakan Erdoğan'dan sonra CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun da Somali programı yapmasına Tekin Küçükali sıcak bakmış, destek vermişti.
Dışişleri yetkilileri 'Türkiye'nin elçiliği yok. Güvenlik gerekçesiyle ancak Başkent Mogadişu Havaalanı'na gidebilirsiniz' derken, Tekin Küçükali, Kemal Kılıçdaroğlu'na havaalanının dışında da temaslarda bulunabilmesi için yardım sözü vermişti.

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı