• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
8 Aralık 2010 Çarşamba

Eksen değil değer kayması!

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) 10 Aralık Cuma günü yapılacak Yüksek İstişare Konseyi toplantısında, Başkan Ümit Boyner konuşmasında 'değer kayması'na vurgu yapacakmış. Aradım, sordum nedir değer kayması?
Ümit Boyner, 'yeni bir Türkiye vizyonu'ndan söz ediyor.

Biliyoruz ki, dünyada ve Türkiye'de yeni arayışlar, yeni politikalar ve yeni bir gelecek kurgulanmaya çalışılıyor. Ekonomik kalkınmanın adresi yalnız Batı'da değil, Çin'de, Hindistan'da, Hazar ülkelerinde, Ortadoğu'da. Konu, Dışişleri Bakanı Prof. Ahmet Davutoğlu'nun savunduğu 'Türkiye'nin yeniden eski Osmanlı ülkelerine liderlik hayali'nden çok daha kapsamlı.

Cuma günkü YİK toplantısı, değer kayması tartışması için en uygun ortamı sağlayacak gibi görünüyor. TÜSİAD'ın onur konuğu Dışişleri Bakanı Prof. Ahmet Davutoğlu olacak.
Cuma günü 'vizyonun' içi TÜSİAD üyelerince sorgulanacak mı, merak ediyorum?
Mesela şu sorular sorulacak mı? Türkiye'nin vizyonunu destekleyecek politikalar üretiliyor mu? Ticari ve toplumsal enstrümanlar, kurumlar bu vizyon doğrultusunda yeterince detaylandırılıp, mühendisliği hazırlanıyor mu? 

Ortadoğu'ya ilişkin iddiamızı destekleyecek en önemli kurumlardan biri üniversitelerimiz. Ortadoğulular için cazibe merkezi olacak üniversitelerimize Cumhurbaşkanı Gül, rektör atamaları yaparken bu vizyona yeterince önem veriyor mu?

Kendimizi dev aynasında görmeden evvel, Türkiye hangi ekonomik verileriyle eski Osmanlı topraklarına, Balkanlar'a, Ortadoğu'ya, Orta Asya'ya yeniden liderlik yapacak? Öngörülen ekonomik büyüklük ne olmalı?

Örneğin Türkiye'nin 2009'da GSYİH'sı (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) 617 milyar dolar. 2010'da 730 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Arap dünyasının en büyük ihracatçılarından Suudi Arabistan'ın 360 milyar dolar. Mısır'ın 190, Libya'nın 60 milyar dolar.
Eksen kaymasının tarifini nasıl yapmalıyız? Arap dünyasıyla sıkı ticaret yapan Batı dünyasını da bu tanıma dahil etmeli miyiz?

Yoksa, salt Türkiye olduğu için bir eksen kaymasından mı bahsediliyor?

Ekonomik fıkralar
Bir fizikçi, bir kimyacı, bir ekonomist... Issız bir adaya düşmüş. Yiyecek bir şey yok. Lakin bir bakmışlar, sahile vuran bir konserve kutusu... Dolma!
Fizikçi demiş ki, 'Bir taşla vurup açalım, yeriz.' Kimyacı demiş ki, 'Ateşe atalım hem pişer, hem de kutu açılır.' Ekonomist 'Farz edelim ki, elimizde bir konserve açacağı var.'

KULAK MİSAFİRİ
İş dünyasından ünlü bir isim, geçenlerde Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Balkanlar gezisinden bir anekdot anlattı. Türk kökenlilerin yoğun ilgisine mazhar olan Erdoğan, Prizren meydanında toplanmış kalabalığa seslenirken, karşı apartmanın üçüncü kat penceresinden kendisini dinleyen 80 yaşındaki bir teyze dikkatini çekiyor.
Konuşmasını tamamlıyor, korumalarını arkasına alıp teyzenin çayını içmeye gidiyor. Derken konu, teyzenin, 'ana topraklarını özlediği'ne, ve Türkiye'de yakın akrabaları olduğuna geliyor. Yakın akrabalarından biri Yeni Şafak yazarı Fehmi Koru'ymuş.  Hemen telefona davranılıyor, Fehmi Koru yaşlı akrabasıyla sohbet ediyor.

Anekdotu anlatan 'siyasetçinin meziyetine' dem vuruyordu. Yeri gelecek görmeyeceksin, duymayacaksın, yeri gelecek herkesten çok göreceksin, fark edeceksin.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç illüzyonlar