• $8,754
  • €10,3906
  • 495.67
  • 1391.06
20 Mart 2015 Cuma

Çanakkale, barış kenti olsun

Kale Grubu, 18 Mart-Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yıldönümünde iki temel attı. Biri interaktif belgeselin, diğeri 58 yıl önce temeli atılan ilk fabrikasının yerine yeni granit fabrikasının temeli.

Internet ortamında dün itibarıyla gösterime giren belgeselde biri Türk, biri Anzak iki anne, kendisini 100 yıl önce evlatlarını cepheye gönderen annelerin yerine koyuyor, onların yaşadıklarını anlamaya çalışıyor.
İnteraktif belgeselin temeli dememin sebebi de mevcut halinin 3’er dakikalık 11 bölümden oluşması. Internet’in hızlı dünyasına uygun, kullanıcıların da ilgisi dağılmadan hap gibi seyredebilme imkânı sunması. Dahası gelen soru ve yorumlarla gelişecek olması, dolayısıyla bitmemiş belki de hiçbir zaman bitmeyecek bir belgesel olması.
Belgeselin şiarı da Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri:
“Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar. Burada dost bir vatanın bağrındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar, gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindeler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”
Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, “Çanakkale barış kenti olsun” diyor. Mitolojik Troya ve ‘gerçek dünyanın’ tarihinde gördüğü en kanlı savaşlardan biri olan Çanakkale Savaşı’nın geçtiği yer.
25 Nisan Anzak Günü’nde yine Avusturyalı, Yeni Zelandalı, İngiliz dostlar gelecek Gelibolu’ya.
Ne yazık ki Çanakkale en azından ‘konaklama açısından’ hazır değil, 100’üncü yıla.
Zeynep Hanım’ın eşi, Kale Grubu Şirketleri Teknik Bölüm Başkanı ve aynı zamanda Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Osman Okyay, “İkinci 5 yıldızlı otel yeni açıldı” diyor.
Prens Charles’ın programı belli, savaş gemisinde konaklayacakmış.

Müze için uğraştı sonunda pes etti

Çanakkale’nin, sayfiye yerlerindekiler hariç özellikle il merkezindeki otellerin hizmet kalitesi, turizmde dünyada söz hakkı olan Türkiye’ye pek de yakışmaz. Turizmci, binaya da, hizmet kalitesine de yatırım yapmaz, gerekçesi de belli:
Sezon kısa, 18 Mart, nisan sonundaki Anzak askerlerinin torunlarının ‘turizm çıkarması’ dışında gelen giden çok az.
Haksız da sayılmazlar, Çanakkale’nin merkezinin turizm ve mimari açıdan cazip bir yanı da yok.
Zeynep Bodur Okyay, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün bir seyahatinde, “Bir dokunuz, taşınız, mimari kimliğiniz yok mu?” dediğini aktarıyor.
Doku da, mimari kimlik de Kaz Dağları’nda var ama Çanakkale’ye 100 kilometre uzağa düşüyor.
Zeynep Bodur Okyay, “Guggenheim gibi sırf mimari özelliğini görmek için de gelinebilecek bir müze yapmak amacıyla yola çıktık” diye başlıyor anlatmaya.
Atilla Koç, Turizm Bakanlığı döneminde yolu açmış ama o yol bir süre sonra çıkmaz sokağa dönüşmüş.
Eşi Osman Okyay bilgiyi veriyor: “Ali Sabancı AVM yapacakmış.”

<p>Küresel salgın öncesi son gittiği şehrin Azerbaycan'ın başkenti Bakü olduğunu söyleyen

Bakü'deki maçın galibi kim?

Bakan Karaismailoğlu, Dostluk Yolu Şantiyesi'nde incelemelerde bulundu

Ölen çocukların fotoğrafları Gazze'deki bir binanın enkazı üzerinde sergilendi

Kral Kızı Hamamı ziyarete açılıyor