• $9,6037
  • €11,1651
  • 557.516
  • 1492.93
30 Mayıs 2013 Perşembe

Gaziantep’in dördüncü üniversitesi

Gaziantepli AK Parti Milletvekili Nejat Koçer ile hemşerisi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in kulaklarını çınlatıyoruz. Borusan Grubu’nun ‘Annemin İşi Benim Geleceğim’ projesinde, Bakan Fatma Şahin’in, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün desteğiyle organize sanayi bölgelerinde kadın çalışanlarının sayısını artırmak için ‘kreş’ açtığını konuşuyoruz. 
Söze Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu giriyor: 
“İlk kreşi Gaziantep Organize Sanayi’de biz açtık. Fatma Hanım bakan olduktan bir ay sonra. O proje bizim projemiz.” 
Nejat Koçer gülerek ekliyor: “Funda, Gaziantep ile ilgili gazetecilerdendir. Hatta marka şehir projesini ilk o yazmıştı.” 
Antepliler şehirlerine sahip çıkar, Anadolu’da farklarını koymak için büyük mücadele verir. 
Sohbette Gaziantep’in dördüncü üniversitesinin seneye faaliyete geçeceğini öğreniyorum. 
Gaziantep, Hasan Kalyoncu ve Zirve üniversitelerinden sonra dördüncü üniversite Sanko Üniversitesi olacak. Nejat Koçer, Konukoğlu Ailesi’nin sahibi olduğu Sanko’nun üniversitesi için Adil Sani Konukoğlu’na Meclis’in ‘onay’ sürecine dair müjdeyi de veriyordu. Adil Sani Konukoğlu üniversitenin sadece tıp ve sağlık birimlerinden oluşacağını söylüyor.  
Koçer de ekliyor: “2023 için Antep’te 100 bin öğrenci hedefimiz var.” 

Bari üçüncü köprü doğal olsun

Boğaziçi’nin ‘incisi’ denir ama iki Boğaz Köprüsü’nün de hava karardıktan sonra incinin doğallığıyla alakası yok. Üçünü, beşinci sınıf eğlence merkezi gibi renk değiştiren halinden en mağdur olanlar her halde yalılarda oturanlardır. 
Ümit-Cem Boyner’in Kanlıca’daki yalısında renk değişiminin sakil halini konuşurken, Ümit Boyner “Asıl beni köprüden geçerken rahatsız ediyor” diyor. Renk değişiminde sürücülerin sıkıntısını aktarıyor. 

Radarı bilen navigasyon 

Yeni nesil navigasyon cihazları ‘özel bir program’la zaman, ‘radar, EDS’ gibi kontrol noktalarını 1 km öncesinden haber veriyormuş. Devlet fark edene kadar bir süre navigasyon cihazı olanlar, cezadan kurtulacak. Çoğunluk ise, karşıdan gelenlere ‘selektör’ yaparak ilerideki trafik kontrolünü haber verme geleneğini koruyor. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, “Bir yabancının bunu anlaması imkansız” diye başlıyor, şunları söylüyor: “Başbakan açıkladı. Trafik kazalarında ölümleri en azından yarıya düşürmek için dört hedef sert uygulanacak. Emniyet kemeri, hız sınırı, alkollü araç kullanımı ve kask kullanımı (motosikletlerde.)” Trafik kurallarına uyuyorum ama E5’teki 70 hız sınırı insanı zorluyor. Git git yol bitmiyor. Azami hız sırını 80’e çıkarılacaktı henüz bir uygulama yok. En kötüsü kurallara uyanlara, diğerlerinin ‘kağnı’ muamelesi yapması. Bu arada hız sınırı cezası bana da kesilmiş. İşin ilginci haberim yok, 140 TL’lik cezaya 150 TL’lik faiz gelmiş. 

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler

Japonya'da Prenses Mako ile Komuro Kei evlendi

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler