• $8,4003
  • €9,9757
  • 489.104
  • 1408.81
29 Ağustos 2013 Perşembe

İsmet Üniversitesi

Fikri Akyüz
Fikri Akyüz
YAZARIN SAYFASI

Türkiye’de peş peşe üniversite açılıyor. İyi ki açılıyor. Ancak bu üniversitelerin isimleri konusu da önemli… 
Misal, adlarına üniversite açılmış cumhurbaşkanları şunlar: Atatürk, İnönü, Celal Bayar, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Abdullah Gül… 
Bu isimlerden, adlarına üniversite kurulan son dört isim sivil cumhurbaşkanı… 
Başbakanlardan ise sadece Adnan Menderes, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Recep Tayyip Erdoğan’ın adı var. 
Asker kökenli olan cumhurbaşkanlarının isimleri ise ancak ve ancak ilköğretim okulları ve liselere verilmiş. 
Cevdet Sunay ve Fahri Korutürk’ün isimleri bu okullarda kalmalı elbette ama Cemal Gürsel ve Kenan Evren gibi darbecilerin isimleri mutlaka silinmelidir. 
Geriye bir tek Ahmet Necdet Sezer kalıyor. Gerçi bir darbe olsaydı ve Selimiye Kışlası üniversiteye dönüştürülseydi en şanslı isim zannımca o olurdu! 
Bu arada Atatürk ve İnönü’nün sadece “soyadlarının” üniversite ismi olarak verildiğini ama yukarıda saydığım dört sivilin “hem ön adının hem soyadının” isim olarak verildiğini de ekleyelim. 
Kaldı ki Mustafa Kemal Üniversitesi var ama İsmet Üniversitesi adında bir üniversite niye yok, bilmiyorum! 
(Nüfus cüzdanlarına baktığımızda, Kemal (Sonradan Kamal) Atatürk yazar. Yani Mustafa’sı yok. Ama Mustafa’sı olan biri var. O da nüfus kütüğünde yazdığı üzere, Mustafa İsmet İnönü!
Hatta Gazi de var. Gazi demişken… Gazi var, Gaziantep var, Gazikent var, Gaziosmanpaşa var, Osmangazi var, Orhangazi var ama bir tane bile Şehit sıfatıyla başlayan üniversite yok. Ama olacaktır, inanıyorum...
İşadamı olup da ismi verilenler ise şunlar: Koç (Vehbi’si yok), Sabancı (Hacı’sı ya da Sakıp’ı yok), Özyeğin (Hüsnü’sü yok), Okan (Bekir’i yok), Yaşar (Selçuk’u yok), Kadir Has, İzzet Baysal, İbrahim Çeçen, Nuh Naci Yazgan, Sıtkı Koçman, Hasan Kalyoncu.. 
“Tarihi şahsiyetler” olarak ise Piri Reis, Bezm-i Alem, Fatih, Fatih Sultan Mehmet, Osmangazi, Gaziosmanpaşa, Katip Çelebi, Karamanoğlu Mehmet Bey, Mevlana, Mehmet Akif Ersoy, Korkut Ata, Mimar Sinan, Ahmet Yesevi, Namık Kemal, Alparslan, Süleyman Şah, Selahattin Eyyubi, Melik Şah, Karatekin, Yıldırım Beyazıt, Kanuni, Şeyh Edebali, Sütçü İmam.. 
Tarihi şahsiyetler yanında bir de “tarih”li olanlar var: Dokuz Eylül, 29 Mayıs, 18 Mart, 7 Aralık, Yüzüncü Yıl.. 
Bazı üniversite adları ise o vilayetle özdeşleşen bir ürün ile ilgili… Örneğin, Zonguldak Karaelmas…Herhalde Zonguldak Kömür Üniversitesi diye bir üniversite olmazdı. 
Aksi halde, Çorum Leblebi Üniversitesi, Manisa Mesir Macunu Üniversitesi, Çengelköy Hıyar Üniversitesi adında üniversite de kurulurdu ki sonuç hüsran olurdu! 
Gelelim bölge adlarına… Marmara var, Ege var, Akdeniz var, Karadeniz var, hatta bölge içinde bölge olan Trakya, Çukurova var… Ama İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu yok. 
 Avrupa, Asya yok ama Avrasya var. Kafkas var ama Rumeli yok. Ortadoğu, Yakındoğu var ama Uzakdoğu yok… 
Selçuk, Hitit, Artuklu, Karatay var ama örneğin Saltuklu, Urartu yok. 
Temenni ediyorum ki Osmanlı Üniversitesi adında bir üniversite de kurulur. Tahmin ediyorum ki kurulacaktır. 
Keza, dört büyük dağımızdan Uludağ, Ağrı, Erciyes var ama Nemrut yok. (Pardon bu isim problemli bir isim. Kaldı ki yıllarca nemrut suratlı bazı rektörler bu açığı kapatıyordu!) 
Tabii bu arada örneğin, Şırnak Üniversitesi Yunus Emre; Erzurum Teknik Üniversitesi Kazım Karabekir; Tunceli Üniversitesi Pir Sultan Abdal; Batman Üniversitesi Hasankeyf olursa daha anlamlı olur. 
Tabii bu isimleri verirken “Atatürk’ü hatırlatan başka bir isim niye konulmuyor?” diyenler olabilir. Haklılar… Onun da formülü var.  Hani her yıl Damal’daki dağda Atatürk’ün silueti görünüyor ya… 
İşte bundan esinlenip, Ardahan Üniversitesi’ne “Atatürk’ün Gölgesi Üniversitesi” adı verilir ve mesele böylece çözülmüş olur! 

<p>Türkiye'deki yangın felaketi devam ederken Yunanistan'ın, Türkiye'ye itfaiye uçağı göndermeye haz

Komşu yine boş konuştu

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor