• $9,2647
  • €10,7585
  • 526.543
  • 1409.56
2 Mayıs 2013 Perşembe

Azerileri İstanbul'da gözlüyoruz

Türkiye'ye gelen turistler kişi başı 850 dolar harcıyor. En 'ucuzcu' turistler yaz aylarında 'deniz, kum, güneş'e gelenler. İstanbul'da konaklayanlar ise kişi başı en az bin dolar harcıyor.

Türkiye, turizmi çeşitlendirmeye çalışıyor. İstanbul'da bu yıl üçüncü kez düzenlenecek 'Shopping Fest' de geniş yelpazedeki 'ürünler'den biri.
Geçen yıl İstanbul'a haziran ayında gelen turistlerin sayısı yüzde 21.5 artmış ve toplam 939 bin 508 turist gelmiş. Yüzde 10'unun alışveriş amaçlı geldiği tahmin ediliyor. Alışverişe gelenlerin başını da İranlılar çekiyor, İranlıları Azeriler, Suudiler, Mısırlılar izliyor.
İlk yılında festival 40 gün sürmüştü ve alışveriş hacmi 8 milyar TL olmuştu, ikinci yıl 21 günlük festivalde 7.5 milyar ciroya ulaşıldı. Bu yıl ise festival 23 gün sürecek ve alışveriş hacminin 8.5 milyar liraya ulaşması bekleniyor.
İstanbul Shopping Fest İcra Kurulu Başkanı Vahap Küçük ve İcra Kurulu üyesi, Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Hüseyin Doğan ile birlikte Bakü'deyiz.
Vahap Küçük, 70'e yakın Azeri gazetecinin karşısına çıkmadan önce Azeri Türkçesiyle hitabı öğreniyor:
"Biz İstanbul'dan gelib sizin konağınız olduk. Bize çok hoş oldu. Sizleri de İstanbul'da gözleriz."

Bakü'den start verildi
Alışveriş festivalinin ilk yılında Bakü ve Dubai'de tanıtım yapılmıştı. İkinci yıl Bakü, Dubai, Belgrad'da. Bu yıl ise Bakü'den sonra Dubai, Katar-Doha, Moskova, Sofya'ya gidilecek.
En büyük organizasyon ise Bakü'de düzenleniyor. Haydar Aliyev Sarayı'nda dün akşam TRT Akşam Sefası programı, Bakü'den canlı yayınlandı.

İstanbul'un AVM'leri
İstanbul'da artık tüm rakamlar devasa, nüfusu, sorunları. İstanbul'daki alışveriş merkezi sayısı 92'ye ulaşmış. Vahap Küçük, "Bu AVM'lerin toplam büyüklüğü 3 milyon 209 bin 942 metrekare. Bu da Avrupa ülkesi Lüksemburg'dan daha büyük bir değeri ifade ediyor" diyor.

Kıvanç Tatlıtuğ yerine Ağaye
Diziler sayesinde Ortadoğu, Balkanlar ve Türk Cumhuriyetleri'nde müthiş bir hayran kitlesine ulaşan Kıvanç Tatlıtuğ, ilk yıl festivalinde en büyük tanıtım kozuydu. Bu yıl Bakü'de Azeri basınının karşısına Azeri şarkıcı Tünzela Ağaye çıktı.Tünzela hanım, "İstanbul'un tek rakibi var, denizdeki yansıması" diyordu.

Festival tüketici için niye cazip?
Eskiden İstanbul'daki gelir düzeyi yüksek tüketiciler Dubai'ye alışveriş festivaline koştururdu. Üç yıldır İstanbul'daki festival de cazip alışveriş imkanı sunuyor. Markalar Shopping Fest'e özel indirimler yapıyor, AVM'lerde tüketiciler alışveriş yaparken, düzenlenen konser-eğlencelere katılıyor.

TRT Genel Müdürü İstanbul'a az geliyor olmalı
Dün Bakü'de Azeri gazetecilere seslenen TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, "İstanbul, tozuyla, toprağıyla, trafiğiyle güzel. Sıkışık trafikte beklemek dahi güzel. En azından çevreyi seyrediyorsunuz" diyordu. Biz İstanbullular acı acı gülümsedik.
Toplantı sonrası sordum: "İbrahim Bey galiba İstanbul'a çok nadir geliyorsunuz."
Güldü: "Trafikte kalacaksak, İstanbul trafiğinde kalalım" diyor ve ekliyordu:
"Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu söyledi: 'O kadar özledim ki İstanbul'u, sıkışık trafikte çıktım arabadan şöyle bir yürüdüm' diyordu."

 

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi