• $12,5945
  • €14,2207
  • 728.03
  • 1782.18
16 Ocak 2013 Çarşamba

'Devlet fuar yatırımı yapsın'

Frankfurt'ta düzenlenen Heimtextil, ev tekstil fuarına Türkiye büyük önem veriyor. 63 ülkeden 2 bin 576 firma katılırken, bunun 174'ü Türk.
'Bu fuarın dünya ev tekstili ticaretindeki yeri ciddidir' diyor, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Yaşar Küçükçalık.
Şunları da ekleyerek:
'Fuarların ömrü vardır. Heimtextil de zaman içinde önemini kaybedecektir. Çin-Şanghay'daki fuar ile bizim Evteks fuarı pay almaya başladı.'
Frankfurt'u dünyanın önemli fuar merkezlerinden biri yapan Messe Frankfurt şirketi de tekstil ve konfeksiyonda dünyanın doğuya doğru dönüşünü izlemiyor, yeni yatırımlar yapıyor.
Messe Frankfurt, belediye ile Hessen Eyaleti'nin de ortağı olduğu dünya çapında bir şirket.
Yaşar Küçükçalık da tam bu noktada, '2023'te 500 milyar dolar hedefini koyan Türkiye fuarı göz ardı edemez' diyor ve ekliyor: 'Devlet fuar yatırımı yapsın. İşletmesini işin ehline versin.'
Şunu da vurgulayarak:
'Fuar şehrin içinde olmalı.'
İstanbul'da TÜYAP var ama şehrin biraz dışında.
Yeşilköy'deki CNR fuar alanı ise bakımsızlığı nedeniyle en son Evteks fuarında Ahmet Zorlu'nun öfkesinin patlamasına neden olmuştu.

Almanya'da İtalyan restoranı patronu Türkler
Berlin'in en gözde İtalyan restoranının sahibi Adnan Oral. O kadar yoğun talep görüyor ki, rezervasyon yaptırmadan gitmemek gerekiyor.
Frankfurt'un en ünlü İtalyan restoranının işletmecisi de yine bir Türk, Ahmed Yavuz.
1900'lerin bol mafya soslu 'New York'unu' anımsatan Buzzano restoranında, ABD-Nebraska'dan getirttiği etler ve İtalya'dan aldığı sebzelerle müşterilerini ağırlıyor.
Niye döner-kebap veya Türk mutfağı değil de İtalyan restoran?
Ahmet Yavuz, 'Döneri alt kesim yer. Türk yemekleri ucuzdur. Kebapçıda adam başı hasılat 20-30 eurodur. İtalyan restoranında ise 100-120 euro. Türk mezesinin tabağını 15 euroya satsanız, pahalı derler. İtalyan mezesini aynı fiyata afiyetle yerler' diye anlatıyor.
Niye Türk mutfağı ucuza satılıyor?
Ülke imajıyla mı ilgili, ne dersiniz?
Ahmed Yavuz sadece 'İtalyan mutfağı tüm dünyada biliniyor. Hem makarnayı sevmeyen mi var?' demekle yetiniyor.

'İkinci oldum, çok üzüldüm'
Ahmed Yavuz'un Buzzano'su, Almanya'nın en güzel tasarımlı restoran listesinde ikinci olmuş. 'Birinci Hamburg'da bir restoran. Gelen müşterilerim de söylüyor, birinci o kadar da güzel değil diye. Ben de çok üzüldüm, ikinci seçildiğimiz için.'

Zeytinyağı Sicilya'dan
Ahmed Yavuz'a 'Zeytinyağı bari Türkiye'den olsaydı, siz de tanıtıma küçük bir katkıda bulunmuş olurdunuz' diyorum. Sicilya'danmış. 'Burası bir İtalyan restoranı olduğu için Türkiye'den hiçbir şey yok' diyor.
Buzzano'da 55 kişi çalışıyor, 3'ü mutfakta olmak üzere toplam 20'si Türk'müş. Günde ortalama 200 müşteriyi ağırlıyor. Müşterilerinin de yüzde 10'u kadarı Türk.
<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Kedi ile köpeğin şaşırtan dostluğu

Omicron varyantının semptomları açıklandı

Zor şartlarda mangal kömürü üretip ailelerinin geçimlerini sağlıyorlar