• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
12 Mayıs 2014 Pazartesi

ABD’de, Fransa’da işadamları seçimlerle paralellik kuruyor mu?

2001 krizinde göz gözü görmüyorken, Yavuz Canevi en büyük desteği aldığı Ethem Sancak ve Mehmet Büyükekşi ile birlikte 2023 vizyonunu ortaya koymaya başlamıştı. “Manifesto gibi bildiri yayımladık. Bir ay sonrayı düşünenlerin ileri görüşlü olarak nitelendirdiği ortamda, millet ilk günlerde bize güldü, hatta ilk yıllarda da güldü” diye hatırlatıyor, 2004’ten sonra iş âleminde ve en önemlisi devlette 2023 plan ve projeksiyonları karşılığını buldu. 13-14 Mayıs’ta Forum İstanbul yine vizyon çizecek. Bu sefer, geçen 12’sinden farklı olarak ‘gizli enerjimiz-kadınlarımız’ da konuşulacak. Bu başlığın oluşmasında bir nebze katkım olduysa ne mutlu bana ki, niye böyle söylediğimi birazdan anlatacağım.

Yavuz Canevi yarına dair bugünden temeli atılan iki tuzaktan söz ediyordu, bir araya geldiğimizde. “Orta gelir tuzağından çıkmak için büyüme stratejilerini konuşmamız gerekiyor. Ancak şu aşamada bizi düşündüren bir konu var, 2014-2015 malum, seçim yılları. Birini atlattık, insanlar 2014, 2015 ekonomide ne olacak diyor. Bu demokrasi tuzağı, buluğ çağı demokrasi tuzağı. ABD’de, Fransa’da, İngiltere’de işadamları seçimlerle paralellik kuruyor mu? Reçetenin, ergenlik çağını aşmış bir demokrasi platformunda yaratıcı bir değişim ve gelişim politikasını olduğunu görüyoruz.”

Yavuz Canevi reçetede olması gereken ilaçları da sıralıyor:
“Yeni, doğru ve hızlı eğitim metotları, yeni teknolojiler, yeni organizasyonlar, yeni iş yöntemleri, yeni pazarlar, yeni ortaklık yapıları, yeni cömert Ar(aştırma)-Ge(liştirme) teşvikleri, işçi-işveren reformu, kadınların ekonomiye kazandırılması.”
İşin özü aynı, dil dönüyor, dolaşıyor ekonominin diline geliyor.

O kadar gizli ki konuşulmuyordu

Forum İstanbul’un başlığı ‘Yeni büyüme stratejileri ve kaynakları, gizli enerji-kadınlarımız’. Geçen sene yine Forum İstanbul Konferansı öncesi bir aya geldiğimizde 2023 vizyonu çizilirken, Forum İstanbul Başkanı Yavuz Canevi, Başkan Yardımcısı Ethem Sancak, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile Akbank CEO’su Hakan Binbaşgil’e “Maraton tek bacak ile koşulmaz, her dört kadından biri işgücüne katılmışken, nüfusun yarısını yok sayarak nasıl kalkınacağız” demiştim. Hemcinsim meslektaşlarımın da vurgusuyla 2014 için ‘gizli enerji-kadınları’ gündemlerine almaya karar verdiler. Kadın toplantılarının danışma kurulu olarak birkaç kez biz kadınlar bir araya geldik, Forum İstanbul’da nelerin ele alınması gerektiğini konuştuk.

Erkeklerin ilk tepkisi: Bu kadınlarla uğraşılmaz

Bu seneki konferans öncesi ‘beylerle’ buluştuğumuzda, Hakan Binbaşgil, “Kadınların iş gücüne katılımını artırmamız lazım. İş gücüne katılım ve nitelikli iş gücü için de dönüp dolaşıp eğitime geliyoruz” sözleriyle kurumundan örnek verdi:
“Bankacılık sektöründe kadınların oranı yüzde 51, Akbank’ta yüzde 52. 2013’te yeni işe alınanların yüzde 58 kadın. Terfi edenlerin yüzde 57’si kadın.”
Basit bir soru sordum: “Akbank olarak kadınlara pozitif ayrımcılık mı yaptınız yoksa bu sadece kadınların mı başarısı?”
Hakan Bey biraz alındı, “Bu kadar güzel istatistikleri nasıl negatife çevirdiniz. Ben bir şey demeyeyim.”
Yavuz Canevi devam etti: “Bu kadınlarla uğraşılmaz.”
Toplumdaki algının tezahürü. Bir erkek ‘gerçek tabloyu’ öğrenmeye çalıştığında ‘bu erkeklerle uğraşılmaz’ denilmez.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?