• $8,4065
  • €9,9986
  • 489.082
  • 1408.81
24 Kasım 2013 Pazar

Özel hayata lobi dokundu

BRÜKSEL

Siyatsetçiler, milletvekilleri toplumların hayatlarını değiştirir, dönüştürürler. Toplumlara yön veren politikacılara da yön veren elbette birileri çıkacaktır. Bunun en somut örneğini Avrupa Parlamentosu’nda bir yasal düzenleme etrafında yaşanan olaylar ortaya koydu.
Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosu uzun bir süredir “özel hayatın dokunulmazlığı” yasası üzerinde çalışıyor.
1995 yılında çıkan “özel hayatın dokunulmazlığı”na dair yasanın internet çağında son derece yetersiz kaldığına dikkat çeken AB Komisyonu Adalet ve Temel Haklardan Sorumlu Üyesi Viviane Reding, yeni yasanın Avrupa vatandaşlarını çok daha koruyucu ve kollayıcı olması gerektiğini belirtti. Bu nedenle yeni yasanın AB’nin en önemli yasalarından biri olacağını ifade etti.
Geçen hafta AP’nin kabul ettiği “Özel Hayatın Dokunulmazlığı” yasası AP’de bugüne kadar en çok değişiklik önergesi verilen yasa tasarısı oldu. Özel hayatın dokunulmazlığına ilişkin yasa tasarısına yaklaşık 4 bin değişiklik önergesi verildi.
Yasa geçen hafta AP’de oylanarak, kabul edildi. Avrupalı devlet ve hükümet başkanlarından oluşan Avrupa Birliği Konseyi’nin onayından sonra yürürlüğe girecek.
“Satılık Özel Hayat” ismiyle yapılan bir belgesel, lobi şirketlerinin Brüksel’de Avrupa Birliği çevrelerindeki faaliyetlerini mercek altına aldı.
Belgeselde yer verilen Avusturyalı genç hukukçu Max Schrems, kurduğu “Lobyplag” sitesinde Google, Facebook, Yahoo, Amazon gibi dev IT şirketlerinin AP’de ne kadar etkin olduklarını gözler önüne serdi.
Avrupa Birliği semti olarak da adlandırılan “Schuman” çevresinde çok yüksek kiralarla büro açan ‘lobi şirketleri’ uluslararası ve dev kurumlara hizmet veriyor. AP milletvekilleri, milletvekili danışmanlarını ve AB Komisyon yetkililerini yakın markaja alan ‘lobiciler’, çalıştıkları sektör ve kurumların çıkarları yönünde düzenlemeler yapılmasını sağlıyor.
Hukukçu Max Schrems, bazı dev şirketlerin ‘vizyon’ ve ‘hedefleri’ ile bazı AP milletvekillerinin değişiklik önergelerinin kelimesi kelimesine aynı olduğunu ortaya koydu. Belgesel, Avrupa Birliği’nde sert tartışmalara neden oldu.
AP Liberal Grup Başkanvekili Louis Michel yasaya tek başına 229 değişiklik önergesi sundu. Aynı zamanda Belçika Dışişleri eski Bakanı Louis Michel yasaya en çok değişiklik önergesi veren isimlerin başını çekiyor.
Michel ile yapılan röportajda, AP milletvekilinin değişiklik önergelerinden haberdar olmadığının ortaya çıkması skandal olarak değerlendirildi. Kendisinin yurt dışında olduğu dönemde kendi adına değişiklik önergelerini danışmanın verdiğini ifade eden Michel, lobicilerle hiçbir bağlantısının bulunmadığını söyledi.
Michel’in danışmanı eski Senatör Luc Paque’in değişiklik önergelerini verdiği ileri sürüldü. Eski senatör, Michel’e istifasını sundu. Ama Michel, bunu önce kabul etmediğini açıkladı. Bir gün sonra 5 yıldır birlikte çalıştığı ‘danışman’ının istifasını kabul etmek zorunda kaldı. Lobi çalışmalarına her yıl “milyon dolarlar” harcayan çok uluslu ve dev şirketler kendi çıkarları için milletvekillerini yönlendiriyor, danışmanlarını etkiliyor ve yasa tasarısı hazırlatıyorlar.
Biz hala lobiciliğin toplantılarda çıkıp “kendimizi anlatmak” olduğunu zannetmeye devam ediyoruz...

<p>Denizli'de  askeri kışla yakınında yangın çıkarmaya çalışan şüpheli yakalandı.</p><p>11'inci Koma

Kışla yanında kundakçı yakalandı

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor