• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
7 Haziran 2013 Cuma

Boyner ailesinin etik ilkeleri

Boyner Grubu’nun ikinci kuşak temsilcisi Cem Boyner ile eşi Ümit Boyner ‘ilkesel duruşularının’ yanı sıra grup olarak da ilkelerinden taviz vermiyorlar. 
Altınyıldız, Beymen, Boyner, Divarese, T Box gibi pek çok markayı çatısı altında toplayan holdingin yöneticileri ‘tedarik’ için gittikleri adreslere önce bir ‘ilke mektubu’ veriyorlar. Eğer bu ilkelere uygun üretim yapılmıyorsa, pazarlığa oturmuyorlar. Ne mi bu ilkeler? 
Diyorlar ki, “Eşitliği sağlamakta sorumluyuz.” “İşe alma, ücretlendirme, eğitime katılım, terfi, emeklilik ve tüm istihdam koşullarında fırsat eşitliği sunarız. Irk, renk, cinsiyet, din, medeni hal, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, politik görüş ya da aidiyet, etnik kimlik, sağlık durumu, ailevi sorumluluklar, sendikal etkinlik ya da üyelik, fiziksel engellilik ya da yaş gibi etkenlere dayalı ayrımcılık yapılmasını kabul edilemez buluruz.” 
Diyorlar ki, “Çalışanların sağlığından ve güvenliğinden sorumluyuz.”  
Diyorlar ki, “Çocukların eğitim ve gelişiminden sorumluyuz.”  
15 yaş altı çocukların çalışmasını çocuk hakları ihlali olarak görüyorlar 15-18 yaş aralığındaki genç işçilerin çalışmaları ile ilgili olarak da onların bedensel ve psikolojik gelişimlerini destekleyen yasal düzenlenmelere uyulmasını bekliyorlar. 
Diyorlar ki “Gebe ve emziren kadınlar ve genç işçilerin korunmasından sorumluyuz.” 
Diyorlar ki “Çevre sağlığı ve korunmasından sorumluyuz.” 
Bu duyarlılıklara tüm iş ortaklarının da sahip olmasını istiyorlar. 

Çapulcu Cem Boyner!
Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner’in ‘Gezi Parkı’ direnişine destek vererek, ‘Ne sağcıyım ne solcu, çapulcuyum çapulcu’ yazılı bir pankart açmasına şaşıranlar olmuş. 
Geçenlerde Kandilli’deki evinde verdikleri bir davette birkaç meslektaş ile birlikte Cem Boyner’le konuşuyorduk, iş aleminin ‘aykırı’ talimatlara karşı neden sessiz kaldığına dair. Eşi Ümit Boyner’in TÜSİAD başkanlığı döneminde Başbakan Erdoğan’dan sık sık ‘fırça yemesinin’ etkisi var herhalde, iş dünyasının sessizliğe gömülmesinde. 
Ümit Boyner de, Cem Boyner de seveni olur, kızanı olur ama hayatta ilkeli durmaya çalışan insanlardan. Nitekim, Gezi Parkı’nda Başbakan Erdoğan’ın “Yapılacak” dediği AVM’de ‘mağaza açmayacağını’ ilk ilan eden Ümit Boyner olmuştu. “Halkın ve müşterilerimizin bu denli karşı çıktığı bir projede yer almamız mümkün değildir” açıklamasını yapmıştı. 

Fısıltı gazetesinden korkulur 
İki kadının sohbetine kulak misafiri oldum. Biri, diğerine diyor ki, “Bu olaylar Amerika’nın oyunuymuş. Aslında amaçları İstanbul’a yeni havaalanının yapılmasını engellemekmiş. Tayyip de (Benim tabirim değil, sokaktaki insanın konuşması) resti çekmiş.” 
Vallahi dedim, bu sokak gazetesinden korkulur. Bekledim öbür hanım “Nereden biliyorsun?” diye sorsun, sormadı başıyla tasdik etti.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak