• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
10 Ekim 2013 Perşembe

Bir yazı bu kadar mı çarpıtılır?

Fikri Akyüz
Fikri Akyüz

Dün “Balyoz” kararı açıklandı. Gülen oldu, ağlayan oldu. Hatta ağlanacak haline gülen de oldu. 
Bu arada, burada “gülen” sözcüğünden hareketle kelime oyunu yapmadım. Ortalıkta o kadar paranoyak var ki bunu bile açıklama lüzumunu hissediyorum. 
O kadar ki “Çarşamba’yı sel aldı” desem, birileri hemen şu yorumu bile yapabilir: 
“Yazar burada Çarşamba derken, Samsun’daki Çarşamba’yı; Çarşamba derken Perşembeyi; Perşembe derken Perşembe İlçesi’nin bağlı olduğu Ordu’yu kastediyor. Dolayısıyla ordumuza yani Türk Silahlı Kuvvetleri’ne dil uzatıyor. ‘Sel aldı’ derken de ‘Ordu çamura bulanmıştır’ demek istiyor”! ) 
Neyse, bu tür paranoyak semptomları bir kenara bırakalım; konumuza dönelim. 
Anılan davada açıklanan kısmi onama kararı, Türkiye’de bir ilktir. Ancak son olmayacaktır. 
Son olmayacaktır derken neyi kastediyorum? Pek tabii ki darbe heveslilerinin yine teşebbüste bulanabileceğini, ancak yine demokrasinin galebe çalacağını ve yine bu tür mahkumiyet kararlarının çıkacağını kastediyorum. 
Şimdi şöyle bir yaslanalım. (Alınız, buluttan nem kapanlara bir fırsat daha... Biri çıkıp belki de şöyle diyecek: Yazar, ‘Yaslanalım’ derken, ‘mahkumiyet kararlarından dolayı yas tutuyorum, gelin hep beraber yaslanalım’ demek istiyor. Yazar haklı!”) 
Evet diyelim ki bu memlekette son 11 yıl içinde bir darbe teşebbüsü başarıya ulaştı ve yönetime el konuldu. 
Böyle bir durumda “olabilecekler” bile değil, geçmişte birkaç kez yaşandığı üzere “olacaklar”, herhalde şöyle olacaktır: 
(Bu tane tane sıraladığım hususlar, 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan’daki “başarılı” (!) darbeler üzerine, bir ara taradığım gazete başlıklarından esinlenmiştir.) 
BİR: “Türk Ordusu vazife başında. Atam rahat uyu.” 
İKİ: “Milli Güvenlik Konseyi Başkanı-Başbakan-Genelkurmay Başkanı-Milli Savunma Bakanı- Orgeneral ve TOKİ Başkanı da olan Devlet Başkanı X Paşa, ‘demokrasimiz ilerliyor’ dedi.” 
ÜÇ: “Kamuda devrim... Başörtüsü kamuda yasak... Parklarda ise ancak yanında çocuk varsa serbest... Suiistimaller olmasın diye çocuğun salıncakta sallanıp sallanmadığı tespit edilecektir. Sallanmıyorsa sallandırılacaktır.” 
DÖRT: “TSK İç Hizmet Nizamnamesi’nin kaldırılan 35. maddesi tekrar yürürlüğe sokuldu. Ancak 35. maddenin olduğu yere başka bir metin yazıldığı için geçici ama ömür boyu kalıcı bir madde eklendi. Bu arada İzmir’in plakasının 35 olduğu da madde metnine eklendi.” 
BEŞ: “Devrim kabinesi ve bürokratları atandı. Aile Bakanı Kamer Genç, Gençlik ve Spor Bakanı Muazzez İlmiye Çığ, Adalet Bakanı Ümit Kocasakal, Karayolları Genel Müdürü Nuray Mert, Şam Büyükelçisi Yılmaz Özdil, atanan isimler arasında...” 
ALTI: Show TV, w harfinden dolayı kapatıldı.” 
YEDİ: Mor Gabriel Manastırı, Süryani vakfından geri alınıp Cumhuriyet gazetesi Mardin temsilciliği yemekhanesi yapıldı. 
SEKİZ: Milli Eğitim müfredatına iki yıl önce giren Alevilik konusu, müfredattan çıkarıldı. Nevşehir Üniversitesi isminin Sakallı Nurettin Paşa Üniversitesi olarak değiştirilmesine karar verildi.” 
DOKUZ: “Marmaray’ın inşaatı durduruldu, Aşağı Yukarı Beşsantim Köyü deresindeki seferler için 2 adet akülü kayık alındı.” 
ON: “Dünya vatandaşlığı” kavramı genelgeyle tüm büyükelçiliklere tebliğ edildi. Genelgeye “Dünya vatandaşlığına vatandaş olarak bağlı olan herkese Türk denir” maddesi eklendi. 
ON BİR: Nalburlardan “darbeli matkap” satışı durduruldu. Bu iş için Ticaret Bakanı Nihat Matkap görevlendirildi. 
ON İKİ: “10. Yıl Marşı, Eş Milli Marş ilan edildi”. 
ON ÜÇ: “Divan Oteli, Gezi Müzesi yapıldı. Gezi Parkı, mobil otel yapıldı.” 

<p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Manavgat'ta çıkan orman yangınları havadan ve karadan müd

Manavgat'ta büyük hainlik! Suçüstü yakalandı

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı

Galatasaray Kulübünde yeni kurulan kadın futbol takımı tanıtıldı

Bingöl'de 284 kilo 200 gram esrar ele geçirildi