• $13,1447
  • €14,9554
  • 756.641
  • 1811.21
1 Temmuz 2013 Pazartesi

Çevreciler Erdoğan’a çözüm öneriyor

Gezi Parkı ile başlayıp birçok şehre yayılan eylemlerden sonra öyle bir hale geldik ki, taraflar karşısındakini dinlemeden haklılığını kanıtlamaya çalışıyor. Eylemciler arasından Başbakan Erdoğan da ‘samimi vatandaşlar’ ayrımını yapıyor. O ‘samimi vatandaşlardan’ bir kısmıyla bir araya geldim. Sürdürülebilir bir dünya için mücadele veren ve iklim değişikliğine karşı farkındalık yaratmaya çalışan Greenpeace’in Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naidoo’nun Türkiye’ye gelişi vesile oldu buluşmamıza. 
Biliyoruz ki, yakın geçmişte de HES’ler ve nükleer karıştı eylemler nedeniyle ‘çevreciler’ de Başbakan Erdoğan’ın eleştirilerine mahkum olmuştu. 

PANELLER ÇİN’DEN

Kumi Naidoo’ya iletişim kanalının nasıl kurulabileceğini soruyorum: 
“Başbakan çevrecilere ‘Nükleer olmasın, HES’ler olmasın diyorsunuz. Çözüm ile gelmiyorsunuz’ diyor. Biz gerçekçiyiz. Bir gecede kömür tüketiminin durmayacağını biliyoruz. Yeter ki, hükümet artık fosil yakıtların tüketimini artıracak yeni yatırım yapmasın” diyor. 
Çözüm ne? 
“Orta yol var, fosil yakıt bağımlılığını azaltmak, ekonominin büyük bir kısmını temiz enerji-yeşil enerjiye dönüştürmek. Çözüm yenilenebilir enerji olmak zorunda. New York Times’ta Thomas Friedman da yazdı, yakın geleceğin dünya liderleri yeşil enerjiye yatırım yapanlar olacak. Biliyor musunuz, Avrupa’da kurulan güneş panellerinin yüzde 95’i Çin’den geliyor.” 

Sera gazı salınımında lider 

Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naidoo “Türkiye 1990 yılına göre 2010’da sera gazı salınımını yüzde 115 artırdı. Ülkeniz sera gazı salınımını en fazla artıran ülke oldu” diyor. 
Sera gazı salınımını, çevre konularıyla ilgisi olmayanlar dahi artık biliyordur. Küresel iklim değişikliğinin başaktörü sera gazı salınımı. 
Kumi Nadoo da diyor ki, “Türkiye’nin sera gazı salınımının artmasının nedeni kömür. Planlanan santral projeleriyle birlikte Türkiye, kömüre en çok yatırım yapan dördüncü ülke. Türkiye’nin önünde Çin, Hindistan ve Rusya yer alıyor.” 
Oysa Türkiye Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Kyoto Protokolü’ne taraf. Buna rağmen yatırıma devam ediyor. 

Sigaradan daha zararlı 

Greenpeace diyor ki, “Türkiye’de kömür santrallarının sebep olduğu kirlilik, her gün 7 milyon adet sigara içilmesinin verdiği zararla eşit seviyede.” 
Dünya Sağlık Örgütü’nün ölçüm verilerine sahip olduğu Türkiye’nin 12 şehrindeki zehirli parçacıklı madde (pm2.5) seviyesi, örgütün kabul edilebilir olarak gördüğü rakamın en az üç katı. 

<p> </p>

Muhalefet liderleri Abdullah Gül'ün kapısını neden çaldı?

Konya'da kum fırtınası zincirleme kazaya neden oldu

Van'da aracın çarptığı ayı tedaviye alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)