• $13,0978
  • €14,9044
  • 753.528
  • 1818.03
26 Temmuz 2013 Cuma

Ekmeği bir türlü poşete sokamadık

Başbakan Erdoğan ‘kof’ ekmeğe karşı savaş açtı, iyi de yaptı. Artık bembeyaz ekmek yerine vitamini, besin değeri yüksek ekmek yemeğe başladık. Bir de ekmeği poşete sokmayı becerebilsek. Uno bir ara televizyon reklamında ‘maganda’ görünümlü bir müşterinin market rafındaki ekmeklerin hepsini ‘ellemesini’ gösterip, ‘Ekmeğime dokunma’ diyordu. Maalesef poşete giren ekmek, devede kulak gibi. Ekmeğin poşete girmesi için ilgili bakanlıkların yürüttüğü çalışmaya bilfiil katılan Koroplast Satış ve Pazarlama Direktörü Bekir Türkoğlu ile büyük derdimizi konuşuyoruz.  Halk sağlığı için ekmeğin poşete girmesi olmazsa olmaz koşul. Ne var ki, özellikle halkın çıtır ekmek talebi,ekmek üreticilerinin duyarsızlığıyla poşet yaygınlaşmadı, yaygınlaşamadı.  Bekir Türkoğlu, “Fırınların ekmeği poşetleyebilmesi için makinaları Türkiye’ye ilk biz getirdik. İsteyene poşet satacaktık, isteyene makina. Maalesef vermiş olduğumuz makinaların bile bir kısmını bir süre sonra geri almak zorunda kaldık”diyor. 
Ekmek poşete girmediği için Koroplast zarar mı etmiş?  Bekir Türkoğlu gülüyor: “Yok, Kanada’nın en büyük ekmek ambalajı tedarikçisi biz olduk. Şu an dünyaya ekmek ambalajı satıyoruz” diyor. 

KONTROLSÜZ GÜÇ MARKET POŞETLERİ

Yeni moda kağıt torbaları mümkün olduğunu kullanmamaya çalışıyorum. Kağıt torba ile satın aldığınız ürünü eve kadar taşıyorsunuz ve bir daha kullanma şansınız olmuyor. Plastik poşeti ise bir kez daha kullanmanız mümkün. En kötü ihtimalle çöp koyuyorsunuz. 
Zaten Türkiye’de çöp torbası kullanımı da o kadar düşük ki. Fransa’da evlerin yüzde 78’inde, Almanya’da yüzde 90’ında plastik çöp torbası kullanılıyor. Türkiye’de ise hanelerin yüzde 18’inde. 
Alım gücüyle de alakası yok, tamamen kültürümüzde çöp torbası kullanmak yer almıyor. Sonuçta bir çöp torbasının ederi 7 kuruş, 7.5 kuruş.  
Çöp torbasının en büyük rakibi malum, market torbaları. 
Koroplast Satış ve Pazarlama Direktörü Bekir Türkoğlu, gelişmiş ülkelerde marketlerin balya balya torba dağıtmadığını hatırlatıyor. Her ne kadar son dönemde marketler de bilinçlendi, artık torbaları kasadatezgah altında tutuyorlar. Bir de eve kadar taşırken mutlaka yırtılan daha dayanıksız torbalar veriyorlar. 
Bekir Türkoğlu, “Tüketicinin bol bol torba alması, marketlerin de maliyetini yükseltiyor. O yüzden daha kontrollü davranmaya başladılar”diyor ve ekliyor: 
“Market torbaları taşıma amaçlıdır. Çöp koyduğunuzda yüzde 95’i sızdırır.” 

PETROL OLDUKÇA PLASTİK POŞET DE OLACAK

Plastik poşeti çevre düşmanı görenler var elbette. Plastik poşet hayatımızda hep olacak yeter ki kontrollü tüketilsen, doğaya (kapının önüne) atılmayıp, çöp ayrıştırmasına tabii tutulsun. Bekir Türkoğlu şunu da vurguluyor:  “Petrol, fosil yakıtlar tükettiğimiz sürece plastik torba olacak.”  Plastik torba, fosil yakıtların atığından imal ediliyor. Plastik olmasa fosil atığı doğaya atılacak. Dahası plastik ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesiyle, elyaf içeren tekstil ürünleri, atık su boruları ve marley, hatta araba tamponu üretiliyor.

İKİ YENİ FABRİKA

Koroplast markasının sahibi, 40 yaşındaki Korozo, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesinde 180’inci sırada. Üretiminin yüzde 60’ı ihracat. Ağırlıklı olarak da euro bölgesine satış yapıyor. Beşi İstanbul Beylikdüzü, ikisi İzmir’de olan yedi fabrikasına, bu yılın sonunda üretime geçecek iki fabrika daha ekliyor. Çerkezköy ve Kıraç’daki iki yeni fabrika ile bin 400 olan çalışan sayısına 360 kişi daha ekleyecek.

 

 

 

<p> </p>

Muhalefet liderleri Abdullah Gül'ün kapısını neden çaldı?

Van'da aracın çarptığı ayı tedaviye alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)

2300 yılından geldiğini iddia ediyor! 300 yıl sonra neler olacak