• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
24 Eylül 2013 Salı

Papazın kızı

BRÜKSEL 
Bütün dünyanın tartışmasız en güçlü kadını Angela Merkel, yıllar önce “Berlin Duvarı yıkılmasaydı, benim öyküm de sıradan bir Doğu Alman hikayesi olarak kalırdı” açıklaması yapmıştı. Almanya’nın ilk ve tek kadın Başbakanı Merkel, üst üste 3. seçimden de zaferle çıktı. 
Dünyanın en güçlü kadını Angela 59 yıl önce Hamburg kentinde Protestan bir papazın kızı olarak dünyaya geldi. Aynı yıl Doğu Almanya’ya taşınan baba ‘Merkel’, Lütheran-Evanjelik Kilisesi’nin önde gelen isimlerinden biriydi. Berlin’e çok da uzak olmayan Templin kasabasında büyüyen Angela, fizik eğitimi aldı. Daha sonra Leipzig Üniversitesi’nde fizik alanında doktora yaptı. 
Öğrencilik yıllarından itibaren politikaya ilgi duyan Angela, Özgür Alman Gençliği (FDJ) adlı komünist gruba üye oldu ve 1978’den 1990 yılına kadar FDJ grubunun sekreterliğini yaptı. Doğu Almanya istihbarat örgütü Stasi’nin 1978’de ‘ajanlık’ teklifini geri çevirdiği söylendi. Bazı kaynaklar Angela’nın Stasi dosyasında Sovyetler Birliği’ne ‘uzak’, Polonya’ya ‘yakın’ eleman ve kod adının “IM Erika” olduğunu iddia ediyor. Ancak bu iddia, tahmin edilebileceği gibi, hiçbir zaman kanıtlanamadı. 
Berlin Duvarı’nın yıkılması ve iki Almanya’nın birleşmesinden sonra Hıristiyan Demokrat Parti CDU’ya üye olan Merkel, aynı yıl genel seçimlerde milletvekili seçildi. 
Kadın ve Gençlik Bakanı olarak, kendisine “kızım” diye hitap eden dönemin Başbakanı Helmut Kohl’un kabinesinde yer aldı. Politik kariyeri çok hızlı yükselen Merkel, 1998’e kadar hem parti Genel Başkan Yardımcılığı hem de Kohl hükümetlerinde bakanlık görevi üstlendi. Önce parti genel sekreterliğine seçildi sonra da genel başkanlık koltuğuna oturdu. 
Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla ve “2 dünya”nın birleşmesiyle sonuçlanan protesto eylemlerine katılan Angela Merkel, 15 yıl sonra bu eylemlerinin meyvesini topladı ve 2005 yılında Almanya’nın başbakanı oldu. 
Hıristiyan Demokrat Birlik Partileri CDU/CSU adına başbakan adayı olarak girdiği üç seçimden de zaferle çıktı Merkel. Gerhard Schröder’den sonra Frank Walter Steinmeier ve Peer Steinbrück’e karşı üç seçimde üç ayrı liderle giren Sosyal Demokrat Parti SPD’yi yenilgiye uğrattı. “Ana” lakabını aldı. 

ÇIPLAK İNTİKAM

Almanya’nın yanı sıra Avrupa’nın da en güçlü politikacısı oldu. Avrupa Birliği’nde ekonomik kriz yaşayan ülkelere çıkardığı acı reçeteler yüzünden özellikle Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi tarafından ‘düşman’ ilan edilen Merkel’in gençlik yıllarında çekildiği ‘çıplak fotoğraf’ları ortaya çıktı. 
Kıbrıs Rum Kesimi, AB ve IMF ile yaptığı anlaşma uyarınca 10 milyar euro yardıma karşılık bankalarındaki 100 bin euronun üzerindeki 68 milyar euroluk mevduata yüzde 40 vergi alınmasını kabul etti. Rum bankalarında yaklaşık 38 milyar doları bulunan Ruslar ise bu anlaşmayla 15 milyar Euro’yu kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldılar. 
İnternete ‘sızdırılan’ bu fotoğraflar ile “Rusların öç aldığı” ileri sürüldü. İddiaya göre, KGB tarafından Merkel henüz 18 yaşındayken çekilerek arşive kaldırılan bu fotoğraflar, Kıbrıs Rum yönetimine “zorla kabul ettirilen kemer sıkma önlemleri”ne sinirlenen Rusya tarafından KGB arşivlerinden çıkartılarak internete ‘servis’ edildi. 
Almanya ve AB’yi de ‘fiili olarak’ aralıksız 8 yıldır yöneten Merkel, şimdi dört yıl daha bu koltukta kalmanın hesaplarını yapıyor.

<p>Otto Yayınlarından çıkan 'Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed'  kitabı 508 sayfadan oluşuyor. Hz. Pey

Yalçın Akdoğan'ın yeni kitabı: “Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed”

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor