• $13,168
  • €14,9587
  • 758.014
  • 1814.31
3 Eylül 2013 Salı

Seçimin konusu Türkiye

BRÜKSEL

Almanya 22 Eylül’de sandık başına gidiyor. Yaklaşık 5 milyon Türk’ün yaşadığı Almanya’da seçimlerin konusu her zamanki gibi yine Türkiye. 

- Genel seçimlerde Başbakan olmak için yarışan başbakan ve Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi CDU Genel Başkanı Angela Merkel ile Sosyal Demokrat Parti SPD’nin başbakan adayı Peer Steinbrück, katıldıkları “seçim özel” canlı TV programında seçmeleri ikna etmek için “ilk ve son” kozlarını oynadılar. 

- Merkel ve Steinbrück “düello”da, istihdam, emeklilik, vergi ve enerji politikaları gibi iç siyaset konularının yanı sıra Suriye, euro krizi, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun dinleme skandalı, ekonomi ve dış politika konularında “kozları”nı paylaştılar. 

- ’Düello’da en ateşli tartışma Suriye’ye olası müdahale ve Türkiye’de konuşlandırılan Alman Patriotlar üzerinden yapıldı. 

- Sonradan adı “Yavuz Sultan Selim”e çevrilen Goeben ve “Midilli” adı verilen Breslau muharebe kruvazörleri ile Osmanlı İmparatorluğu’nu ‘bir Bizans oyunu’ ile Birinci Dünya Savaşı’nın içine çeken ve yıkılmasını sağlayan Almanya, aynı tecrübeyi yaşamaktan çekindiğini ortaya koydu. 

MERKEL: ALMANYA MÜDAHALEYE KATILMAYACAK

- Başbakan Merkel, Almanya’nın Suriye’ye yönelik bir askeri müdahaleye katılmayacağını, siyasi sürecin harakete geçmesi için elinden geleni yapacağını ve gelecek hafta düzenlenecek G20 Zirvesi’nde Suriye ile ilgili görüşmelerde bulunacağını söyledi. Suriye’de kimyasal silah kullanımıyla ilgili uluslararası toplum tarafından ortak bir cevap verilmesini isteyen Merkel, Almanya’nın uluslararası toplumun ortak bir reaksiyon göstermesi için arabulucu olmak isteğini dile getirdi. 

- Sosyal demokratların başbakan adayı Steinbrück de, Suriye’ye müdahale konusunun BM’de değerlendirilmesini ve G20 Zirvesi’nde ele alınmasını talep etti. Türkiye’de NATO kapsamında savunma amaçlı konuşlandırılan Patriot füzelerini de gündeme getiren Steinbrück, seçimi kazanması halinde Almanya’nın Suriye’ye askeri bir müdahaleye katılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. 

- Türkiye’deki Alman Patriotlarının derhal geri çekilmesi talebini yineleyen Sol Parti Grup Başkanı Gregor Gysi, Patriotların Suriye sınırında bulunmaya devam etmesi durumunda, askeri bir çatışma halinde Alman ordusunun çatışmanın içine çekilmesi tehlikesi doğacağını belirtti. Suriye’ye askeri bir müdahalenin bir daha kontrol altına alınamayacak bir tırmanışa neden olabileceği uyarısında bulunan Gysi’nin, “O zaman savaşın tarafı oluruz, hem de bizim gibi tarihi olan bir ülke!” sözleri dikkat çekti. 

- Türkiye’de bulunan Patriotların çekilmesi yönünde artan talepler karşısında bir açıklama yapan Alman hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Alman ordusunun Türkiye’deki “salt savunma amaçlı görevinde” bir değişiklik olmadığını açıkladı. 

- Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, Patriotların NATO müttefiki Türkiye’nin korunmasına yönelik olduğunu Türkiye’deki Alman Patriot füzelerinin şu an için Suriye krizinde kullanılmasının söz konusu olmadığını söyledi. 

- Savunma Bakanlığı sözcüsü bütün bu tartışmaları ve “Türkiye’nin Suriye krizine askeri müdahalesinin Alman ordusu açısından ne tür sonuçlar doğurabileceği” yönündeki tartışmaları “hipotez” olarak değerlendirdi. 

- Almanya’da liderlerin “TV düellosu”nu değerlendiren uzmanlar, seçimin kıyasıya mücadele ve sonucun “çok az farkla” neticeleneceğini ifade ediyorlar. Yayından hemen sonra yapılan ankette Steinbrück’ü destekleyenlerin oranı yüzde 43, Merkel’i destekleyenlerin oranı ise yüzde 44. 

<p> </p>

Muhalefet liderleri Abdullah Gül'ün kapısını neden çaldı?

Van'da aracın çarptığı ayı tedaviye alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)

2300 yılından geldiğini iddia ediyor! 300 yıl sonra neler olacak