• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
21 Ekim 2013 Pazartesi

Bir koyup 40 aldılar

Internet’ten alışverişe henüz biz Türkler pek de alışamadık. Benim gibi dokunarak, deneyerek ‘geleneksel alışveriş’ yapanlar çoğunlukta olsa da, sanal dünyanın patronları gelecekten çok ümitli. 
Avantgarde Oteli’nin sahibi olan İsmet Ömer Öztanık anlattı: 
Hakan Baş ile geçen yıl şubatta Lidyana’yı kurmuşlardı. Diğer ortaklar Arda Turan, Saffet Ulusoy ve Raiffeisen Yatırım Bankası. 
İsmet Ömer Öztanık 550 bin lira para koymuş, diğer ortaklarla birlikte 1.8 milyon liraya kurmuşlar. O günün döviz hesabıyla 1 milyon dolar. 
İki ay sonra 15 milyon dolar değer biçilmiş. 
Birkaç ay içinde Rus Yandex’in sahibi Runet 3 milyon dolarlık sermaye getirdi. 
Geçen eylülde de Alman Burda Grubu’nun ortaklığı öncesi bir kez daha değerleme yapılmış: Çıkan tutar 25 milyon dolar. 
TL hesabıyla 40’a katlanmış. 
Her ne kadar başlıkta 1 koyup 40 aldılar dedim ama İsmet Ömer Öztanık “Henüz cebimize giren bir şey yok. Ancak çok iyi bir yatırım, iyi bir girişimcilik oldu” diyor. 

Genç işadamlarının gözü Internet’te

Üç kuşaktır turizmci İsmet Ömer Öztanık, babası Acıbadem hastaneleri kurucu ortağı olan Hakan Baş, Haluk Ulusoy’un oğlu Saffet Ulusoy, Bahçeşehir Üniversitesi’nin kurucusu Enver Yücel’in oğlu Hüseyin Yücel ortak mavi kep adlı online platform da kurdular. 

Uçakta telefonda konuşamıyoruz çünkü 

Uçak kalkışa geçmeden önce anons yapılır, uçuş güvenliğini riske atmamak için cep telefonları kapatılır. Madem riskli niye cep telefonu kullanıcısının inisiyatifine bırakılır, ‘uçağı düşürecek’ kadar tehlike arz ediyorsa niye silah gibi uçağa binmeden önce ‘el konulmaz’ merak ederdim. 
Nitekim sık yolculuk edenler tanık olmuştur, son ana kadar telefonda konuşanlara, tekerlekler yere değer değmez telefonunu açanlara. 
Her uçakta değil ama şimdilik denizaşırı seferlerde aslında telefonda konuşabilecek teknolojik altyapı var. Veri iletişimine açık olmakla birlikte sesli iletişim yasak. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ile sohbetimizde sorduğumda, şu yanıtı veriyordu: 
“Uçakta telefonda sesli konuşma teknolojik imkanımız olduğu halde izin vermiyoruz.  Telefonda konuşmaya başlanıldığı zaman ister istemez yanındaki rahatsız olacak. 105 ülkeye uçuyoruz, dünyanın her milletinden yolcumuz var. Telefonda yüksek sesle konuşan var, konuşmayan var. Dinlenmek isteyen yolcunun hakları ihlal olacaktır.” 
Eskiden uçak kalkmadan önce panikle ve mümkün olduğu kadar ‘hissettirmeden’ çevremdekilerin telefonunu kapatıp kapatmadığını izlerdim. En azından artık panik yapmıyorum. Bizler yine de kurallara riayet edelim. 

<p>Markar Esayan'ın cesur bir insan olduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah

'Markar Esayanlara bu toplumun her zaman ihtiyacı var'

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi