• $17,9605
  • €18,3172
  • 1031.11
  • 2795.06
2 Haziran 2014 Pazartesi

‘Değişimi taban isterdi devletin duvarına çarpardı’

Renault Mais 12 yıldır yürüttüğü ‘sokakta ilk adımlar’ adlı sosyal sorumluluk projesi ve üç yıldır gerçekleştirdiği ‘senin fikrin senin projen’ adlı liseler arası yarışma ile çocuklardan başlayarak trafik bilinci oluşturmaya çalışıyor ki doğru yapıyor. Bencil, kural tanımaz şoförleri gördükçe eğitimli, duyarlı gençlerin bir gün çoğunluğa erişeceğini umut ediyorum en azından.
Yarışmanın ödül töreninde İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız ile sohbet ediyoruz:
“Burada olmamızın nedeni beceri kapasitesini artırıcı her türlü projede yer almayı politika haline getirmemiz” diyor. Trafik ve yarışmadan çıkıp, eğitime odaklanıyoruz. Uluslararası örgütlerin raporları da teyit ediyor ki, eğitim sisteminde ‘iyiler dünyada çok iyi’ ancak ortalamamız ise vasatın da altında.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın açıklamaları malum basında her daim ‘kökten değişiklik’ veya ‘sil baştan’ olarak yorumlanıyor. İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız da, “Seçkinci anlayışı düzeltmeye çalışıyoruz” diyor ve devam ediyor:
“Dijital çağda sadece müfredatla çocukları hayata bağlayamazsınız. Fatih projesi paradigma değişikliğinin en somut örneği.”
Özgüvenli, yaratıcı, sorgulayan, soru sormayı bilen çocuklar için de en önemli etken öğretmenler.
Sohbetimizde Muammer Yıldız, “Öğretmenlerin hizmet içi eğitimini yeteri kadar beceremedik” diyor.
Bu söz bile büyük bir aşama, eskiden öğretmen ile eğitim kelimeleri aynı cümlede rahatlıkla kullanılmazdı, tabuydu.
Muammer Yıldız, zihniyet değişikliğini şu sözlerle açıklıyor:
“Eskiden değişim talebi tabanda gelişirdi ve devletin duvarına çarpardı. Artık devlet değişimin kapısını açıyor.”

Altınşehir-Başakşehir’in yıldızı parlak

Üçüncü havalimanının temelinin atılması için geri sayıma geçildi, üçüncü köprünün inşaatı hızla devam ediyor. Kanal İstanbul içinse son üretilen ‘şehir dedikodusu’ Küçükçekmece gölü çevresi için yapılıyor. Hatta geçenlerde bir tanıdık bölgedeki evlerin istimlak edileceğini duyduğunu anlatıyordu.
Beni çok ilgilendirmiyor ama parası olanlara, yatırımı düşünenlere fikir verecek sözleri geçenlerde Remax Türkiye Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, sohbetimizde söylüyordu:
“Altınşehir-Başakşehir’in köşeyi döneceği söyleniyor, birtakım gelişmelere bağlı elbette. Kuzeyde İstanbul’un yeni ilçesi Arnavutköy’de bir sürü yatırım var, üçüncü köprünün bacakları yükseldi, üçüncü havalimanı açıldığında 100 bin kişinin çalışacağından söz ediliyor. Sonuçta bu insanlara konut lazım. Yeni bir İstanbul yapılacağı söyleniyor. Güneyde Küçükçekmece keza. Kanal İstanbul’un Silivri’de olacağı söyleniyordu, şimdilerde Küçükçekmece telaffuz ediliyor. Bunlar bir fiyat hareketliliği yarattı. Önce Silivri, ondan önce Çorlu’ydu, şimdilerde Küçükçekmece. Tayakadın, Arnavutköy gibi daha önce adı bile duyulmayan yerlerde İstanbullar arsa, arazi alıyor.”
Bir öngörü de Anadolu yakası için:
“Üçüncü köprüden gelen yol, İzmir otoyoluna bağlanıyor. Metronun ulaştığı Kartal, Pendik artık oturulabilir yer konumunda, buralarda da fiyat artıyor. Öz itibarıyla büyük projeler çevresinde fiyat artışı olacak.”

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor