• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
14 Ocak 2013 Pazartesi

Frankfurt'un 'mafya restoranını' işleten Türk

Frankfurt'taki Buzzano 'mafya restoranının' ünü almış yürümüş, 'Dekorasyonu ilginizi çekecek, etleri de muhteşem' diyorlar.
Önce Don Corleone'nin (Marlon Brando'nun) fotoğrafları dikkatimi çekiyor, ardından duvarda yazılı 1900'lerdeki Amerika'daki mafyanın sözleri:
'Para, dünyayı yönetiyor.'
'Allah bize yemeği verdi, şeytan bize aşçıları.' Yerden tavana duvarlar içki şişeleri ve kitaplarla dolu.
'Dolapları Kağıthane'de Renk Mobilya'ya yaptırdım' diyor Buzzano'nun işletmecisi Ahmed Yavuz.
Hayat hikayesini anlattıkça 'Bu sözlerden hangi birini başlığa çıkaracağım' diye dert alıyor beni. Renkli mi, renkli bir hayat.
'Babam 1969'da geldi Almanya'ya, ben 65 doğumluyum. Babam geldiğinde bir gün karantinada tutmuşlar, dişlerine dahi bakmışlar. Trabzonluyuz, Türkiye'de inşaat işi yapardı. Almanya'ya geldikten sonra tosbağa (Volkswagen'in eski kaplumbağa modeli) götürüyor Türkiye'ye. Sonra 1980'lerde video film işine girdi. Orhan Gencebay, Kemal Sunal filmleri pahalıydı, Kadir İnanır filmleri çıkarıyor. Bülent Ersoy gelmişti. Üç film yapıyorlar, babam zarar ediyor. Erol Taş ile babam Almanya'da kahve açıyor.'
Sizin hikayeniz?
'Mimarlık okudum. Akşamları diskotekte vestiyer olarak çalışıyordum, sonra garson oldum. New York'ta üç ay kaçak barmen olarak çalıştım. Sonra Frankfurt'ta bir ortak ile 'steakhouse'
açtım, çok tutuldu, tıklım tıklımdı. Üç yıl önce ortaklıktan ayrıldım. Burası başladı.'

Patronu Morgan Stanley
Ahmed Yavuz'a, Buzzano restoranı için Morgan Stanley teklifte bulunuyor. 'İç dekorasyonu sen yap, geri kalan yatırımı biz yapacağız' diyorlar. Morgan Stanley sırf mutfak için 700 bin euro harcıyor, Ahmet Yavuz da dekorasyona 500 bin euro. Mal sahibi Morgan Stanley, işletmeci Ahmed Yavuz. Derken Morgan Stanley binayı Axa Grubu'na satıyor.

Ferit Şahenk Türk lokantasını sormuş
Ahmet Yavuz'un müdavimleri arasında Ahmet Zorlu ve abisi Zeki Zorlu varmış. Yakın zamanda da Ferit Şahenk gitmiş. Malum, Ferit Şahenk'in gözdesi 'yeme-içme sektörü'.
Ünlü Nusret'in yanı sıra Kiva, Armani Ristorante, GoMongo ile çatısı altında Vogue, Gina, Zuma, Da Mario, Anjelique gibi markaları bulunduran Doors Grubu'nun da ortağı.
Ferit Şahenk, Ahmet Yavuz'a 'İstanbul'da gerçek bir Türk mutfağının iş yapıp yapmayacağına' dair fikrini sormuş.
Ahmet Yavuz, '1900'lerin İstanbul'u dekorasyonuyla ne muhteşem bir yer olur' diye anlatıyor, hayalini.
<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı