• $12,5779
  • €14,2284
  • 727.662
  • 1782.04
23 Eylül 2013 Pazartesi

‘İffetsiz, evlilik dışı, vatan haini’!

Hani hep denir ya… “Cumhuriyet sağlam esaslar üzerine kurulmuştur” diye… 
Şimdi size, Cumhuriyet’in başında “sağlam esaslar” üzerine kurulan birkaç tane yasa maddesi aktaracağım. 
BİR: TCK’da şöyle bir madde vardı: “Fahişeler iffetsiz olduğundan fahişeye tecavüz halinde 2/3 oranında indirime gidilir.” 
(Bu arada, bu madde iptal talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne gidiyor. Dönemin Anayasa Mahkemesi üyesi Ahmet Necdet Sezer “Bu madde doğru bir maddedir” diyerek iptal talebinin reddini istiyor. ) 
İKİ: Medeni Kanun’da, “Kadınların çalışabilmesi kocasının iznine tabidir” diye bir madde vardı. 
Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanındığı yıl olan 1934 yılı hep hatırlatılır da bu “medeni”(!) maddenin yayınlandığı 1926 yılı neden hiç hatırlatılmaz, bilmiyorum! 
ÜÇ: Yine Medeni Kanun’da şöyle bir madde de vardı: Bir adamın biri evlilik içi, biri de nesebi gayri sahih yani evlilik dışı iki çocuğu varsa ve adam ölmüşse, evlilik dışı doğan çocuğun mirası, diğerinin yarısı kadardı. 
(Bu madde Anayasa Mahkemesi’nce 1987’de iptal edildi. Tam da o yıl İstanbul Hukuk Fakültesi’nin 1. sınıfında idim. Sınavda bu soru soruldu. Değişiklikten haberim olmadığı için sınavı kıl payı geçemedim. O gün, “cami avlusuna” bırakılmış bir çocuk gibi bahtsız olduğuma kanaat getirmiştim!) 
DÖRT: Keza “sağlam esaslara” dayalı bir maddemiz daha vardı. Bu maddeye göre bir büyükelçi ya da bir subay, yabancıyla evlendiğinde meslekten ihraç edilirdi. 
Biliniz ki bu memleket bölünmemişse bu maddenin yüzü suyu hürmetine bölünmemiştir! 
Bu maddenin sakatlığı noktasında bir örnek vereyim: Hani Sakallı Nurettin Paşa’nın linç ettirdiği ve Peyam-ı Sabah’ta başyazar olan bir Ali Kemal vardı. Ali Kemal’in ilk eşi İngiliz’di. Bu eşinden olan torunu Stanley Johnson’dur. Bu torunun oğlu olan kişi halen Londra Belediye Başkanı olan Boris Johnson’dur. 
Ali Kemal’in ikinci eşinin oğlu ise Zeki Kuneralp’tir. İsmet İnönü, devlet adamı gibi davranmış ve liyakatine bakarak onu Londra Büyükelçisi yapmıştır. Kuneralp’in eşi Asala tarafından öldürülmüştür. Onun oğlu ise Selim Kuneralp’tir. O da büyükelçilik yapmıştır. 
Peki Neslişah Sultan kimdir? Sultan Vahdettin ile Halife Abdülmecit’in çocuklarının evlenmesinden dünyaya gelen ve geçen yıl vefat eden bir sultandır. 1924’te daha 3 yaşındayken hanedan mensubu olduğu için sürülmüştür. 
Şimdi düşünelim: Zeki Kuneralp, büyükelçi iken, kadınların sürgününe son verilen 1952’ten önce Neslişah Sultan’la evlenmek isteseydi, evlenemeyecekti. 
Çünkü Neslişah Sultan “yabancı” idi! 
Resmi ideolojinin “vatan haini” diye tesmiye ettiği ama bana göre hain değil gafil olan Ali Kemal ise öz be öz Türk idi! 

KAVAK BOYLUM FÖTR ŞAPKALIM

Son dönemlerde film isimleri enteresan... Oysa bir zamanlar ne güzel film isimleri vardı. Selvi Boylum Al Yazmalım, Karanlıkta Uyananlar, Yalnızlar Rıhtımı gibi… 
Ama geçmişte absürt film isimleri de yok değildi tabii… Örneğin Atıf Yılmaz’ın, Vedat Türkali’nin senaryosunu yazdığı ve 1961 yılında çektiği film, “Allah Cezanı Versin Osman Bey” ismini taşıyor. 
Buradaki Osman Bey, Atıf Yılmaz’ın kızdığı Osman F. Seden oluyor. Seden de buna kızarak 1962 yılında Bülent Oran’ın yazdığı “Erkeklik Öldü mü Atıf Bey?” isimli filmle Yılmaz’a afişle cevap veriyor. 
İki film arasındaki ortak nokta ise ilginç… Atıf Yılmaz, Vedat Türkali’nin kızı Deniz Türkali ile evleniyor.. Bülent Oran ise, Atıf Yılmaz’ın Deniz Türkali’den önce evlenip boşandığı Ayşe Şasa ile evleniyor. 
Ha, bu arada Atıf Yılmaz karşı cevap olarak “Dingil Osman Bey, Senin Kaportanı Çizerim” isimli bir film çekmiyor. 
“Yeter ulan” diyor, kesiyor!    

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Kedi ile köpeğin şaşırtan dostluğu

Omicron varyantının semptomları açıklandı

Zor şartlarda mangal kömürü üretip ailelerinin geçimlerini sağlıyorlar