• $18,1333
  • €18,4714
  • 1031.4
  • 2972.17
10 Şubat 2015 Salı

Ekonomiye can topraktan gelir

Ekonomi yönetiminin ısrarla vurgu yaptığı ‘gıda fiyatları ve enflasyona etki’ konusu, TÜSİAD Tarım ve Tarıma Dayalı Sanayiler Çalışma Grubu’nun da gündeminde. Metin Akman’ın başkanlığındaki çalışma grubu en son ‘Gıda, Tarım ve Hayvancılık Rekabet Gücü’ çalışmasını hazırlamıştı.

Bulunan slogan, bugünün ekonomisinin lokomotifi olan sektörlere ‘rakip’ yaratacak türden:
“Ekonomiye umut sofradan, can topraktan gelir.”
Savunu da şu: “Gıda enflasyonu ve büyüme rakamlarını göz önünde tuttuğunuzda, ekonomiye can topraktan gelir.”
TÜSİAD raporunda ‘rekabet gücünün çiftçinin refahı demek’ olduğu noktasından hareket ediyor. Çiftçinin refahının artması, sanayicinin rekabet gücünün artmasının en önemli göstergelerinden biri. Bu arada çiftçinin refahının artması için kırsal kalkınma da kilit önem taşıyor.
Metin Akman şunu vurguluyor:
“Yapılan araştırmalara göre Türkiye nüfusunun yüzde 85’i büyük şehirlerde yaşayacak. Bir yandan da kırsal kalkınmaya önem vermeliyiz diyoruz. Bu durum bir ikilem yaratıyor. Bu kilidi açacak anahtar ise tarım.”

Çiftçiye her destek refahı artırır mı?

TÜSİAD üyesi Metin Akman “Kırsal kalkınmaya ve tarım detayına inersek, en öne çıkan konulardan biri tarım politikalarında sosyal adalet” diyor.
Ve ekliyor:
“Çünkü devlet müdahalelerinin merkezinde sosyal adaletin sağlanması, çiftçinin korunması var. Peki şu an sosyal adalet sağlanmış mı? En basit kavramıyla eğitim, sağlık, entelektüel gelişim tiyatro, sinemalar kırsal kesimde ne durumda? En temel olarak bunların sağlanması lazım. Diğer yandan kadının en fazla çalıştığı sektör, tarımdır. Tarım işçilerinin ve bilhassa kadınların sosyal güvenlik koşullarının iyileştirilmesi için yeni bir mevzuata ihtiyaç var.”
Raporda tarıma verilen desteklerin çiftçinin refahını her zaman artırmayacağına, hatta çiftçinin refahına etki etmeyeceği gibi düşünülebileceği de vurgulanıyor. Bunun için de sosyal adaleti sağlamaya yönelik devlet destek mekanizmalarının üretim, üretim verimliliğini motive edecek yapıda olmasının önemine dikkat çekiliyor.
TÜSİAD raporunda ‘rekabet gücü eşittir, çiftçinin refahı’ deniliyor. Metin Akman bu sözlere açıklık getiriyor:
“Yani benim çiftçim refah içindeyse, mesela dünyadaki buğday fiyatlarıyla benim buğdayım eşitse benim durumum da iyi demektir. Rekabet gücünün çiftçinin refahına eşit olmasını bir sanayicinin söylemesi de bence son derece önemlidir.”

<p>Barış Akarsu Merhaba filmi Gişeci'nin bu haftaki konuğu.  Mert Dikmen ve Can Anar'ın senaristi ol

Barış Akarsu Merhaba filmi hakkında tüm bilinmesi gerekenler

İngiliz casusun kamerasından Türkiye! Yıllar sonra ortaya çıktı

Uzay meraklısı çocuklar yeniden Türkiye'de buluştu

Bakan Koca son hazırlıkları inceledi! Türkiye'nin en büyüğü olacak