• $9,5387
  • €11,0918
  • 547.521
  • 1455.42
11 Ekim 2013 Cuma

Güler Sabancı: Hibe vermeyi öğrendik

Sahnede David Rockefeller’in kızı Peggy Dulany, Güler Sabancı’ya ‘David Rockefeller Köprü Kurucu Liderlik’ ödülünü veriyor. Alkışlayanlar ise 30 ülkede yoksulluk ve toplumsal gelişme üzerine ‘hayır işi’ yapan Synergos Enstitüsü’nün Küresel Liderler Ağı üyeleri. Ödül töreninden sonra her masa ‘farklı nasıl hayır işi yapılır’ı tartışıyor. 
Bayram öncesi, kurban keserek veya kan akıtmadan hayır işleyecek olan bir toplumun temsilcisi olarak ilgimi çekiyor. Bizler, hayır gizlidir kültüründen geliyoruz. Yaptığımız ‘hayır’ın gerçekten doğru kişiye gidip gitmediğini sadece kendi vicdanımızda değerlendiririz. Toplumsal gelişme programıyla bugüne kadar 7 milyon lira, Birleşmiş Milletler ile yürüttüğü ortak projeyle de 1.5 milyon lira hibe dağıtmış olan Sabancı Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı bile “Hibe vermeyi artık öğrendik” diyor. Ve ekliyor: “Bu ödülü almamın tek nedeni var, hayırseverliği sistematik yapmak. Sadece para vermek değil konu, toplumsal gelişimi sürdürülebilir kılacak yapıyı oluşturabilmek önemli.” 

KIZLARI 18 YAŞINA KADAR OKUTABİLSEK

Sabancı Cenevre’deki ödül töreni öncesi davetli küçük grup kadın gazeteciyi, Peggy Dulany’e tanıtıyor. “Kadın-erkek eşitliği, özellikle kız çocuklarının sorunları konusunda cengaverce kalem oynatıyorlar.” Bizler köşemizde savunuyoruz, Güler Sabancı da toplumda önemli bir lider. 
Sonuç değişiyor mu? Güler Sabancı, “Verdiğimiz hibelerle ne sonuçlar elde ettiğimizi bizler de araştırıyoruz. Kaç kadına cesaret verdik? BM ile yürüttüğümüz projenin ilk ayağındaki 6 ilden dördünde hiç kadın STK’sı yoktu. Artık var” diyor. Sabancı Vakfı’nın ısrarla destek verdiği projelerden biri ‘Çocuk Gelinler.’ Şunları söylüyor Güler Sabancı: “Mevcut kanun, iyileştirilmesi gerekmekle birlikte yeterli. Önemli olan zihinleri değiştirmek. Kız çocuklarını 18 yaşına kadar okutabilirsek, liseyi bitirmesini sağlarsak, her şey çok farklı olur.” 

BAKAN SAMİMİYETLE ÇALIŞMALAR YAPIYOR

Kadının iş gücüne katılımını artırmak amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,  Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz bir süredir çalışıyor. Esnek çalışma, part-time (yarı süreli) çalışma, kadın doğurganlığını artırma gibi başlıklar çoktandır kamuoyunda tartışılıyor, iş âlemi karşı çıkıyor. Cenevre’de Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’yı soruyoruz, düşüncelerini: “Bakan Fatma Hanım başta olmak üzere diğer bakanlıkların kadının iş gücüne katılımı için samimiyetle çalıştıklarını biliyorum” diyor. Paket içinse şunları söylüyor: “Esnek çalışma sistemi, gelişmiş ülkelerde uygulanan bir sistem. Gayet de başarılı uygulanıyor. Bizdeki sistemin henüz detayları belli değil. Şu anki tartışmaları fazlasıyla prematüre buluyorum.” 

 

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu