• $13,4344
  • €15,3728
  • 785.64
  • 2085.76
5 Ocak 2011 Çarşamba

2011'de savaş çıkar mı?

Geçenlerde TÜSİAD üyesi bir tanıdık vurguladı: 'Farkında mısın, bizim dergi yine muhteşem olmaya başladı.'

Bizim dergi dediği TÜSİAD'ın Görüş dergisi. Bir ara yayını sıkıntılı oldu, bir dönem gözden düştü. Ümit Boyner'in başkanlığı ile birlikte yine 'habercilikte' fark yaratmaya başladı. Çok da iyi araştırma konuları yer alıyor, dergide.

Son sayısının konusu 'savaş'tı. '2011 savaş yılı mı olacak?' sorusuna yanıt arıyor ve '3. Dünya Savaşı'nın ekonomide çıkacağı öngörüsünü tartışmaya açıyor. Gelişmekte olan ülkelerin, kur savaşlarının, ticaret savaşına dönüşmesinden endişe duyduğuna dair yorum yapıyor.

TÜSİAD Genel Sekreteri Zafer Ali Yavan, 'bizim gündemimizin birinci sırasında yer alması gereken kur savaşlarına yeterli ilgiyi göstermediğimizden' yakınıyor.
Her yıl olduğu gibi geçen yıl için de aynı cümleleri tekrarlıyoruz: 'Bu yıla, geçen yıl bir dizi tehdit ve fırsat devretti. Bu yılı parlak bir yıl olarak geçirmemiz tehditlere karşı doğru önlem alıp, fırsatları zamanında değerlendirmemize bağlı.'

Yılbaşında 41 pare top atılsın!
YENİ Şafak'ta Fatma Barbarosoğlu, 27 Aralık'ta yazdı: 'Türbanlı kadınların, semt pazarlarından aldıkları plastik çam ağaçlarını süslemesi, Binnaz Toprak ve benzeri modernlerin, 'endişelerine' iyi gelir mi' diye soruyordu.

Deniyor ki, yeni yıl kutlamalarında çam ağaçlarına 'talep patlaması' yaşandı.
31 Aralık'tan 1 Ocak'a geçişte hayatımız tamamen değişti mi?
Sadece gecenin sonunda yeni bir gün doğdu.

İnsanlık hali işte, her yeni yılın başında umut taşıyoruz, yaşadığımız sıkıntıların biten yıl ile birlikte bittiğine inanmak istiyoruz. Ayın 2'sinde, 3'ünde değişen bir şey olmadığını görüyoruz ama en azından bir gün umut taşımış oluyoruz.

Çam ağaçlarındaki talep patlaması ve Hıristiyan adeti arasında paralellik kurup bizler gülümserken, bombayı AKP Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey patlattı:
Neymiş, 'modernizm havası ile bazı dükkanlardaki o süsleri gördüğünde üzülmüş. Modernleşelim diye özümüzü kaybetmememiz lazımmış. Mardin Belediyesi'nin düzenlediği dualı, semahlı yeni yıl kutlaması ile bir nebze de olsa üzüntüsü giderilmiş.'
Elbette çam ağacını süslemek bir Hıristiyan adeti. Onlar Christmas'ta yani Noel'de yani İsa Peygamber'in doğum gününde çam ağacını porselen meleklerle süslüyorlar.
Unutmayalım ki biz yeni yılı kutluyoruz, Noel'i değil. Bu arada Noel'i kutlayan Hıristiyan komşularımızın da mutluluğuna ortak olmaya çalışıyoruz.

Hadi Türkiye'de biz çoğunluğun gözü alıştı, çöldeki Arap ülkelerinde de çam ağaçları, ışıklar ve kar efektini görmek mümkün.

Uçakta cep kirliliği olmayacak
BİZ Türkler maalesef ki yüksek sesle konuşmayı seviyoruz. Telefonda konuşmalarımız da öyle, bağıra çağıra.
Türk Hava Yolları (THY) yönetimi uçakta cep telefonu kullanılması için geri sayıma geçtiğini açıkladığı an, endişelendim. Zaten uçak yolculuklarında yakın koltuklarda yüksek perdeden sohbet eden mutlaka birkaç yolcu olur. Demek ki artık cep telefonu ile konuşmaları da dinlemek zorunda kalacağız, gürültü kirliliğine maruz kalacağız.
THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve ekibiyle buluştuğumuzda sordum, öğrendim.
Yolculukta cep telefonlarıyla konuşulabilecek mi?
Yanıt: Hayır.
Sadece mesaj ve veri iletişimi serbest olacak.
Peki, herhangi bir yolcu cep telefonuyla konuşmada ısrar ve inat ederse ne olacak? Uçuş ekibi nasıl engel olabilecek?
Yanıt içimi rahatlattı: THY'nin cep telefonlarını istediği gibi yönetebilme tekniği varmış.
Cep telefonlarında sadece mesaj ve veri iletişimi mümkün olabilecekmiş. SMS kullanabilirken, telefonların sesli iletişimini engelleyen teknik bir sistem kurulacakmış.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi