• $8,3362
  • €10,1272
  • 491.516
  • 1443.08
03 Aralık 2013 Salı

Tersine göç

BRÜKSEL

AVRUPA ülkelerinde yaşayan eğitimli Türk gençleri için “tersine göç” son yıllarda bir olgu haline geldi. Avrupa ülkelerinde doğan ve iyi eğitim alan Türk gençlerinin çoğunluğu, ebeveynlerinin aksi tersine göç etmeyi düşünüyorlar.
Belçika devlet televizyonu VRT, 3 yıl önce ‘tersine göç’ün güncel ve bir olgu olmadığına karar vermişti. Ama buna rağmen benim de ilk yönetmenlik deneyimim olan “Tersine Göç” belgeseli çekildi. TRT Belgesel kanalında 2010 yılında yayınlanan belgesel “Tersine Göç”ün konusu aradan geçen 3 yıl sonunda akademik bir araştırmanın konusu oldu.
Anvers Üniversitesi’nden Zeynep Balcı ve Dr. Mormiş Michielsen, Belçika’da doğmuş olup Türkiye’ye dönen 2. kuşak Belçikalı Türk gençler üzerine “Tersine Göç” ismiyle bir araştırma yaptı. Araştırmada Türkiye’ye dönmek isteyen kesimin genellikle eğitimli kişilerden oluştuğuna yer verilirken, en çok şikâyet ettikleri konunun Belçika’da eğitimde ve iş görüşmelerinde yaşadıkları ayrımcılık olduğu kanaatini dile getirdikleri belirlendi. Avrupalı Türk gençleri aynı zamanda Belçika’da genel olarak kötümser bir bakış açısı olduğu konusunda birleşti.
Araştırmaya göre, “Türkiye’ye neden dönmek istiyorsunuz” sorusuna verilen cevaplar arasında ise, “Türkiye’de kendimi evimde hissediyorum”, “Türkiye, AB standartlarını yakalıyor ve gittikçe gelişiyor” gibi sebeplerin sıkca kullanıldığı tespit edildi. Belçikalı Türkler’de genel anlamda Türkiye’de daha rahat iş bulabilecekleri düşüncesi hakim olmakla birlikte, 4 dil bilmelerinin ve Avrupa diplomasına sahip olmalarının onları iş dünyasında Türkiye’deki akranlarına göre daha avantajlı kılacağı düşüncesine sahip olduğu ortaya çıktı.
Bir başka araştırmaya göre ise Belçikalılar’ın yüzde 51’inin “yabancı (Türk) komşu istemedikleri” ortaya çıktı. Flaman hükümetinin yaptırdığı bu araştırmada, Belçikalılar’ın yüzde 47’si “göçmenlerin sosyal haklardan istifade etmek için geldikleri”ni düşündüklerini belirttiler. “Müslümanlığı kendi kültürlerine bir tehdit” olarak gören Belçikalılar’ın oranı ise yüzde 40.

SANATÇIDAN SİYASETÇİLERE HODRİ MEYDAN

Belçika’da yaşayan ressam Sevim Ünal, yabancı (Türk) kökenli siyasetçilere ‘hodri meydan’ dedi. Hükümetin yaptırdığı ‘yabancı düşmanlığı’ araştırması konusunda konuşmayan Türk kökenli politikacılar, ‘Tersine Göç’ araştırma sonuçlarını tv kanallarında ve gazete sayfalarında tartışmaya başladı.
Yabancılar politikası ve yabancı düşmanlığı konusunda hiçbir açıklama yapmayan yabancı kökenli politikacıların Türkleri ağır şekilde eleştirmelerine ressam Ünal karşı çıktı.
Ressam Sevim Ünal sosyal medyada, “Belçika’da siyasete girmiş bazı siyasetçileri anlayamıyorum. Henüz ana dilini dahi doğru dürüst konuşamayan bu kişiler kalkmış Belçika’daki yabancı kökenli gençlerin bulundukları ülkenin dillerini eleştiriyorlar. Tüm suçu da onlara yükülüyorlar. Belçika’nın yabancılara yönelik berbat dil ve meslek eğitimlerini ve politikalarını eleştiren yok. Tüm çabanız girmiş olduğunuz partiye iyi görünmek. Bu güzelliğin bedelini de pahalı ödüyorsunuz. En nihayetinde sözünü ettiğim bazı siyasetçilere şunu da söylemek istiyorum: Sizler kendi ana dilinize ne kadar hakimsiniz? Asimile edilmiş olduğunuzun farkında mısınız? Dil öğrenmek güzel bir şey fakat kendi ana dilini es geçip başka bir dili ana dilinizi ayaklar altına alarak sahiplenmeye ben asimile olunmuş diyorum. Belçika’da, özellikle Anvers’te ırkçılık had safhada bunun gizlenecek ve savunacak hiç bir tarafı yok. Bunu konuşan hiçbir Türk kökenli siyasetçi de yok” açıklaması yaptı.
Ressam Sevim Ünal’ın bu açıklaması önümüzdeki günlerde çok tartışılacak. Çünkü en sonunda biri ‘kral çıplak’ dedi.

<p>Meteoroloji'nin son verilerine göre hafta ortasında hava sıcaklıkları yükselecek ve yağışlı hava

Ramazan Bayramı'nda hava durumu nasıl olacak?

Define arar gibi aradılar! Yüksek fiyatlara alıcı buluyor

Sinovac'dan aşı açıklaması: Türkiye'ye üretim lisansı verdik

İşgalci İsrail, sivillerin yaşadığı 9 katlı binayı bombaladı