• $7,4703
  • €9,055
  • 423.307
  • 1472.37
12 Aralık 2014 Cuma

Atıklardan masa duvar, ev üretti

Zehirli ayakkabılar gündemimizde de, bahse girerim üç beş güne kalmaz unutur gideriz, çevreci ve ekolojik ürünlere duyarlı küçük bir kesimin dert konusu olarak kalır.
Yeni doğan bebeğinize çok da zevkli yatak, dolap alıyorsunuz ve bilmiyorsunuz ki her şeyden sakınacağız bebeğiniz mışıl mışıl uykusundayken en zehirli maddelerden birini soluyor. Çünkü mobilyanın yapıştırıcısı kanserojen.
Bu işin sağlık yönü. Bir de sürdürülebilir üretim boyutu var. Bizler henüz çöp ayrıştırma duyarlılığı göstermediğimiz için, geri dönüşümden üretilen ürünler devede kulak kalıyor.
Evsel atık yağları toplamayı bile beceremiyoruz. Oysa toplasak hem dünyayı kirletmeyeceğiz hem de yakıt olacak.
Tarımda da keza. Çiftçi tarımsal atığından kurtulmak için yakar. Yakarken de atmosferi kirlettiğiyle kalır.
Mesela Sırbistan demiş ki mimar Robert Noble’a “Gel fabrika kur, mısır tarlalarından çıkan atıkları bedava verelim.”
Fabrika kurulmuş, kısa sürede tevsi yatırımlara bile yönelmişler.
Robert Noble’ınECOR malzemesi her türlü atıktan üretilebiliyor. Rakibi de alüminyum, plastik, kontrplak, sunta, MDF, ahşap, çelik.
ECOR ile ev de yapılıyor, duvar da, kâse de, askı da…
“Elbise askısını, ayakkabı askısını hiçbir şekilde zehirli madde içermeyen ECOR’dan üretebiliyoruz” dediğinde, sözlerimi tahmin edebilirsiniz.
“Biz daha ayakkabıdaki zehir aşamasındayız, askısına gelemedik.”

Harvard’da tanıştılar gelip ortak oldular

Aile şirketi Otacı ile ‘sağlıklı’ ürünler üreten Meltem Kurtsan, uzun zamandır da insan sağlığını tehdit etmeyecek ürünlerin peşinde. Organik tarım yapıyordu, yeni iş alanı da ECOR.
ECOR’un ilk tohumu aslında büyük Marmara depreminden sonra atılmış.
Meltem Kurtsan’ın Harvard Business School’dan arkadaşı ABD’li Robert Noble, depremzedelere nasıl yardım edilebileceğini yerinde görmek için bölgeye gelmiş. Çadır kentleri gezerken, “Ucuz maliyetli çadır ile pahalı prefabrik ev arasında bir ürün olmalı” diyerek araştırmalara başlamış. Noble Environmental Technologies Corporation (NET, Noble Çevreci Teknolojiler Şirketi) uzun araştırmalar sonucunda ECOR’u üretmiş. İlk fabrikasını ABD’de Wisconsin’de kurmuş, şimdi ikinci fabrikasını Kaliforniya’da açmak üzereymiş.
Starbucks ABD’de kahve telvelerini çöpe atacağına biriktirip, Robert Noble’ın şirketine veriyormuş, karşılığında kahve de kokan tezgâh, masa üretmeye başlamış. IKEA keza ECOR’dan üretilen ürünleri satıyormuş. Disney sahne dekorlarında ECOR kullanıyormuş. Yahoo, yemekhanesindeki atıkları teslim ediyormuş. BMW özellikle elektrikli motor arabalarında ECOR kullanabilmek için araştırma ve geliştirme çalışmalarını başlatmış.
Meltem Kurtsan’ın da ortaklığıyla ECOR Türkiye pazarına girdi. Robert Noble “Şimdilik pazara tohum atıyoruz. Yüksek talep olması halinde Türkiye’de de üretim yapmayı planlıyoruz” diyor.

<p>ABD Başkanı Joe Biden'ın talimatı ile Suriye'deki İran destekli gruplara hava saldırısı düzenlend

ABD'den Suriye'ye hava saldırısı: Suriye'deki İran destekli gruplar vuruldu

Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nde son durum havadan görüntülendi

Dünyanın en büyük tam panoramik müzesi 1 milyon ziyaretçi ağırladı

Mavi vatan nöbetinde geçen yıl 12 bin 655 hayat kurtarıldı