• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
6 Aralık 2014 Cumartesi

Bankacılıkta yöneticilere gün doğdu

Hükümetin iç talebi dizginleyen, insanların ayağını yorganına göre uzatmasını sağlayacak politikalara yönelmesiyle birlikte bankaların da artık gözdesi KOBİ’ler, esnaf, çiftçi olmaya başladı.
Kredinin hedef kitlesinin değişmesi, ‘kafa avcılarının’ da odağını farklılaştırmış.
Türkiye’de 18 yıldır faal olan, üst düzey yönetici yerleştirme şirketi Korn Ferry’ninTürkiye Genel Müdürü Nilgün Langenberg ile finans sektörünün uzmanı Neslihan Yaman Akan, buluştuğumuzda “Ticari ve KOBİ bankacılığı hareketlenecek” diyorlardı.
Bankacılık sektörü ihtiyaç duyduğu nitelikte işgücüne ulaşmada çoğu sektöre göre çok daha mahir.
Korn Ferry her ne kadar beyaz yakalıdan da öte beyazın da beyazı yakalılarla işverenleri potada buluştursa da, son dönemde kimi patronların söylediği “iş beğendiremiyoruz” cümlesine yorumlarını soruyorum.
İşsiz ordusundan söz ederken patronların ‘iş beğenmiyorlar’ iddiası bana pek de ‘sütten çıkmış ak kaşık gibi gelmiyor.’
Nitekim Nilgün ve Neslihan hanımlar şunları söylüyorlar:
“Beğenmiyorsa niye beğenmediğini analiz etmek lazım. İster yeni mezun olsun, isterse yılların tecrübesinde, deneyimi, kabiliyeti, motivasyonu uyuyor mu? Şirket de diyecek ki, ben gerçekten ne istiyorum, benim iş stratejim ne, hangi deneyimde, hangi kabiliyette adam arıyorum.”

Öğrenme çevikliği testi

Korn Ferry’nin Türkiye Genel Müdürü Nilgün Langenberg, sohbetimizde Türkiye’de faaliyet gösteren bazı yabancı firmaların işe alımlarda uyguladığı, yakın zamanda da Türk firmalarında başlayacak olan bir testten söz etti:
‘Öğrenme çevikliği testi.’
Israr ettim, ben de öğrenme çevikliğimi test edeyim diye ama henüz sorulara ulaşamadım.
Yolculuğum sırasında bu satırları yazarken, göz attığım THY’in Skylife dergisinin bu ayki sayısında Harvard Business School’un bir makalesine rastlıyorum: “Merak, zekâ kadar önemli” deniliyor.
Daha kolay öğrenebilen, daha hızlı zorun çözebilen yüksek IQ’lular ile daha girişimci, fırsatları daha iyi değerlendirebilen, stres ve endişeden daha az etkilenen duygusal zekâsı yani EQ’su yüksek olanlarının yanı sıra bir tanımdan daha söz ediliyor:
Merak düzeyini ifade eden CQ.
Karmaşık sorunlara basit çözümler geliştirmede kullandığımız en önemli araç olarak CQ gösteriliyor ve şu not ekleniyor:
“IQ düzeyinin sonradan geliştirilmesi zor olsa da EQ ve CQ geliştirilebilir niteliktedir.”

Avrupalı genç nesil gitmek istemiyor

Nilgün Langenberg ile sohbetimizde, uluslararası şirketlerde yıldızı parlayan üst düzey Türk yöneticilerini konusunu açıyorum. Şunları söylüyor:
“Aslında ara yönetici olarak da çok fazla Türk var. Türkiye çok hızlı büyüdü, yöneticileri de risk aldı. Avrupalı genç nesil bir yere gitmek istemiyor. Türk yöneticiler ise risk alınması gereken, büyümekte olan yerlere gönül rahatlığıyla gidiyor. Zorluğun olduğu yerde başarı da çok daha fazla göze çarpar.”

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak