• $12,4385
  • €14,0451
  • 712.835
  • 1776.41
9 Temmuz 2013 Salı

Siyaset kültürü

Dün gazetelerde vardı... 
İngiltere Başbakanı David Cameron, ‘çakma güneş gözlüğü’yle görüntülendi. Başbakan Cameron ailesiyle Cotswolds’daki Cornbury Müzik Festivali’ne gitti. Festival alanında çıplak ayakla dolaşan Başbakan’ın ‘çakma güneş gözlüğü’ haber oldu Türkiye’de. Cameron’un ‘Ray Ban’ markasının taklidi olan ‘Ray Beri’ marka güneş gözlüğü taktığı fotoğraflarda fark edildi. Fiyatı da yaklaşık 5 TL. Koskoca başbakan 5 TL’lik gözlük kullanıyor, olacak iş değil elbette! 
Oysa asıl haber, müzik festivalinde bir başbakanın ailesiye birlikte ‘çıplak ayakla çimenler üzerinde yürümesi’ olmalıydı. Bir düşünün; bir başbakan gözünde güneş gözlüğü, ayaklar çıplak, eşiyle el ele kendini müziğin ritmine bırakmış, gençlerle yan yana. Korumasız, korunmasız. Orada korumaya ve korunmaya ihtiyacı da yok zaten. 
Gençler onu her beladan korur. 

***
“Zoraki Kral” filminde, 20. Yüzyıl’ın başında İngiltere’nin başına geçen Kral VI. George’un kekemeliği konu alındı. Şimdiki İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in babasının ‘kekemeliği’ konu edildi filmde. Dünyanın en güçlü kraliçesi ‘benim atam bu değil’ açıklaması yapmadı. Fikre ve sanata saygı duymak, siyaset kültürünün en temel taşı olduğu için saygı duyuldu. 

***
Belçika’nın ilk Türk kökenli senatörü Meryem Kaçar, 1999 yılında Senato’ya girdi. Her senatörün olduğu gibi Kaçar’ın da makam aracı talep etme hakkı bulunuyordu. 
Talep etmedi. Çünkü Yeşiller Partisi’nden Meryem Kaçar’ın zaten bisikleti vardı ve makam aracı olarak da bisikletini kullanacağını beyan etti. 
Ve Senato’ya bisikletle gidip geldi. 

****
Belçika’nın Brüksel ve Gent kentlerinde yaşayan vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu Emirdağlı’lar (Afyonkarahisar) oluşturur. Emirdağ eski belediye başkanlarından İsmet Güler bir Belçika ziyaretinde, Belçika’nın üçüncü büyük kenti olan Gent Belediye Başkanı Frank Beke ile görüştü. 
Görüşme öncesi Başkan Güler ile belediye önünde karşılaştık. ‘Geç mi kaldık’ telaşında olan Başkan Güler’e, meslektaşının da daha yeni gelmekte olduğunu söyledim. Etrafına bakındı, başkanın korumalarını veya konvoyunu göremedi. Emirdağ Belediye Başkanı Güler’in gözü önünde, Belçika’nın üçüncü büyük kentinin belediye başkanı bisikleti ile belediye binasına geldi, bisikletinden indi ve bisikletini elektrik direğine kilitledi. Başkan Güler’in ağzından şu cümle döküldü: “Ben böyle birşey yapacak olsam, Emirdağ’da bir sonraki seçimde Allah’ın bir kulu bile bana oy vermez.” 

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor