• $9,4412
  • €10,985
  • 547.049
  • 1507.4
15 Mayıs 2013 Çarşamba

Batı yeniden şekilleniyor

Başbakan Erdoğan’ın kalabalık bir bakan ve işadamı grubuyla dün çıktığı ABD gezisiyine tarihi öneme sahip. Kimileri, “Bugüne kadar hangi ABD gezisi tarihi öneme haiz değildi ki”diyecek, o da doğru. Siyasi, toplumsal, ekonomik huzurumuzda ‘Suriye meselesi’, ne kadar önemliyse ABD ile Avrupa Birliği’nin Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması için el sıkışması o kadar önemli.
TÜSİAD’ın ABD seyahati öncesi düzenlediği ‘Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) ve Türkiye Ekonomisine Etkileri’ konferansında Avrupa Komisyonu TTYO Baş Müzakerecisi Garcia Bercero “Türkiye’nin TTYO’ya katılması, pek gerçekçi olmaz. Türkiye-ABD ve AB’nin çıkarları her zaman paralel 
olmayabilir. Bu bakımdan paralel müzakere yaklaşımı biraz daha gerçekçi” diyordu. AB’nin bu yaklaşımı fazlasıyla moral bozucu.
Oysa TÜSİAD Uluslararası Koordinatörü, AB temsilcisi Bahadır Kaleağası’nın belirttiği gibi ‘demokrasi ve piyasa ekonomisi niteliğine sahip ülkeler’ arasında ‘yeni Batı’ şekilleniyor. Sürecin kahramanları sadece ABD ve AB değil, Japonya, Güney Kore, Hindistan, Güneydoğu Asya ve Latin Amerika ülkeleri.

Türkiye ile ticareti unutmayın
TÜSİAD’ın çabasında Brookings Enstitüsü’nde oluşturulan Türkiye projesinin direktörü Prof. Kemal Kirişçi’nin TÜSİAD konferansında dağıtılan ‘Türkiye ile ticaret yapmayı unutmayın’ başlıklı makalesinde şu vurgu var:
“Avrupa Komisyonu Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’nın etkileri raporunu hazırlarken, 
Türkiye’ye hiçbir referans vermemiştir.”
Oysa Türkiye, Gümrük Birliği nedeniyle bugüne kadar AB’nin üçüncü ülkelerle yaptığı ekonomik anlaşmalarla hep zarara uğrayan taraf oldu. 

Dünya bir toz bulutuydu
EKONOMİ Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürü Murat Yapıcı’nın konuya “Ben size AB’nin kuruluşunu anlatayım” diyerek başlaması üzerine, “Allah’tan dünya bir toz bulutuydu demedi” yorumum yanımdaki iş kadınını epey güldürdü.
Konu AB olduğunda ve dinleyiciler de ‘içe kapanmış’ küçük işletmeler olduğunda ‘kömür birliğinden’ başlamak enteresan gelebilir. 
Dahası toplantıda, Almanya IFO Enstitüsü Ticaret Bölüm Başkan Yardımcısı Erdal Yalçın’ın, “Anlaşmanın çok geniş kapsamlı olması ve Türkiye’nin anlaşmaya taraf olmaması durumunda Türkiye ekonomisinin büyüme hızında yüzde 2.5’luk bir düşüş olacak” sözleri üzerine Murat Yapıcıve Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemalettin Damlacı epey bir tepki gösterdi. Bunun üzerine ABD Büyükelçiliği’nden Laird Treiber “Konu kimin rakamı doğru tartışması değil ki, dünyanın nereye gittiği önemli. Türkiye’nin anlaşma için yola çıkmış olması önemli” diyordu.

<p>Evi alev alev yandı. Tabloları küle döndü. O, gözyaşları içinde basın açıklaması yaptı.</p><p>Ola

Çevreci ressamın evi yandı

WhatsApp 1 Kasım'dan itibaren bu telefonlarda desteklenmeyecek

Mersin Uluslararası Limanı'nda 60 kilo 950 gram kokain ele geçirildi

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler