• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
7 Şubat 2014 Cuma

40 yıl sonra hepimiz zenginiz

Doğalgaza zam şubatta yapılmayacak ama martta gecikmenin acısı çıkar mı korkusu bir yanda. Kredi kartına taksit sınırlamasıyla birlikte insanların refah algısının düşmesi öte yanda. Refahı değil, 'algısı' düştü diye de küçümsememek lazım. Biliyoruz ki algı ve algı yönetimi her şeydir.
Biz dönelim 'ekonomi' konumuza. Bu aralar sıkıntıdayız. Dişimizi sıkalım. Nüfusun ağırlığı genç olduğuna göre, bu satırları okuyanların büyük bir bölümü görecek: 2050'de çok zengin olacağız.
Umut fakirin ekmeği, aslında umut hepimizi hayata bağlıyor. Birkaç satır da olsa hayal kuralım: HSBC'nin 'Tüketici 2050' raporunda yer alıyor: Türkiye, 2030'lu yılların sonunda yüksek gelir grubu ülkeler arasına girecek. 2030'larda nüfusun yüzde 90'ı orta gelir, yüzde 10'u üst gelir üst gelir grubunda yer alacak. 2035'den sonra üst gelir grubuna girenlerin oranı hızla yükselecek. 2050'lerde nüfusun yüzde 70'i zenginler grubunda yer alacak, yüzde 30'u da orta gelirli olacak.

Fatma Şahin farkı
Seçim bürolarına saldırılar inşallah yaşanmış istisna olay olarak kalacak, bundan sonra keyifli mücadelelere tanıklık edeceğiz. İzmir'de AK Parti, CHP, MHP adaylarının el ele verdiği fotoğraf karesi, tüm Türkiye'ye de örnek olsun umalım. Burada Gaziantep'te büyükşehir belediyesi başkan adayı Fatma Şahin'in farkını es geçmeyelim. Geçenlerde twitter'dan haberi geldi, rakip partilerin seçim bürolarını ziyaret etmiş. Fatma Şahin bakanken de farkını koyuyordu, belediye başkan adayıyken de.

Bir çocuktan adaylara tavsiyeler
Kayserili işkadını, BRN yataklarının sahibi Berna İlter anlattı: İlkokuldaki kızı yıllardır, 'dört yıldır' sınıf başkanlığı için mücadele vermiş. Bugüne kadar erkekler hep tek aday çıkarıp kazanmış, kızlardan ise 4-5 aday çıkıp birbiriyle mücadele etmiş. Küçük Elif bakmış ki kızlar bütünlük sağlayamıyor bu sefer erkek öğrencileri ikna etmeye çalışmış. Futboldan muhabbetinden, bol vaatlere, hediyelere kadar hiçbir şeyi eksik etmemiş.
Sonuçta kazanmış.
Elif'in konuşmasında en çok şu cümleleri hoşuma gitti, siz ne dersiniz?
"Başkanlık seçimi en iyi arkadaşımızı başkan seçmek için değil, sınıfımızı en iyi temsil edecek, herkese davranışlarıyla örnek olabilecek kişiyi seçmek için yapılıyor.
Lütfen sınıfımızın en güzel başarıları elde etmesi için, huzurlu ve barışçı bir ortam için oylarımızı, duygularımızı karıştırmadan verelim."
Sloganı da şu: 'Cinsiyet ayrımı yapmadan adil sınıf başkanlığı.'

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı