• $8,7063
  • €10,3783
  • 501.801
  • 1403.89
12 Ocak 2014 Pazar

Yasak her yerde yasak

BRÜKSEL

Fransa’nın en yüksek mahkemesi Devlet Konseyi, sanatçı Dieudonne M’bala M’bala’nın gösterisini, “Yahudilere karşı nefret söylemi kullandığı” için yasakladı.
“Duvar” adlı tek kişilik gösterisinde “düzeni biraz provoke etmek” istediğini açıklayan komedyen Dieudonne M’bala M’bala’nın gösterileri aynı gerekçeyle Bordeaux, Marsilya, Tours kentlerinden sonra Nantes kentinde de yasaklandı.
Sanatçı, gösterisine getirilen yasağın kaldırılması için Nantes Mahkemesi’ne başvurdu. Nantes Mahkemesi, Yahudilere karşı nefret söylemi kullandığı gerekçesiyle sanatçının gösterisine konulan yasağı kaldırdı.
Nantes Mahkemesi, gerekçeli kararında, “şovun ana amacının insan onuruna saldırı olmadığı” görüşüne yer verdi. Ancak, Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, kararın açıklanmasından hemen sonra, yasal yolların tükenmediğini belirterek Fransa’nın en yüksek idari mahkemesi olan Devlet Konseyi’ne itirazda bulundu. Devlet Konseyi, itirazı değerlendirdi ve gösteriye yasak koydu.
“Duvar” adlı tek kişilik oyunun Nantes’taki gösterisi için 5 bin bilet satışa çıktığı anda tükendi. Biletleri “yok satan” gösteriye bilet alan insanlar İçişleri Bakanı Manuel Valls’ı istifaya çağırdı.
İlk gösterisi için Paris’te sahneye çıkan sanatçı, gösterisi sırasında gaz odaları ile alay etmek ve Yahudi soykırımı kurbanlarını aşağılamakla suçlanmıştı. Sahnede yaptığı “el-kol işaretleri”nin Nazilerle ilgisi olmadığını açıklayan sanatçı, sadece “düzen karşıtı bir hareket olduğunu” söylemişti.
İtalya’da 16. yüzyılda başlayan Rönesans hareketi kısa zamanda bütün Avrupa’da yayıldı. Rönesans özellikle Fransa’da sanat, Almanya’da dini tablo, İngiltere’de edebiyat ve İspanya’da resim alanında gelişti. Fransızca bir terim olan “Rönesans” ilk kez Fransız tarihçi Jules Michelet tarafından kullanıldı.
Rönesans’ı başlatan ve sanatın başkenti olarak kabul edilen Paris’te de sanata ‘yasak’ getirildi.

‘Beyinsizler’

Fransa’nın aşırı sağ partisi Ulusal Cephe’nin lideri Marine Le Pen’in, “Avrupa Birliği’nin çökmesini sağlamak için ellerinden geleni yapacaklarını” açıklamasına en sert tepki Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier’dan geldi.
Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Avrupa’daki ekonomik krizin üye ülkelerdeki Avrupa Birliği karşıtlarını güçlendirebileceği uyarısında bulunarak, bu kişileri ‘beyinsiz’ olarak adlandırdı. Alman bakan, “Popülistler, milliyetçiler ve kendine AB-şüphecisi diyen şu beyinsiz insanlarla yüzleşmekten kaçınmamalıyız” dedi.
AB’de krizin henüz sona ermediğini ve endişeli olduğunu söyleyen Steinmeier, ekonomik krizin bir bütün olarak AB’ye tehdit oluşturabileceğini ve AB karşıtı “merkezkaç siyasi hareketleri”ni aktif hale getirebileceğine dikkat çekti.

‘Haydut’ ve ‘Parazit’ devletler

Fransa eski cumhurbaşkanı adaylarından AB karşıtı ‘Debout la République’ partisinin liderliğini yürüten Nicolas Dupont-Aignan, Avrupa para birliği Eurozone’a karşı çıktı.
AB’nin mali politikalarını eleştiren Dupont-Aignan, haber ve politika portalı EurActiv Fransa’ya verdiği bir röportajda, “AB’yi Almanya ve İngiltere’nin yönettiğini, Fransa’nın ise etkisini yitirdiğini” savundu. Dupon-Aignan, Lüksemburg’u “haydut devlet” Hollanda ve İrlanda’yı da “parazit devlet” olmakla suçladı.
Avrupa Parlamentosu milletvekili seçimlerinin yapılacağı 25 Mayıs’a kadar politik tansiyonun “tavan yapacağı” ve siyaset ahlakının ise “dibe vuracağı” anlaşılıyor.

<p>Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ikinci büyük rüzgar tüneli tesisinin yapımına başlandı</p>

Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ikinci büyük rüzgar tüneli tesisinin yapımına başlandı

Altyapı çalışmaları sırasında bulundu! Osmanlı dönemine ait

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Haziran 2021)

DSİ'nin yaptığı gölet hayvancılığı geliştirip köye dönüşü hızlandırdı