• $9,6002
  • €11,1966
  • 553.669
  • 1479.93
4 Ağustos 2014 Pazartesi

Bayramda 1.8 milyar dolarlık ihracat yapılamadı

Ramazan Bayramı'nda resmi tatil üç gündü ama çoğunluk perşembe, cumayı birleştirip dokuz günlük tatilini yaptı. Eskiden İstanbul boşalırdı, artık değişen bir şey yok. Gidenler, dönenler yol çilesini çekerken, biz de trafik keşmekeşini yaşamaya devam ettik. Bu bayram tatilinde İstanbul daha mı çok Arap turistlerin mekânı oldu, önümüzdeki günlerde rakamlar açıklandığında göreceğiz. Ancak kiminle konuşsam aynı şeyi söylüyor, her yerde Arap turist vardı.
Tatil yapmada henüz bizler Avrupalı gibi olamadık. Onlar en az 15 gün dinleniyor, zaten bilimsel çalışmalar da gösteriyor ki, beyin ancak bir yılın iş stresini 15 günde atabiliyor. Biz ise iki gün köprü, bir gün raporla durumu idare ediyoruz.
Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk'ün "Bayramda ihracata mola verdik" demesini, temmuz ayında 5 günlük Ramazan Bayramı tetili nedeniyle ihracat rakamında göreceli bir düşüş yaşandığını belirtmesi ve ağustos ayında bu düşüşün telafi edileceğini öngördüklerini söylemesi üzerine Türkiye İhracatçıları Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin kayıp hesabını vermek zorunluluk oldu!

"Bayram öncesi toplam ihracatımızda yüzde 14'lük bir artış var. Geçen sene Ramazan Bayramı ağustos ayındaydı, biliyorsunuz. Üç iş günü kaybımız var. O yüzden ihracat rakamı aşağı düşebilir. Üç iş günü demek, günde 600 milyon dolardan 1.8 milyar dolarlık ihracat demek."
Tatil yapanlar, ağustos ayında daha da verimli çalışacaktır, hiç kuşkusuz.

Avrupa'yı beş yıl unutalım

Avrupa Birliği zaten gündemimizde değil, iç siyasetin yoğunluğu, doğumuz, kuzeyimiz, güneyimizdeki yangınlar nedeniyle iyice unuttuk, gitti. AB dönem başkanı İtalya’nın Başbakanlık AB Politikaları Müsteşarı Sandro Gozi, “İtalya, Türkiye’nin AB üyelik sürecini yeniden ele alıp, hızlandırma ve güçlendirme konusunda ikna olmuş durumda ve bunun için elinden geldiğince çalışacak. Bu konuda gerçeği söylemek gerekirse önce yavaşlayan ve sonra duran Türkiye ile AB arasındaki müzakerelere, biz yeni bir ivme kazandırmak istiyoruz" diyerek, umut pompalıyor ama Brüksel’dekiler hiç de iyi konuşmuyor.

AB Komisyonu Başkanlığı görevini 2014-2019 döneminde üstlenen eski Euro Grup Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, AB’nin genişleme sürecini ele alırken, Türkiye’ye de özel başlık açıyor.
Halen Türkiye’nin dışında, Arnavutluk, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan, AB ile üyelik müzakereleri sürdürüyor. İzlanda ise Mayıs 2013’de üyelik müzakerelerini askıya alma kararı almıştı. Juncker, önümüzdeki beş senede yeni bir AB üyesi kabul edilmesinin beklenmediğini, hiçbir aday ülkenin söz konusu süre içerisinde müzakereleri tamamlamaya hazır olmadığını söylüyor.
Türkiye için özel başlık açarken, şunu söylüyor: “Türkiye AB üyeliğinden uzak.”

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi