• $13,0719
  • €14,8418
  • 752.298
  • 1812.99
23 Nisan 2014 Çarşamba

2.8 milyon işsize iş bulsak da atılım olmaz

Başlıktaki ‘İşsizim diyen 2.8 milyon insana iş bulsak da ne fark eder?’ sorusunun yanıtı değil elbette. Her bir bireyin refahından, mutluluğundan sorumlu bu ülke. Geçen hafta TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında, iş dünyasına seslenen Doç. Dr. Refet Gürkaynak, ‘makro ekonomik’ tahlilde bulunuyordu.
2.8 milyon işsiz iş arıyor. Türkiye’deki toplam çalışanların sayısı 25 milyon. Refet Gürkaynak, “Diyelim ki tüm işsizler iş buldu. Üstüne benden de 2 milyonluk ek istihdam. 76 milyonluk toplumda 30 milyon çalışanın olması bile büyük atılımı sağlamaz” diyordu.
Ve şunu ekleyerek:
“11.5 milyon evhanımı var.”
Evhanımları , aile düzenini bozmamak başta olmak üzere bir dolu nedenle çalışmayı düşünmüyor.
Devletin kimseyi çalışmaya zorlayacağı yok elbette ama bazı ‘yatırımlarla’ da bu ülkede çalışmak cazip kılınabilir.
Erkek dünyasında lafı bile olmaz ama mesela kadınların ‘düzgün ve yaygın toplu taşıma’ derdi var. Mesela şehirlerin iyi aydınlatılması kadınların iş yaşamına girişini teşvik ediyor. Ne kadar aydınlık sokak, o kadar kadınlar kolay eşinden, aile büyüklerinden çalışmak için izin alabiliyor.
Elbette kreş sorunu var.
Refet Gürkaynak, lisansını Bilkent’te tamamladıktan sonra Princeton’da doktora yapmış, 5 yıl kadar Amerikan Merkez Bankası’nda (FED) ekonomist olarak çalışmış. MIT’de akademisyen olmuş, halen Bilkent’te hoca ve Center for Economic Policy Research’ün (CEPR) araştırma görevlisi. Bir dünya vatandaşı rahatlığıyla TÜSİAD üyelerine “Peki yatırımı kim yapacak? Aha da siz” deyiveriyordu.

‘Seçmen 3-5-2 ile sandığa gidiyor’

Seçimden epey zaman geçmesine rağmen hala muhalefetin aldığı düşük oyun nedenlerini tahlil edememiş olması da takdire şayan!
TÜSİAD üyeleri geçen hafta Ankara’daki toplantıda Konda’nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır’dan birebir seçim tahlilini dinlediler. En yüksek oya göre ‘renklendirilen’ Türkiye haritasında çıkan yegane sonuç: Sadece Ak Parti ‘ulusal’ bir parti, geri kalan partiler küçük bir bölgede sıkışıp kalıyor.
Ağırdır diyor ki, “Seçmen bir reklama, evine gelen bir torba erzaka bakarak oyunu belirlemiyor.”
Neye göre belirliyor?
“Futboldaki 3-5-2 sisteminin benzerine göre.”
Kendi sahasında, hanenin dirliğine, geçimine, güvenliğine, sağlık ve eğitimden aldığı hizmete bakıyor. Orta sahada yaşam tarzı etkili.
İleri sahada da algıları ve beklentileri belirliyor. Güzel bir gelecek vaat eden parti için seçmen de topu alıyor, golünü atıyor.
Bekir Ağırdır şu notu da ekliyordu: Muhalefet geleceğe dair vaatte bulunmuyor ki.

<p>Bu hafta GTA 5'in çevrim içi modundaki özel sunuculara yerleştirilen aşı merkezleri ve oyun içeri

GTA 5'te aşı kuyrukları oluştu | TeknoZone #11

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)

2300 yılından geldiğini iddia ediyor! 300 yıl sonra neler olacak

Türkiye'de satılan en ucuz sıfır otomobiller ve fiyatları