• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
13 Aralık 2010 Pazartesi

Başbakan ile 'yüksek ruhlar'a vardık

Limak Grubu'nun şubat ayında elektrik üretmeye başlayacak olan Alkumru HES projesini görmek için dün sabahın erken saatinde yola çıktık. Özel uçakla küçük bir grup, Ankara'ya uğrayıp, Siirt'e devam edecektik ki olmadı.
Ankara'ya kadar bol sallantılı seyahatten sonra varış noktamız olarak Batman belirlendi.
Aynı saatlerde Başbakan Erdoğan da, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Tarım Bakanı Mehdi Eker, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Başmüzakereci-Devlet Bakanı Egemen Bağış'la birlikte yola çıkmıştı.
Başbakan ve bakanlar önce Siirt'e uğradı, toplu açılış töreni yaptı. Erdoğan, Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir'e aylar önce söylemiş, yatırımı görmek istediğini.
Hava muhalefeti nedeniyle Başbakan'ın santrala geleceğini kimse beklemiyordu. Sürpriz yaptı. Bölgeye yapılan her yatırımı Başbakan Erdoğan 'vatana hizmet' olarak görüyor.
Önce Tillo'ya uğradık. Tillo, Süryanice'de 'yüksek ruhlar', Arapça'da 'da 'aydınları karşılamak' demek. Alkumru HES, Tillo'nun 10 kilometre uzaklığında. Dağın bir tarafında karakol, Limak Grubu yaptırmış, dağdan 'sızmalara' karşı.
Botançay'ın üstünde (adı çay ama Kızılırmak'tan daha çok su taşıyor) devasa bir yatırım. Dağ başında 4.3 milyon metreküplük yol kazılmış, baraj dolgusu 18 milyon metreküp.
270 megavat kurulu güce sahip, yılda 1 milyar kilovat saatlik üretimiyle, Şubat 2011'de elektrik üretmeye başladığında, üretim lisansı olarak işletilen en büyük özel sektör HES'i olacak.
Limak'ın yatırım rakamları Başbakan Erdoğan'ın ilgisinin nedenini açıklıyor. 465 milyon dolarlık yatırımın 60 milyon doları kamulaştırma, ücret gibi kalemle Siirt'e gitmiş.

Eş durumundan Siirtli Başbakan

Geçen hafta bu sütunlarda Ethem Sancak konu olmuştu. Başbakan Erdoğan ile arasının eskisi gibi olmadığına dair konuşmaları, hacca gittiğini ve sakal bıraktığını yazmıştım.
Siirtli Ethem Sancak da, Limak Grubu'nun misafiriydi. Sabah havalimanında karşılaştığımızda serzenişte bulundu:
'Hayatımda ilk defa gittim. Benim Allah ile aramda. Başbakan ile aram bozukmuş da, o yüzden gitmişim, yok öyle bir şey.'
Sonra sıcak sohbetimize başladık. 'Başbakan hemşerim' dedi. Güldüm: 'Hanımköylü mü demek istiyorsunuz?'
'Bütün erkekler hanımköylüdür. Aksini söyleyen de.'
Fıkrasını da söyledi: 'Birine sormuşlar: Nerelisin? Daha evlenmedim' demiş.

Erdoğan'dan 'Spor Lisesi' talimatı

İstanbul'dan Ankara'ya uçakta yan komşum hukukçu Lale Cander de  'sert havadan' rahatsız olanlardan. Sohbet etmeye çalışıyoruz ama ne mümkün. Bir yandan dua edip, bir yandan memleketi Siirt'teki yatırımına kulak kesiliyorum. Başbakan Erdoğan'a kız meslek lisesi yaptırmak istediğini söylediğinde, Erdoğan 'Hayır' demiş:
'Spor lisesi yaptır.'
Spor lisesi geçen yıl eğitime başlamış. Karma lisede öğrenciler antrenör de olabilecek, eğitmen de, sporcu da.
'Genç yaşta eğitimini vermeden, uluslararası müsabakalarda nasıl başarı kazanacağız?' diyor. Sordum, Siirt'te spor lisesi tepki almış.
'Olur mu, tam tersine antrenman sahalarıyla beğeni alanı oldu.'

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi