• $9,5071
  • €11,0915
  • 545.949
  • 1455.42
23 Ekim 2013 Çarşamba

‘Girişimcilikte kapıyı açan en son anahtar para’

Bir hafta önce memleketi Kastamonu’da fabrikasını açan genç girişimci Erdem Ünal, söylüyor: “Girişimci olmak için kapıyı açan en son anahtar para.” 
Erdem Ünal, aydınlatma sektörünün önemli devlerinden Osram ve Cree adına ‘tasarım’ yapıyor. 
Mizah dili kuvvetli Erdem Ünal, girişimcilik hikayesini anlatırken, bol bol gülüyorum. “Hep böyle güle oynaya mı yatırım yaptınız?” 
“Olur mu, aile şirketimiz günde 200 bin lira ciro yapıyor. Ben de bir şeyler yapacağım diyorum ama sonuçta bastığım fatura yok. Tek başıma yola çıktım, bir yıl çok sıkıntılı bir süreçti, depresif bir dönemdi. Yine de her gün umudumu besledim” diye anlatıyor. 
Anlattıkları ‘girişimci nasıl olunur’un çok güzel ve somut bir örneği. 
“Bizim yaş kuşağı malum enerji verimliliği, küresel ısınma sorununa duyarlı. Dünyada nüfus her yıl yüzde 1.1 artıyor, enerji üretimi ise yüzde 3.5 Enerjiyle ilgili bir şey yapmaya karar verdim. Önce güneş enerjisiyle ilgilendim, tatmin etmedi. Coca Cola’nın desteklediği Dünyanın Geçici Bekçileri kitabını okudum ve kararımı verdim.” 
O kitabı ben de okumuştum ama bir tüketici olarak kendime dersler çıkarmıştım. 
Girişimcilik ‘doğuştan gelen bir meziyet’ olsa gerek. 
Ve ‘LED’ yatırımına karar veriyor. 
Şunu da vurguluyor: “Bir girişimcinin en önemli kaynağı Google.” 

20 KİŞİYE İŞ VERİYOR HEDEFİ 300 ÇALIŞAN 

Erdem Ünal, UNECO LED-Inside şirketiyle İstanbul’da tasarım ve pazarlama ve Kastamonu’da da üretim yapıyor. Elektronik devre kartları dizgisi yapıyorlar ama onun daha da önemsediği katma değeri olan dizgi kartı tasarımı. 
Geçen haftaya kadar üretimi fason yaptırıyormuş. “Şu an İstanbul’da 10, Kastamonu’da 10 toplam 20 kişi çalışıyor. Yakın zamanda çalışan sayımız 300’e çıkacak.” 
Sektör büyük. Halen enerji tasarrufu sağlayan LED sisteminin, sektör içindeki payı yüzde 1.5 kadar. Nitekim Erdem Ünal da geçen seneye göre 11 kat büyüdüğünü söylüyor. 
Şunu da vurgulayayım, Erdem Ünal’ın eğitimi elektrik-elektronik değil, işletme. 

İSTANBUL'DAN BAKINCA TÜRKİYE GÖRÜLÜYOR

Erdem Ünal’ın babası Kastamonu’da Ünallar Grubu’nun sahibi. Kastamonu denilince ilk akla geçen ağaç işini de yapıyorlar, ağırlıklı gıda dağıtımı da. Zincir market, hipermarketlerin açılmasıyla birlikte artık yerel pazarın daraldığına dikkat çekiyor Erdem Ünal. Haklı da. Artık kaç tüketici bakkaldan deterjan satın alıyor? Ve babasına diyor ki, “Madem beni Bilkent’te okuttun, Kastamonu dar geliyor. Kastamonu’da kalmamı istiyorsan, o zaman okutmasaydın, okul parasını sermaye olarak verirdin ben de bir mobilya bayiliği veya bir benzinci açardım.” 
Sohbetimizde şu sözünün altını çiziyorum: 
“Kastamonu’da pencereden baktığınızda orman görünüyor. İstanbul’da pencereden baktığınızda ise Türkiye.” 
Bir girişimcinin olmazsa olmaz adresi İstanbul. 

 

 

 

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu