• $16,6876
  • €17,4705
  • 967.099
  • 2405.36
5 Ocak 2014 Pazar

Yeni başkan komşumuz

BRÜKSEL

LİZBON Antlaşması ile 2009’dan itibaren Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı her ne kadar önemini yitirmiş olsa da 6 ayda bir değişen dönem başkanı, AB’de yine de farklı bir heyecan yaratıyor.
Lizbon Antlaşması’yla kurulan daimi AB Konseyi Başkanlığı görevine Belçikalı Herman Van Rompuy getirildi. AB üst yönetiminde istikrar ve süreklilik sağlaması beklenen daimi AB Başkanı, usüller arası politikada istenilen ağırlığı bir türlü gösteremedi.
Amerika’nın ilk başkanı denildiği zaman aklımıza hemen George Washington gelir. Aslında Amerika’nın ilk başkanı George Washington değil, ABD’nin ilk başkanı Kıta Kongresi’nde Maryland temsilcisi olan John Hanson oldu. 1781 yılında toplanan Kongre’de “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak” seçilen John Hanson bu görevi bir yıl boyunca sürdürdü. Ama ismini hiç kimse hatırlamaz.
Bir süre sonra muhtemelen ismi hatırlanmayacak olan AB’nin ilk başkanı Herman Van Rompuy gibi.
AB Dönem Başkanlığı’nı son olarak 2003 yılında 6 ay boyunca başarılı bir şekilde yürüten komşumuz Yunanistan, ekonomik kriz döneminde yeniden başkan oldu. Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, dönem başkanlıklarının önceliklerini 16 Ocak’ta Avrupa Parlamentosu’nda açıklayacak. Samaras’ın sunacağı programın öncelikleri arasında kalkınma, istihdam ve sosyal uyuma ilişkin siyasi kararların benimsenmesinin yer alması bekleniyor.
Yunanistan dönem başkanlığı esnasında Avrupa Parlamentosu’nda görev yapacak 751 yeni milletvekiliği için seçimler de yapılacak.

AB karşıtları işbaşında

Avrupa Parlamentosu’nun yeni 751 milletvekili seçimleri 22 ila 25 Mayıs tarihleri arasında Yunanistan Dönem Başkanlığı’nda yapılacak.
AB karşıtı partiler AP’de koltuk sayılarını yükseltmek için şimdiden seçim kampanyalarına ‘start’ verdi.
Fransa’da Le Pen’in Ulusal Cephe’si, Hollanda’da Wilders’in Özgürlük Partisi (PVV), Belçika’da ırkçı parti Vlaams Belang, Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), İsveç’te aşırı sağcı Demokratları Birliği ve İtalya’nın faşist partisi Kuzey Ligi AP’de daha da güçlenmesi bekleniyor.
AP’de bir siyasi grubun fonlama ve etkili pozisyonlar elde edebilmesi için en az 7 ülkeden en az 25 üyeye sahip olması gerekiyor.
AB karşıtı algının yüksek olması nedeniyle anket sonuçları bu partilerin seçimlerden önemli kazançlarla çıkacağını gösteriyor.
Brüksel’de bazı siyasi analistler, Avrupa para birliği Eurozone’a şüphe ile yaklaşanların bu seçimlerde AP’deki ağırlığının yüzde 30’a kadar çıkabileceğini ileri sürüyor.

Romen ve Bulgarlar tam üye oldu

Türkiye’den ‘kırk yıl sonra’ Avrupa Birliği’ne üyelik başvurusu yapan Romanya ve Bulgaristan, tam üyeliğin bütün nimetlerinden yararlanmak için tam 7 yıl bekledi.
AB’ye 2007 yılında tam üye olan Romanya ve Bulgaristan vatandaşlarına 7 yıl sonra kısıtlamalar kalktı. Avrupa’nın ceşitli ülkelerinde toplam 3 milyon Romen ve Bulgar vatandaşının yaşadığını duyuran AB Komisyonu, 1 Ocak’tan itibaren bütün Romen ve Bulgarların istedikleri AB ülkesinde ikamet ve istihdam hakkını da elde ettiklerini açıkladı.
Eski Avrupa ülkelerinde çalışmak için önceleri her 3 ayda bir kendi ülkelerine geri dönmek zorunda kalan Romenler ve Bulgarlar, artık bu masraftan da kurtuldu.
Batı Avrupa metropollerinde son yıllarda trafik ışıklarında dilencilik yapan özellikle Romenler, şimdi daha rahat edecekler.

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Haziran 2022)