• $9,6191
  • €11,1648
  • 557.527
  • 1492.93
17 Aralık 2010 Cuma

Güler Sabancı'nın babaannesi

Dünyanın en güçlü kadınları arasında yer alan Güler Sabancı'nın, babaannesi Sadıka Hanım ile amcası Sakıp Ağa'dan bahsedişi her zaman coşkuludur, duygu doludur. Güler Sabancı'dan aktarıyorum:

'Babaannem altı oğlu, altı gelini, torunlarıyla kalabalık ailesiyle ilgilenirken, hayır işlerini de gizli saklı yapardı. Kimlere el uzattığını, kimleri okuttuğunu bizler ölümünden sonra öğrendik.

Sakıp amcam, babaanneme 'Anne vakıf kuracağız' demiş. Babaannem de sormuş, 'Nedir o?' Amcam, 'Fitre ve zekatın müessesleşmiş hali' deyince vakıf kuruldu.'

Sadıka Sabancı 36 yıl önce tüm mal varlığını bağışlayarak, Sabancı Vakfı'nın temelini attı.
Sadıka Hanım'ın 100. doğum yıldönümü nedeniyle ithaf edildiği toplantının konusu 'Hayırseverlik dünyayı değiştirebilir mi?'

'Kapitalizm Nasıl Yenilenmeli?', 'Hayırseverlik Dünyayı Nasıl Kurtarabilir?' kitaplarının yazarı Matthew Bishop ile Belçika'daki King Baudouin Vakfı'nın Yönetici Direktörü Luc Tayart de Borms'un konuşmacı olduğu toplantıda, 'Para vermek, kazanmaktan daha zordur' vurgusu vardı.


Biz ne kadar hayırseveriz?

İSMİNİ vermeyeceğim kurumsal sosyal sorumluluk uzmanı bir tanıdık, 'Bazı şirketler öyle taleplerle geliyor ki hayretten afallıyorum' diyor. Biri 'AB'ye yapacağı ihracatta her türlü maddi koşulu yerine getirdiğini, ancak alıcının kurumsal sosyal sorumluluk projesi üstlenmeyen üreticiden mal almayacağını söylediğini' aktarmış ve 'Bana acil bir proje üretin' demiş. Tanıdık kurumsal sosyal sorumluluk uzmanı, şirket yetkililerini kovmaktan beter etmiş. Sabancı Vakfı'nın toplantısında ABD'li konuşmacı Matthew Bishop, 'Yapılacak çok iş var. Toplum Bankası kurulsa, hayırseverler bu bankaya destek olsa' sözlerini duyduğumda acı acı güldüm. Türkiye'de öyle şirketler var ki, üstlendikleri sosyal sorumluluk projelerini 'reklam kampanyası' olarak algılıyor. Toplum bankasında isimsiz kahraman olmayı Türkiye'de kaç şirket kabul eder, ne dersiniz?
Türkler hangi 'Hayır'ı severler, merak ediyorum.

Beynini bilmeyenlere
DÜNYANIN 70'e yakın ülkesinde 'beyin haftası' kutlanıyor. ABD, Avusturya, İsveç yakın geçmişte, 'beyin yılı' ilan etmişti. Amaç ne? Beyin gücüne insanların dikkatini çekmek, beynin nasıl kullanılabileceği hakkında insanları bilinçlendirmek. Kısacası, beynin daha iyi kullanılması üzerine insanların kafa yormasını sağlamak.
Beyin, insan vücudunun yüzde 2'si ağırlığında ama geriye kalan yüzde 98'i yönetiyor. Ne yazık ki çoğumuz kafamızın nasıl çalıştığı üzerine fazla kafa yormuyoruz.
Kişisel Gelişim Merkezi (KİGEM) kurucusu Mümin Sekman, birkaç yıldır Türkiye'de de yılın bir haftasının beyin haftası olarak kutlanması için çaba gösteriyor. Yakın gelecekte Mümin Sekman'ın amacına ulaşmasını diliyorum.


'Şu yeşil alan çimento fabrikası'

BATMAN'dan Siirt'e giderken, yol üstündeki Kurtalan Çimento'ya da uğruyoruz. 1984'te kurulmuş olan, 1998'de Ekinciler Grubu'na, 2000'de de Limak Grubu'na geçen Kurtalan Çimento'yu Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sezai Bacaksız 'Şu ilerideki yeşil alan' diye gösteriyor.

Sahiden de Batman'dan Siirt'e kadar uzun güzergahta tek ormanlık alan.
200 hektarlık alanda, 180 bin ağaç varmış. Kiraz, vişne, zeytin, kayısı, erik, aklınıza hangi ağaç gelirse, var.

300 kişi çalışıyor Kurtalan Çimento'da, 200 kişilik taşeron ekibiyle 500 kişiye aş-iş sağlıyor.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri