• $9,2468
  • €10,8037
  • 531.616
  • 1432.8
17 Mayıs 2013 Cuma

Başbakan niye sizinle kahve içsin?

Malezyalı QI Grubuve sahibi Dato Sri Viyaj Esweran, Türkiye’ye yatırımda ‘ısınma turlarında’. Yatırım danışmanı, Cumhurbaşkanı Gül’e de, Başbakan Erdoğan’a da bir telefon mesafesindeki Erdal Alkış. Türkiye’de şu an 14 kişinin çalıştığı Qnet adındaki online satış ile doğrudan satışı birleştiren şirketi faal. Bir de Antalya Kaleiçi’nde bir butik oteli.
Esweran ile görüştüğümüzde aklımda Mehmet Baransu’nun Taraf’taki köşesinde önceden yazdığı “En büyük hayali Başbakanla Boğaz’da kahve içmek”sözleri.
Bir de Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın “Artık yabancılara ne olursan ol gel, Türkiye’de yatırım yap demiyoruz. Değer katacak, kalkınmayı ve refahı yükseltecek yatırımlar istiyoruz” sözleri.
QI Grubu ‘gayri resmi’olarak İstanbul’un Finans Merkezi’yle ilgilendiğini, lojistik, imalat, enerji ve eğitim alanında yatırım yapmak istediğini söylüyor  ama resmen yatırım ve, fizibiliteden söz etmiyorlar.
Esweran’ı dinlerken yaratacağı ‘iş-aş’ın rakamlarını öğrenmeye çalışıyorum. 
“Antalya’daki otel 7 milyon euro. 40-50 milyon euroluk daha, İstanbul’da 2, Antalya’da 1, İzmir’de 1 tane otel arıyoruz. Ankara Sigorta’yı almak için görüşüyoruz. Qnet Türkiye’de diş macunu ürettiriyor.”
Soruyorum: “Türkiye’de rakamları biliyor musunuz? 3.havalimanında kira bedeli 22 milyar euro oldu. Biz Türkiye’de milyarlık yatırımlardan konuşuyoruz, siz 50-60 milyon eurodan söz ediyorsunuz Başbakan sizinle niye kahve içsin ki?”
 
‘50 milyon başlangıç’
“İlle büyük yatırımla giriş gerekmiyor” diye başlıyor söze, Esweran, devam ediyor:
“50 milyon euro bir başlangıç. Davos’ta da söyledim, orta çaplı yatırımcılar çok daha kalıcıdır. Milyar dolarlık yatırım yapılan ama ekonomisi yok olan ülkeler de gördük. Küçük adımlar uzun yol almanıza neden olur. 50 milyon bizim için önemli bir yatırım. 50 milyon 500 milyon da olur inşallah. Amway’in cirosu dünyada 6 milyar dolar, biz 1 milyar doların biraz altındayız. Ama biz şu an 10-20 milyar doları yatırıma harcayacak durumdayız.”
Bir de şunu söylüyor:
“İkna oldunuz mu madam?”
Gülümsüyorum.

El etek öpülüyor 
Kimi ev kadını, kimi diş hekimi, Hindistan’dan gelenler ağırlıklı 6 bin Qnet’in doğrudan satış yapan temsilcisi. Satış, pazarlama tekniklerini, kişisel gelişim eğitimi aldıkları toplantı. Motivasyon toplantısı. “Pes etmek yok” diye hep beraber tekrarlıyorlar, “Karar ver ve yolundan dönme” diye haykırıyorlar, “Hep beraber bağıralım” diye bağırıyorlar. Esweran sahneye çıkmak için aralarından geçiyor.  El etek öpenler. Haber gönderiyor Esweran bize: “Yanlış anlamasın Hindistan geleneği bu.” Gördüğümüz sadece Hintli satış ve pazarlamacılar değil ki, en alt kademedekinden en üst düzey yöneticiye kadar herkes Esweran’ı Tanrılaştırıyor, adeta Gandi muamelesiyapıyor. Buna Türk yöneticiler de dahil.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Üsküdar'da istinat duvarı çöktü,  faciadan dönüldü. O anlar kame

Üsküdar'da istinat duvarı çöktü

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor