• $15,8672
  • €16,8474
  • 939.246
  • 2393.61
16 Nisan 2012 Pazartesi

Başbakan sayesinde 'devrim' oldu

Dünkü gazetelerin (bizim gazete de dahil) çoğunda manşetteydi, Darüşşafaka. Bugün de, içeriden biri olarak dünkü 'devrimi' anlatayım istedim.
Darüşşafaka Cemiyeti tüzüğü gereği, Başbakan bizim doğal başkanımız. Başbakan Erdoğan katılmasaydı, cumartesi günkü olağanüstü genel kurul, 'teorik olarak toplanamayacak'tı.
Başbakan gelmeseydi belki yine 'devrim' olacaktı ama halimiz örneğini bol gördüğümüz 'hukuk' tartışmalı, Türkiye'ye benzeyecekti! Çünkü 2. madde şunu diyor: Başbakan'ın (doğal başkanın) katıldığı ve onayladığı, üyelerin üçte ikisinin hazır bulunduğu ve oy kullananların da üçte ikisinin onayını aldığı takdirde değiştirilebilir.
 Nedir bu ikinci madde?
Anayasa'nın değiştirilemez maddeleriyle karşılaştırıldığında yukarıda açıklamaya çalıştığım gibi, değiştirilmesi çok daha zor olan tüzük maddemiz.
Lafa boğmayayım, eski maddede şu tanımlar yer alıyordu:
'Türk', 'İslam' ve 'Yetim'.
Evet, artık bu madde değişti: Bizim okulda sadece yetimler değil, öksüzler de okuyabilecek.
Bilmeyen olabiliyor, yetim; babası, öksüz; annesi ölmüş demek.
Medeni Kanun'da bile 'aile reisi kocadır (babadır)' tanımı çıkarılalı çok oldu. Daçka'nın öksüzlere kapısını açmasını çok olumlu ama gecikmiş bir adım olarak görüyorum. Yanlış anlaşılmasın bu adımı küçümsemiyorum, Daçkalı çevrem de küçümsemiyor.

Türkiye için de büyük bir adım
DARÜŞŞAFAKA'DAKİ asıl devrim ise tüzükteki 'Türk' ve 'İslam' şartının kaldırılması.
Açıkçası tanıdığım birçok Daçkalı gibi ben de korkuyordum: Türk ve İslam tanımları değişmeyecek diye.
Başbakan Erdoğan cumartesi günkü genel kurulda inanın 'laf olsun' diye katılmamıştı ve konusuna gayet hakim konuşuyordu:
'Sadece yetimlerin, sadece Türk ve İslam olanların kabulü gibi, Darüşşafaka'nın ruhuna paralel düşmeyen bir durum vardı... Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı üst kimliğinde buluşmuş herkes, hem devlet hem devlet kurumlarının karşısında eşittir. Çocuklar arasında din ve etnik köken bakımından ayrıma müsaade edemeyiz.'
İşte bu cümleler bence Türkiye adına da atılmış, önemli büyük adımlar. Zenginliğimiz adına, evrensel değerler adına...
Şunu hatırlatmak zorundayım:
Darüşşafaka'nın kuruluşunda 'İslam' öğesi vardır. Temelinde de, 'Cemiyet-i Tedrisiyye-i İslamiye' yatar. Osmanlı, denetimi dışında kalan gayrimüslim okulların öğrenci seçimlerine kısıtlamalar getirmek, misyoner okullarını kapatmak, Müslüman çocuklarının yabancı ve azınlık okullarında eğitim görmesinin teşvik etmek istemiş, dirençle karşılaşmıştı. Bu dönemde Darüşşafaka kurulmuştu.
Dahası da var: Cemiyet-i Tedrissiye-i İslamiye 1863'te kuruldu. (Başbakan Erdoğan'ın da, biz Daçkalıların da Darüşşafaka'nın 150'nci yılına bir kala demesinin nedeni.)
1871'de eğitime başladı.
Cemiyet-i Tedrissiye-i İslamiye 1903'te kapatıldı, 1909'da yeniden kuruldu, 1935'te adı Türk Okutma Derneği olarak değiştirildi. Bizim Cemiyet ta 1953'te kuruldu.
Ez cümle, 150 yıllık bir devrim yapıldı.

İki küçük not:
Not 1:
Başbakan Erdoğan'ın Darüşşafaka'yı yanlış telaffuz etmesine şaşırdım. İlk 'Da' hecesini kısa söyledi. Eminim çok iyi biliyordur, 'Dar' kapı (yuva anlamı da var) 'şafaka' şefkat demek. 'Şefkat yuva'sının adını 'eğitim' görmüş spikerler bile yanlış söyledikten sonra...
Not 2: Sayın Başbakan Erdoğan, acaba Daçkalılara seslendiği TİM Gösteri Merkezi'nin durumunu da merak etmiş midir? Okul, Fatih'ten Maslak'a taşınırken TİM'in olduğu yer, bizim çocukların konferans salonu olacaktı. Eski Cemiyet yönetimi 'para bitince' burayı Türker İnanoğlu işletmesine verdi. Biz Daçkalılar yıl sayıyoruz, TİM'in 22 yıllık sözleşmesi bitsin de 'para kazanalım' diye. Çünkü sözleşmeye göre inşaatı yapan diyor ki, '11 milyon dolar harcadım. Yılda 500 bin dolardan 22 yıl eder.' Yani TİM'den yetimlere (artık öksüzlere) para gelmiyor.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister