• $9,5449
  • €11,0877
  • 550.441
  • 1509.2
12 Ocak 2015 Pazartesi

Çevreyi plastik değil insanoğlu kirletir

Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türk Cumhuriyetleri pazarlarına hitap eden, Dubai’deki Arap Plastik Fuarı’nda Türk pavyonunda önce turkuaz rengi dikkatimi çekiyor. İhracatçıların yeni ‘Turkey’ markası ve turkuaz rengi pek de yakışmış.
Türk firmalarını ziyaret ederken İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği) Başkan Yardımcısı Selçuk Aksoy’un şirketi Aksoy’un standındaki ürünlere dikkat kesiliyorum. Plastik poşetlerin doğada çözünürlüğünü 10 yıllardan 1-2 yıla indiren katkı maddesi tanıtılıyor.
Bu arada plastik üreticileri “500 yıl varlığını korunur” söyleminin pek de doğruyu yansıtmadığını vurguluyorlar. Elbette 10 yıllar da az değil.
Şunu da ekleyerek:
“Doğayı plastik değil, plastiği atan insanoğlu kirletiyor.”
Selçuk Aksoy anlatıyor:
“Türkiye’de 5 yıldır katkı maddesini üretiyoruz. Dünyada çevreci katkıyı üreten 5 firmadan biriyiz. Diğer firmalar Kanada’da, İngiltere’de, ABD’de ve Fransa’da.”
Bir önemli vurgu daha:
Bu katkı, çoğu Avrupa ülkesinde zorunlu değilmiş. Çünkü Avrupa ülkelerinde market poşetleri çevreye zarar veren atık değil. İnsanlar çöpünü ayrıştırdığı için geri dönüşüm oranı çok çok yüksek.
En son Pakistan ve Hindistan’da bu katkı zorunlu hale getirilmiş. Bizdeki gibi oraya buraya poşetler atıldığı için hayvanlar yemeğe kalkıyormuş ve hayvan ölümleri yaşanıyormuş.
Toplam plastik poşet maliyetinin sadece yüzde 3’ünü oluşturuyormuş, bu çevreci katkı Türkiye’de zorunlu değil.

Çevre Bakanlığı’na müracaat ettik

Selçuk Aksoy’a Türkiye pazarındaki hangi firmaların bu ‘çevreci’, doğada çok daha çabuk çözülebilen katkılı plastik poşetleri kullandığını soruyorum. Başlıyor saymaya:
“Migros, Carrefour, Makro, Kipa, Dia, Şok, Bim, A101. Teknoloji marketlerinin tamamı, büyük hazır giyim markaları.”
Ve ekliyor:
“Plastik poşetlerin doğada 12 ila 24 ay arasında çözünürlüğünü sağlayan katkı maddesi zorunlu olmadığı için çevre duyarlılığı taşıyan sadece büyük marketler ve hazır giyim markaları kullanıyor.”
Oysa zorunlu olsa mahalle bakkalından, terzisine tüm işletmelerin kullandığı plastik poşetler çevre dosttu olacak.
Selçuk Aksoy, “Çevre Bakanlığı’na müracaat ettik ama henüz sonuç alamadık” diye anlatıyor.

Petrol düştü yüzler gülmeye başladı

İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği) Başkan Yardımcısı Selçuk Aksoy, “Türkiye plastikte Avrupa’dan ucuz, Çin’den kaliteli üretici olarak biliniyor” diyor ve ekliyor:
“Doların değer kazanmasıyla birlikte Çin karşısında Türkiye’nin önüne fırsat çıktı. Petrolün varil fiyatının düşmesiyle birlikte keyfimiz yerine geldi. 2013 ve 2014’te sektörün büyümesi yüzde 5’lere kadar geriledi. Daha önce her yıl çift rakamlı büyüyorduk. Petrol fiyatının düşmesiyle birlikte bu yıl büyümeye en az 5 puan daha eklenir, tekrar çift hanelerde büyürüz.”

<p>Irak  ve Suriye'ye 2, Lübnan'a 1 yıl asker gönderme süresinin uzatılmasına ilişkin  Cumhurbaşkanl

CHP Tezkereye 'Hayır' Oyu Vereceğini Açıkladı

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu