• $13,6139
  • €15,2229
  • 786.46
  • 1997.69
10 Şubat 2013 Pazar

'Avukata dedim ki, sen sus ben biraz daha gideceğim'

 Gazetelerde genelde 'at yarışı' duygusuyla, heyecanla izlenir. Ekonomiyle alakası olmayanlar bile, devletin kasasına girecek fazladan her kuruş için memnun kalır.

Ya ihalelere katılan işadamlarının o anki duyguları? Mesela Ahmet Zorlu'nun, şimdi Zorlu Center'ın yükseldiği Zincirlikuyu

ihalesini kazandığında, ihale salonunda parmaklarını 'şaklatarak' göbek atma sahnesi vardı.

İstanbul'un Hilton ve Divan'dan sonra en eski üçüncü beş yıldızlı oteli Tarabya'nın sahibi İzzet Bayraktar, ihale sürecini anlatmaya da doyamıyor, Nisan 2006'daki ihalenin heyecanını hala yaşıyor.

"80 yaşındayım. Malı mülkü bırakıp gideceğim ama bu ülkenin malı bu ülkede kaldı" diyor, keyifle.

Ardından anlatıyor:

"İhale enteresandı. 9 kişi girdik. Zarf işi bitti, 5 kişi kaldı. Katarlı, Rus 140 gibi çekildi. (140 milyon dolardan bahsediyor.) Baktım, çekilsem Belçikalı fona kalacak. Ne yapacakları belli. Biraz süsleyip, 1 milyon dolar fazlasına başkasına verecekler, onlar yatırımcı değil ki. Avukat o sıra sıkıştırıyor. 'Ben biraz daha gideceğim, sen sus' dedim. Belçikalı fon müsaade istedi, dışarı çıktı. Ben hiç yerimden bile kalkmadım. Geldiler 145 milyon dolar dediler. Süre bile istemedim. Ben 145 milyon 250 bin dedim. İhale bende kaldı ama başkan diyor ki biraz daha artırın. 'Yahu kardeşim' dedim, 'İmkan yok.' 100 bin dolar daha artırdım. Devlete helal olsun 100 bin dolar."

Tarabya Oteli'nin ihalesinin 110 milyon dolar civarında tamamlanacağı tahmin ediliyordu.

'Her gün inşaattaydım'

İzzet Bayraktar, "Her gün inşaata geldim" diyor. İki kez ayağı burkulmuş, bastonla teftişe devam etmiş. "İlk inşaatınız değil herhalde?" diyorum.

"76'da far-stop aydınlatma fabrikasını yaptım."

Bayraktarlar Holding'in yatırımlarında ve kendi adına 'hayır işlerinde' tüm inşaatların başında durmuş. Diyor ki, "Para kazanmak değil, esas mutluluk bu. Bir de insanlar güzel olmuş dedi mi, tüm yorgunluğum gidiyor."

Tarabya'da evlenenler çocuklarına düğün için sırada

Haziran 2002'de işletmeye kapatılmıştı Tarabya Oteli. Yeşilçam'ın bir dönem vazgeçilmez mekanıydı. Gerçek hayatta da 'çay partilerinin.'

Görevinden yeni ayrılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 'Sultanahmet Meydanı'na bile alışveriş merkezi yapacak bir zihniyet'ten söz ettikten sonra, bir de dün Gezi Parkı'nı karşı caddeye bağlayan 70 yıllık yaya köprüsünün yıkıldığı haberini okuduktan sonra, Tarabya Oteli gibi 'geçmişe dair'- yakın geçmiş de olsa yapıların hayata kazandırılmasından insan keyif alıyor.

İzzet Bayraktar ve Tarabya Oteli'nin Genel Müdürü Bora Göymen, "Tarihi yaşatacağız" diyorlar.

İnsanlar da nostaljiye önem veriyor. Tarabya'da evlenmiş olanlar şimdi çocuklarının düğün yapabilmesi için sıraya giriyormuş. Bir de ünlü 'çay saatleri' için rezervasyon çoktan başlamış.

 

 

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Polisleri şaşkına çeviren suçluların ilginç fotoğrafları

dünyanın en zor testi olduğu iddia edilen dikkat testi! Sosyal medyayı salladı

Limonu mikrodalgada 20 saniye ısıtırsanız... Bakın nasıl bir etkisi var